دکتر رضا شیروانی بختیاری » زانو » هزینه جراحی تعویض مفصل زانو
۶ دقیقه
هزینه جراحی تعویض مفصل زانو

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو

آنچه می خوانید...

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو همواره دغدغه ی بیماران بوده است. افرادی که کاندید جراحی تعویض مفصل زانو می باشند نسبت به روش های درمانی غیر جراحی و کم تهاجمی پاسخ نداده اند. همانطور که از نام این عمل جراحی پیداست؛ مفصل زانوی آسیب دیده با مفصل مصنوعی جایگزین خواهد شد. چندین پارامتر در تعیین هزینه عمل تعویض مفصل زانو دخیل می باشند. در این مطلب به معرفی عوامل تاثیر گذار در هزینه ی جراحی تعویض مفصل زانو می پردازیم.

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو چیست و چرا انجام می شود؟

تعویض کامل زانو یا آرتروپلاستی زانو، عملی است برای برداشتن قسمت های آسیب دیده مفصل زانو و جایگزینی آن ها با قطعات مصنوعی. هدف از جراحی تسکین درد و بازگرداندن عملکرد مفصل است.

چرا جراحی تعویض مفصل زانو انجام می شود؟

درد یا سفتی شدید زانو که فعالیت‌های روزانه را محدود می‌کند (مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها، نشستن و بلند شدن از صندلی) دلیل اصلی توصیه جراحی تعویض زانو است. دلایل دیگر زانو درد حتی در حالت ثابت و تغییر شکل زانو است. این مشکلات احتمالاً نتیجه آرتروز زانو یا آرتریت روماتوئید است.

اکثر افرادی که تحت عمل جراحی تعویض کامل زانو قرار می گیرند، اکثرا مسن هستند. با این حال، واجد شرایط بودن برای جراحی تعویض مفصل زانو در درجه اول بر اساس میزان درد و ناتوانی فرد است، نه سن آن ها.

جراح ارتوپد نیاز به تعویض زانو را با در نظر گرفتن سابقه پزشکی و علائم، معاینه فیزیکی (به ویژه دامنه حرکتی زانو، ثبات، قدرت و هم ترازی زانو) و تصویربرداری از زانو ارزیابی می کند.

مشاوره جهت تعویض مفصل زانو در تهران

چه عواملی در هزینه جراحی تعویض مفصل زانو موثر است؟

هزینه تعویض مفصل زانو بسته به محل زندگی، سلامتی بیمار و همچنین بیمارستانی که در آن جراحی انجام می شود و عوامل متفاوت دیگری بستگی دارد. در اینجا می خواهیم به چند عامل تاثیرگذار بر هزینه این عمل اشاره کنیم:

مهارت و تجربه جراح (دستمزد جراح)

در جراحی تعویض مفصل زانو تجربه و میزان مهارت و تعداد جراحی های موفقی که جراح ارتوپد انجام داده است و میزان رضایت بیماران اهمیت زیادی دارد. ممکن است به میزانی که مهارت جراح ارتوپد بیشتر باشد و دارای شهرت زیادی باشد، دستمزد ان جراح بیشتر باشد. اما باید توجه داشته باشید که صرفا به دلیل هزینه زیاد از جراحی نزد بهترین جراح زانو منصرف نشوید، زیرا اگر این عمل توسط فرد غیر متخصص و کم تجربه انجام شود، عوارض زیادی به همراه خواهد داشت. همچنین هزینه ی بالا صرفا نشان دهنده ی مهارت بالای جراح نیست.

وضعیت جسمی و مفصل بیمار

یکی دیگر از عوامل مهمی دیگر که می تواند بر هزینه ی این عمل تاثیر بگذارد، وضعیت جسمی و مفصل فرد بیمار می باشد. با توجه به میزان ساییدگی یا آسیب به مفصل زانو و رباط ها دستمزد جراح متفاوت است. ممکن است بیمار نیاز به تعویض مفصل جزئی یا کامل داشته باشد و یا هر دو زانوی بیمار نیاز به جراحی داشته باشد. بنابراین میزان آسیب مفصل زانو از عوامل موثر در قیمت جراحی زانو است.

همچنین ممکن است به مراقبت های اضافی در بیمارستان یا اقدامات احتیاطی اضافی در حین جراحی به دلیل شرایط خاص بیمار نیاز باشد.

خرید مفصل مصنوعی

کشورهای مختلفی ایمپلنت های مخصوص عمل جراحی تعویض مفصل را می سازند. کیفیت این ایمپلنت ها مختلف می باشد. بنابراین انتخاب پروتزهای مناسب و با کیفیت می تواند کمی هزینه بر باشد.

شما عزیزان می توانید مشورت های لازم جهت اطمینان از کیفیت پروتزهای استفاده شده در حین عمل تعویض مفصل زانوی خود را از جراح ارتوپد کسب نمایید.

به خاطر داشته باشید با انتخاب بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران دیگر دغدغه و نگرانی ای بابت جنس و کیفیت پروتزهای استفاده شده در عمل جراحی خود نخواهید داشت. علت این امر بکارگیری بهترین تجهیزات توسط جراح حاذق و مجرب می باشد.

دستمزد کادر جراحی

در اتاق عمل علاوه بر جراح ارتوپد، اعضای کادر جراحی از جمله پرستار، متخصص بیهوشی، تکنسین و غیره نیز حضور دارند. بنابراین هزینه دستمزد کادر جراحی نیز بخشی از هزینه های جراحی تعویض مفصل زانو می باشد.

علاوه بر موارد اصلی گفته شده موارد زیر می تواند در هزینه جراحی تعویض مفصل زانو تاثیرگذار باشد:

  • تعداد روزهایی که در بیمارستان باید بمانید، که به این که تعویض مفصل زانو شما کامل، جزئی یا دوطرفه باشد، بستگی دارد.
  • هزینه به زمان صرف شده در اتاق عمل بستگی دارد، اگر عمل پیچیده باشد و در حین جراحی شرایط خاص پیش آید.
  • مراقبت یا تجهیزات پیش بینی نشده در صورت بروز عوارض، ممکن است به مراقبت های بیشتری نیاز باشد. پس از جراحی ممکن است نیاز به مصرف مسکن، رقیق کننده خون یا آنتی بیوتیک داشته باشید.
  • اگر بیمه درمانی تکمیلی دارید، هزینه کل تعویض مفصل زانو می تواند یا مقداری از جراحی بسته به طرح بیمه شما پرداخت می شود.
  • حتی محل سکونت می تواند بر هزینه جراحی تعویض مفصل تاثیر بگذارد. این هزینه ممکن است در شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچک باشد.

هزینه جراحی زانو در بیمارستان دولتی

بسیاری از افراد تمایل دارند تا اعمال جراحی درمانی خود را در مراکز درمانی دولتی انجام دهند تا هزینه ی کمتری را پرداخت نمایند.

اکثر بیمه های درمانی طرف قرارداد با بیمارستان های معتبر می باشند تا بتوانند در هنگام نیاز به افراد جهت تامین هزینه های عمل های جراحی کمک نمایند. به همین منظور توصیه می شود قبل از اقدام به جراحی تعویض مفصل زانو از بیمارستان های طرف قرارداد با جراح ارتوپد خود اطلاع حاصل نمایید.

هزینه تعویض مفصل زانو با بیمه تکمیلی

شاید تا به حال عنوان بیمه های تکمیلی را شنیده باشید. بیمه های تکمیلی با دریافت هزینه ی بیشتری نسبت به سایر بیمه های درمانی؛ تخفیف های بیشتری برای انجام اقدامات درمانی می پردازند. اگر شما هم تحت پوشش بیمه ی تکمیلی هستید جراح خود را مطلع سازید.

هزینه تعویض مفصل زانو چقدر است؟

به خاطر داشته باشید نوع عمل جراحی تعویض مفصل زانو در تعیین هزینه های نهایی این عمل جراحی تاثیرگذار خواهد بود.

فرض کنید بیماری به دلیل ابتلا به آرتروز زانو پیشرفته قسمتی از این مفصل را از دست داده است. ممکن است پزشک متخصص ارتوپد تشخیص دهد که تنها با تعویض قسمت های آسیب دیده می توان دامنه ی حرکتی مفصل زانو را جبران و تقویت نمود.

این در حالیست که شدت آسیب دیدگی مفصل زانو در برخی افراد به قدری می باشد که نیاز به تعویض کامل مفصل مربوطه با ایمپلنت مصنوعی می باشد. زیرا تنها در این صورت توان حرکتی مفصل تقویت می شود.

بنابراین در طی جلسات معاینه متخصص ارتوپدی تمام جوانب را در نظر می گیرد به بررسی دقیق عوارض موجود می پردازد. با تعیین شدت آسیب دیدگی و انتخاب بهترین روش درمانی؛ تمام هزینه های مورد نیاز تعیین و به اطلاع بیمار رسانده می شود.

کلام آخر

برای اطلاع از هزینه جراحی تعویض مفصل زانو نیاز است ابتدا توسط جراح ارتوپد معاینه شوید. در این معاینه می توانید اطلاعات مهمی از جمله: نوع پروتز استفاده شده توسط پزشک متخصص در حین جراحی و همچنین هزینه ی نهایی عمل جراحی خود، کسب نمایید.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نه =