دکتر رضا شیروانی بختیاری » درمان آسیب های ورزشی » پارگی تاندون عضله سه سر بازو
۶ دقیقه
پارگی تاندون عضله سه سر بازو

پارگی تاندون عضله سه سر بازو

آنچه می خوانید...

عضله سه سر شما در پشت بازو است که به آرنج شما اجازه می دهد تا صاف شود. پارگی در تاندون سه سر، تاندونی که عضله سه سر را به آرنج متصل می کند، می تواند منجر به جدا شدن تاندون از استخوان شود. این آسیب می تواند بسیار دردناک و ناتوان کننده باشد، که معمولا برای درمان نیاز به جراحی می باشد. امروز  می خواهیم در مورد پارگی تاندون عضله سه سر بازو و علت آن با شما صحبت کنیم.

آسیب تاندون عضله سه سر بازو چیست؟

پارگی تاندون عضله سه سر بازو چیست؟

آسیب تاندون عضله سه سر بازو مشکلی در تاندونی است که عضله پشت بازو را به برجستگی استخوانی پشت آرنج متصل می کند. تاندون ها نوارهای بافتی محکمی هستند، که ماهیچه ها را به استخوان متصل می کنند. شما از این تاندون برای صاف کردن بازوی خود پس از خم کردن آن استفاده می کنید.

تاندون ها ممکن است به طور ناگهانی آسیب ببینند یا ممکن است در طول زمان به آرامی آسیب ببینند. ممکن است پارگی های جزئی یا ریز در تاندون خود داشته باشید. اگر تاندون دچار پارگی کامل شده باشد به آن پارگی کلی می گویند. سایر آسیب های تاندون ممکن است کشش، تاندونوز یا تاندونیت نامیده شوند.

پارگی‌های عضلانی و تاندون را می‌توان از یک تا سه بر اساس شدت آن‌ها درجه‌بندی کرد:

  1. درجه ۱ (خفیف): این پارگی‌های کوچکی هستند که باعث دردی می‌شوند که با حرکت بدتر می‌شود، با مقداری تورم، کبودی و حداقل از دست دادن عملکرد.
  2. درجه ۲ (متوسط): این پارگی ها بزرگتر هستند و دارای مقادیر متوسطی تورم و کبودی هستند و تا ۵۰ درصد عملکرد خود را از دست می دهند.
  3. درجه ۳ (شدید): این بدترین نوع پارگی است، که تاندون کاملاً پاره می شود. این آسیب ها باعث درد و ناتوانی شدید می شود.
علائم پارگی تاندون عضله سه سر چیست؟

علائم پارگی تاندون عضله سه سر چیست؟

پارگی تاندون عضله سه سر باعث درد فوری در پشت آرنج و بالای بازو می شود، که اگر بخواهید آرنج خود را حرکت دهید بدتر می شود. همچنین ممکن است احساس کنید (یا بشنوید) یک احساس ترکیدن یا پارگی. تورم خواهید داشت و احتمالاً پوست شما قرمز و یا کبود خواهد شد.

اگر پارگی جزئی داشته باشید، احتمالاً بازوی شما “ضعیف” خواهد شد. اگر پارگی کامل در تاندون عضله سه سر خود دارید، هنگام صاف کردن آرنج دچار ضعف شدید خواهید شد. همچنین ممکن است متوجه یک توده در پشت بازوی خود شوید که در آن عضله شما جمع شده است.

چه چیزی باعث پارگی تاندون عضله سه سر بازو می شود؟

پارگی تاندون عضله سه سر معمولاً در هنگام ضربه اتفاق می افتد که عضله سه سر شما منقبض می شود (سفت می شود) و یک نیروی خارجی سعی می کند آرنج شما را به حالت خمیده فشار دهد.

پارگی تاندون عضله سه سر در حین فعالیت های ورزشی مانند پرتاب توپ بیسبال، بوکس، مسدود کردن بازیکنان در حین بازی فوتبال، ژیمناستیک یا زمانی که بازیکنی می افتد و روی بازوی خود می افتد نیز رخ می دهد. همچنین هنگام استفاده از وزنه های بسیار سنگین در طول تمریناتی که عضلات سه سر را هدف قرار می دهند، مانند پرس، پارگی ممکن است رخ دهد.

به ندرت، پارگی تاندون عضله سه سر در اثر ضربه مستقیم به عضله، مانند تصادف با وسیله نقلیه موتوری اتفاق می افتد.

علل دراز مدت

پارگی تاندون عضله سه سر می تواند به مرور زمان در نتیجه تاندونیت ایجاد شود که التهاب تاندونی است که عضله سه سر شما را به استخوان متصل می کند. این وضعیت معمولاً از استفاده مکرر از عضله سه سر در طول فعالیت هایی مانند کارهای فیزیکی سنگین یا ورزش رخ می دهد. در واقع، به همین دلیل، تاندونیت عضله سه سر را “آرنج وزنه بردار” می نامند.

فشار روی تاندون‌ها باعث ایجاد پارگی‌های ریز می‌شود که معمولاً بدن آن ها را ترمیم می‌کند. با این حال، اگر فشار بیشتری به تاندون خود وارد کنید، این پارگی‌های کوچک به پارگی‌های بزرگ‌تری تبدیل می‌شوند.

پارگی تاندون عضله سه سر چگونه درمان می شود؟

درمان پارگی عضله سه سر به این بستگی دارد که درجه آسیب چقدر است.

درمان غیر جراحی پارگی های جزئی در تاندون عضلات سه سر که کمتر از ۵۰ درصد است، اغلب بدون جراحی قابل درمان است.

  1. درمان اولیه شامل آتل زدن آرنج در وضعیت کمی خم شده (حدود ۳۰ درجه) به مدت چهار تا شش هفته برای بهبود بافت آسیب دیده است. برای کمک به کاهش درد و تورم.
  2. داروهای ضد التهابی غیر می توانند به کاهش التهاب کمک کنند. سایر داروهای بدون نسخه مانند (استامینوفن) نیز می توانند برای کاهش درد شما استفاده شوند.
  3. پس از برداشتن آتل، فیزیوتراپی به شما کمک می کند تا حرکت و قدرت آرنج خود را دوباره به دست آورید. انتظار می رود که حرکت کامل آرنج در عرض ۱۲ هفته بازگردد، اما شما تا شش تا نه ماه پس از آسیب دیدگی به قدرت کامل باز نخواهید گشت.

درمان جراحی

درمان جراحی شامل اتصال مجدد تاندون جابجا شده به آرنج است. جراحان این کار را با ایجاد یک برش کوچک در پشت آرنج و استفاده از بخیه یا پیچ برای اتصال تاندون به آرنج انجام می دهند.

بهبودی پس از جراحی پارگی تاندون عضله سه سر

پزشک متخصص ارتوپد شما با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه بهبودی ایجاد کنید. شما باید از یک آتل یا بریس برای بی حرکت کردن آرنج به مدت چند هفته پس از جراحی استفاده کنید تا تاندون شما بتواند در موقعیت صحیح به خوبی بهبود یابد. حرکت تدریجی آرنج پس از بهبودی شروع می شود. پس از دستیابی به دامنه کامل حرکت، تمرینات تقویتی می تواند شروع شود. اگر برنامه درمانی را به درستی دنبال کنید، بهبودی کامل انتظار می رود، اگرچه ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد.

سوالات متداول

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفت =