تهران، بعد از شریعتی، قلندری جنوبی، کوچه ۱۱، طبقه ۳

دکتر رضا شیروانی بختیاری » تعویض مفصل » مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو
۶ دقیقه
مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو

آنچه می خوانید...

آرتروپلاستی زانو

چنانچه درد زانو به قدری شدید باشد که بیمار نتواند زندگی معمول روزمره خود را داشته باشد و در عین حال هیچ کدام از درمان های قبلی مثمر واقع نشده باشد؛ به عنوان گام نهایی، می توان از جراحی تعویض مفصل زانو استفاده نمود . طی این جراحی بخش تحتانی استخوان ساق پا جدا شده و برای هر بخش یک سطح فلزی جایگزین می گردد .

برای اینکه این دو سطح فلزی بهتر و راحت تر روی یکدیگر بلغزند، در فضای میانی این دو سطح، یک نوع پلاستیک بسیار مقاوم تعبیه می شود . با اینکه به طور کلی این مفاصل مصنوعی با گذشت زمان، لق می شوند اما این درمان در اغلب موارد بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری دارد .

مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو
مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت های مهم پس از جراحی تعویض مفصل زانو

 • جهت تقویت حمایت کننده از مفصل، به ورزش کردن ادامه دهید .
 • ممکن است مفصل جدید طی دوچرخه سواری، تحت کشش شدید قرار گیرد، بنابراین نباید دوچرخه سواری انجام دهید .
 • هنگام ورزش کردن، چند حرکت ورزشی را با هم انجام ندهید .
 • از انجام ورزش های قدرتی و شدید اجتناب ورزید .
 • از دویدن پرهیز کنید .

حرکات نرمشی برای مفصل مصنوعی زانو

یکی از اقدامات مهم و ضروری برای بهبودی پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، انجام نرمش ها است . بدون انجام ایننرمش ها نتیجه ی مطلوب حاصل نخواهد شد . هدف از انجام این حرکات نرمشی، افزایش دامنه تحرک مفصل و قدرت عضلات حمایت کننده آن و همچنین کسب هماهنگی لازم میان بخش های مختلف سیستم عضلانی اسکلتی در اندام تحتانی بدن است . انجام این حرکات نرمشی در دوره بازتوانی پس از جراحی، روزانه ۲ – ۳ مرتبه، هر بار ۲۰ – ۳۰ دقیقه توصیه می شود . علاوه بر آن پیاده روی نیز روزانه ۲ – ۳ مرتبه که هر بار ۲۰ – ۳۰ دقیقه باشد، توصیه می شود . این نرمش ها به دو گروه اولیه و پیشرفته تقسیم می شود .

حرکات نرمشی اولیه

هر چه زودتر پس از عمل جراحی، این حرکات نرمشی را آغاز نمایید . حتی انجام این حرکات در اتاق ریکاوری و در واقع بلافاصله پس از جراحی توصیه می شود . ممکن است در ابتدا هنگام انجام این حرکات دچار درد و ناراحتی شوید اما مطمئن باشید که انجام این حرکات نرمشی، روند بهبودی را تسریع می بخشد و منجر به تسکین درد زانو خواهد شد . این حرکات نرمشی شامل موارد زیر است:

حرکت نرمشی مچ پا
 • حرکت انقباضی عضله چهارسررانی
 • حرکت نرمشی بالا بردن ساق پا در حالت خوابیده به پشت
 • حرکت نرمشی خم کردن زانو در حالت خوابیده به پشت
 • حرکت نرمشی خم کردن حمایت شده زانو در حالت نشسته
 • حرکت نرمشی خم کردن حمایت نشده زانو در حالت نشسته

حرکات نرمشی پیشرفته برای مفصل مصنوعی زانو

پس از جراحی تعویض مفصل زانو، زمانی که توانایی راه رفتن بدون استفاده از واکر و یا عصای زیر بغل را به دست آورید، انجام حرکات نرمشی را که شامل موارد زیر است آغاز نمایید .

 • حرکت نرمشی خم کردن زانو در حالت ایستاده
 • حرکت نرمشی خم کردن مفصل زانو با استفاده از ملحفه
 • دوچرخه ثابت

چگونگی راه رفتن و عبور از پله در افراد دارای مفصل مصنوعی زانو

درک چگونگی راه رفتن با استفاده از واکر، سپس با کمک عصای زیربغل و در نهایت بدون استفاده از هیچ وسیله کمکی و همچنین عبور از پلکان برای کسانی که عمل جراحی تعویض مفصل زانو را انجام داده اند، از اهمیت زیادی برخوردار است .

چگونگی استفاده از واکر برای راه رفتن

افرادی که تحت عمل “تعویض مفصل زانو” قرار گرفته اند در ابتدا باید با کمک واکر و یا عصای زیر بغل راه بروند . واکر وسیله ای است که برای راه رفتن بسیار کمک کننده می باشد . موارد استفاده از واکر شامل افراد زیر است:

 • افرادی که توان عضلانی آن ها در اندام های تحتانی کاهش یافته است .
 • افرادی که دچار کاهش دامنه حرکتی در مفاصل ران، زانو و یا مچ پا شده اند .
 • افرادی که مبتلا به درد، حساسیت و بی ثباتی مفصلی هستند .
 • افرادی که دچار اختلال در تعادل بدنی شده اند و امکان دارد که حین راه رفتن بر زمین بیفتد .

راه رفتن هر چه زودتر، برای بیمارانی که دچار آسیب تحتانی شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، بسیار ضروری و مهم است . از آنجایی که برای بسیاری از این بیماران، تا مدتی راه رفتن بر روی اندام آسیب دیده مجاز نمی باشد، استفاده از واکر یا عصای زیر بغل جهت راه رفتن می تواند کمک کننده باشد .

چگونگی راه رفتن با عصای زیر بغل و یا عصای دستی

تا چند هفته بعد از عمل جراحی یعنی تا زمانی که بتوانید تعادل خود را موقع راه رفتن به دست آورید و به قدرت عضلانی کافی را جهت تحرک اندام ها کسب کنید، بهتر است با واکر راه رفته، سپس تا مدتی هم از عصای زیر بغل و بعد از آن از عصای دستی کمک بگیرید . هر گاه هنگام راه رفتن با واکر بتوانید بدون گرفتن آن بر روی هر دو پای خود بایستید و یا موقع را هرفتن با واکر به سمت جلو خم نشوید، زمان آن رسیده است که به جای واکر با عصای زیر بغل راه بروید . در این مورد نیز توجه داشته باشید وزن بدن خود را به طور کامل بر پای عمل شده اعمال ننمایید .

آب درمانی پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو

آغاز آب درمانی یک هفته پس از جراحی تعویض مفصل زانو، اثرات مثبتی بر نتایج حاصله از این عمل دارد . از طرفی زمان آغاز درمان با فیزیوتراپی نیز می تواند بر روند بهبودی و نتایج حاصل از آن به طور چشم گیری تاثیر گذار باشد . بنابرانی اینکه آب درمانی و فیزیوتراپی را از چه زمانی پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو شروع کرده اید می تواند بر نتایج عمل جراحی شما تاثیر گذاشته و روند بهبود را تغییر دهد .

یکی از مزایای آب درمانی، کاهش درد زانو است؛ پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو، کپسول مفصلی ترمیم می گردد، این کپسول بسته شده و مایع درون فضای کپسول مفصلی تجمع می یابد و این مسئله باعث ایجاد درد زانو می شود . در آب درمانی، فشار هیدروستاتیک آب، منجر به کاهش تجمع مایع درون کپسولی و در نتیجه تسکین درد می شود .

نتیجه گیری

هرگز برای راه رفتن عجله نکنید . این مرحله باید به آرامی و با تمرکز انجام شوند . با مرور زمان، ملکه ذهنتان خواهد شد و خواهید توانست بدون تفکر در مورد مراحل، آن ها را به ترتیب و سریع انجام دهید . برای مشاوره با متخصص ارتوپدی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید آقای دکتر این ورزش های که باید بعد از تعویض مفصل زانو انجام دهیم چه مدت بعد از جراحی باید شروع کنیم ؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. با سلام
   از روز بعد عمل جراحى فیزیوتراپى شروع خواهد شد و بعد از ١٠ جلسه فیزیوتراپى و زمانى که زانو را به راحتى تا ٩٠ درجه خم کردید تمرینات شروع شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *