دکتر رضا شیروانی بختیاری » درمان آسیب های ورزشی » درمان پارگی روتاتور کاف شانه
۶ دقیقه
عکس روتاتور کاف شانه

درمان پارگی روتاتور کاف شانه

آنچه می خوانید...

انجام کار های روزمره بدون کمک گرفتن از شانه ها غیر ممکن است. در حقیقت حرکت شانه ها شاید امری ساده به نظر برسد اما برای اجرای آن نیاز به مشارکت تاندون ها، عضلات و استخوان های مختلفی است.

یکی از مهم ترین بخش هایی که در حرکت درست شانه ها نقش دارد، روتاتور کاف یا rotator cuff است. روتاتور کاف دو وظیفه ی بسیار مهم را بر عهده دارد:

 • حفاظت از مفصل شانه
 • کمک به حرکت چرخشی شانه

در حقیقت اگر روتاتور کاف وظیفه خود در شانه را به درستی انجام ندهد، ممکن است به شانه آسیب های جبران ناپذیری وارد شود یا این که فرد دیگر نتواند شانه ی خود را به صورت چرخشی حرکت دهد.

فرض کنید می خواهید موهایتان را شانه کنید اما مفصل شانه تان نمی چرخد. اوه نه!

در ادامه این نوشتار همه چیز را در مورد محل قرار گیری روتاتورکاف، نقش آن، آسیب های روتاتور کاف شانه و راه های ترمیم آن بخوانید.

روتاتور کاف شانه چیست؟

روتاتور کاف (یا اگر نام آن را ترجمه کنیم، کلاهک چرخاننده) شامل عضلات و تاندون هایی است که حمایت حداکثری از مفصل شانه را به عمل می آورند. این بخش از شانه به انواع حرکات شانه یعنی حرکات خطی و چرخشی کمک می کند.

عکس روتاتور کاف شانهنام عضلات روتاتور کاف

عضلاتی که روتاتور کاف را می سازند عبارتند از:

 • ماهیچه زیر کتفی یا ساب اسکاپولاریس (Subscapularis)
 • ماهیچه بالاخاری یا سوپرا اسپیناتوس (Supraspinatus)
 • ماهیچه زیرخاری یا اینفرا اسپیناتوس (Infraspinatus)
 • ماهیچه گرد کوچک یا ترس مینور (Teres Minor)

تمامی این ماهیچه ها جزو روتاتور کاف شانه و از مهم ترین عوامل چرخاننده ی آن هستند. انقباضات این عضلات در کنار فعالیت های تاندون ها می توانند حرکات شانه را ایجاد نماید.

عضلات روتاتور کاف از یک طرف به استخوان کتف و از طرف دیگر به استخوان بازو متصل هستند. در حقیقت این مجموعه مفصل شانه را به گونه ای در بر می گیرد که از آن تا بیش ترین حد امکان محافظت نماید.

آسیب های روتاتور کاف

آسیب های روتاتور کاف به طور معمول برای افراد مختلفی ایجاد می شوند. شدت این آسیب ها با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می گردد.

برای افرادی که زیاد از شانه های خود کار می کشند و حرکات چرخشی مختلفی در طول روز انجام می دهند، میزان این آسیب دیدگی ها و همچنین دفعات آن بیشتر است.

به عنوان مثال افراد نقاش بیشتر از افرادی که در طول روز خیلی دست خود را بالا نگه نمی دارند، در معرض این عوارض هستند. از دیگر عواملی که می توانند احتمال ایجاد این گونه آسیب ها را تا حد زیادی بالا ببرند می توان به انجام حرکات مرتبط به شانه به طور مداوم اشاره کرد.

آسیب های شانه ممکن است به صورت اتفاقی و در پی آسیب های ورزشی یا تصادفات نیز ایجاد گردند. یا حتی در پی حمل اجسام سنگین.

بیشترین افرادی که در معرض این آسیب ها هستند، ورزشکاران حرفه ای اند. در ویدیوی زیر صحبت های دکتر شیروانی بختیاری در مورد آسیب های شانه در ورزش را بشنوید:

علائم پارگی روتاتور کاف شانه

به طور کلی مشکلات اولیه ای که برای روتاتور کاف به وجود می آیند، علائم خاصی در پی ندارند.

در صورت گذشت زمان و گسترش آسیب علائم زیر پدیدار می شوند:

 • درد در محل شانه
 • افزایش شدت درد با انجام حرکات چرخشی و خطی شانه
 • ضعیف شدن عضلات در بر گیرنده ی شانه
 • صدا دادن شانه هنگام چرخش
 • ناتوانی در نگه داشتن دست در بالای سر
 • ناتوانی در حمل اجسام

اما همان طور که همیشه گفته ایم، برای به عمل آوردن تشخیص درست در مورد این عارضه باید حتما به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

به محض این که چنین نشانه هایی را در بخش شانه ی خود احساس کردید، به یک متخصص ارتوپد مراجعه کرده و از گسترش آسیب جلوگیری نمایید؛ چرا که گذشت زمان این مشکل را وسعت داده و وضع شانه را بدتر می کند.

بهترین راه تشخیص آسیب های روتاتور کاف شانه بهره گیری از MRI می باشد. در ویدیوی زیر می بینید که دکتر رضا شیروانی بختیاری چگونه از روی نتیجه ی MRI مشکل روتاتور کاف را تشخیص می دهند:

اگر روتاتور کاف شانه آسیب ببیند چه می شود؟

اهمیت این بخش از شانه زمانی به طور کامل مشخص می شود که شما به حداکثر دامنه حرکتی شانه ی خود نیاز پیدا می کنید. افرادی که در ورزش هایی همچون شنا، بیسبال و تنیس فعالیت می کنند، از این دسته افراد هستند.

ترمیم روتاتور کاف شانه چگونه انجام می شود؟

در برخی از موارد آسیب های روتاتور کاف شانه به راحتی و با انجام حرکات فیزیوتراپیک یا حتی درمان دارویی قابل درمان هستند.

اما در صورتی که زمان زیادی از ایجاد آسیب بگذرد و عارضه ی کوچک به پارگی روتاتور کاف تبدیل گردد، این روش ها کارساز نخواهند بود.

اگر مدت زیادی است که درد سختی در ناحیه شانه ی خود تجربه می کنید، احتمالا به جراحی احتیاج داشته باشید.

جراحی روتاتور کاف

در صورتی که:

 • از زمان شروع درد شانه بین ۶ ماه تا یک سال گذشته باشد
 • میزان پارگی بیشتر از ۳ سانتی متر باشد

نیاز به انجام اقدامی غیر از فیزیوتراپی و درمان دارویی است.

به این منظور می توان از روش های آرتروسکوپی یا جراحی شانه بهره برد.

جراحی شانه به صورت باز و تهاجمی انجام می گردد. البته انجام این جراحی محدودیت هایی دارد که از میان آن ها می توان به سن بیمار اشاره کرد.

در صورتی که سن بیمار بالا باشد، در بیشتر موارد از روش های غیر جراحی و یا غیر تهاجمی همچون آرتروسکوپی استفاده می شود. چرا که در افراد مسن ترمیم بافت با سرعت کمتری انجام می گردد.

به طور کلی راه های مختلفی برای درمان پارگی روتاتور کاف شانه به روش جراحی وجود دارند و از تکنیک های مختلفی می توان در این راه بهره مند شد.

بهترین راه برای ترمیم روتاتور کاف بهره مند شدن از مزایای انجام آرتروسکوپی شانه است.

آرتروسکوپی روتاتور کاف شانه

همان طور که در مقاله آرتروسکوپی شانه خواندید، آرتروسکوپ لوله ای تو خالی است که به کمک آن می توان دید مناسبی نسبت به بخش های درونی بدن از جمله مفاصل پیدا کرد. در حقیقت باید گفت که بهترین روش ترمیم مشکلات مفاصل بهره گیری از آرتروسکوپ است.

در قسمت زیر می توانید فیلم آرتروسکوپی شانه توسط دکتر رضا شیروانی بختیاری را ببینید و دید خوبی نسبت به این روش جراحی غیر تهاجمی و پر بازده به دست آورید.

همان طور که در فیلم بالا دیدید، جراح ارتوپد می تواند به کمک آرتروسکوپی به بهترین شکل ممکن به حل مشکلات مفاصل مختلف از جمله شانه بپردازد.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دوازده =