دکتر رضا شیروانی بختیاری » تعویض مفصل » مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو
۸ دقیقه
مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

آنچه می خوانید...

در حالی که این جراحی اغلب می تواند موفقیت آمیز باشد، مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو برای اطمینان از بهبودی کامل و کسب نتیجه ی عالی از عمل بسیار مهم است. همانطور که می دانید تعویض مفصل زانو یک روش استاندارد برای تسکین درد و بهبود عملکرد در افراد مبتلا به آسیب مفصل زانو به دلیل آرتروز، آرتریت روماتوئید یا سایر شرایط است. در این مطلب می خواهیم به دستورالعمل‌های مراقبتی برای بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار گرفته‌اند، بپردازیم.

اقدامات و مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو چیست؟

اقدامات و مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو چیست؟

در جلسه مشاوره برای جراحی تعویض مفصل زانو پزشک متخصص ارتوپد در مورد اقدامات و دستورالعمل های قبل و بعد از عمل با شما صحبت می کند، این دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از عمل عبارتند از:

۰۱:۰۰
truncate dir-rtl

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

مدیریت درد

درد و ناراحتی پس از جراحی تعویض مفصل زانو شایع است. جراح شما برای کمک به مدیریت ناراحتی در دوران نقاهت، داروهای ضد درد تجویز می کند. علاوه بر دارو، سایر تکنیک‌های کنترل درد مانند استفاده ازکمپرس یخ توصیه شود. در صورتی که داروی ضد درد تسکین کافی را ایجاد نمی کند یا در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی، ضروری است به پزشک مراجعه کنید. این دارو های مسکن و رقیق کننده خون که توسط پزشک تجویز می شود باید به موقع مصرف شود تا از درد و لخته شدن خون جلوگیری شود.

کمپرس یخ را به صورت غیر مستقیم هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی برش ها قرار دهید می تواند از التهاب و درد شما بکاهد. همچنین در دوران بهبودی بعد از عمل از خم کردن بیش از ۹۰ درجه ی زانو خود خودداری کنید و فشار اضافه بر زانوی خود وارد نکنید.

 مراقبت از زخم

محل برش جراحی تعویض مفصل زانو نیاز به توجه دقیق برای بهبود و جلوگیری از عفونت دارد. بانداژ و پانسمان احتمالاً محل برش را بعد از جراحی می‌پوشاند. تمیز و خشک نگه داشتن محل برش و پیروی از دستورالعمل های مراقبت از زخم ارائه شده توسط پزشک بسیار مهم است. علاوه بر این، مراقب علائم عفونت مانند قرمزی، ترشح یا افزایش درد در اطراف محل برش باشید که باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود.

محل جراحی را تمیز و خشک نگه دارید و هر روز پانسمان ناحیه را تعویض کنید. محل برش خود را در معرض آب قرار ندهید، مانند حمام کردن یا شنا کردن، تا زمانی که پزشک به شما توصیه کند این کار را انجام دهید.

 فیزیوتراپی و تمرینات

فیزیوتراپی یک جنبه حیاتی از روند بهبودی پس از عمل برای بیماران تعویض مفصل زانو است. فیزیوتراپیست یا پزشک متخصص ارتوپد شما یک برنامه توانبخشی شخصی طراحی می کند که شامل تمریناتی است که به شما کمک می کند قدرت، انعطاف پذیری و دامنه حرکت دایره ای را در زانوی خود به دست آورید.

تمرینات تجویز شده ممکن است شامل بلند کردن ساق پا، بلند کردن پاهای به صورت صاف و … باشد. تمرکز فیزیوتراپی این است که به شما کمک کند حرکات و عملکرد طبیعی زانوی خود را در سریع ترین زمان ممکن به دست آورید. بنابراین، پیروی از رژیم درمانی و انجام تمرینات طبق دستورالعمل برای اطمینان از بهبودی بهینه مهم است.

استفاده از عصا یا واکر

پس از جراحی تعویض مفصل زانو، دستورالعمل‌های خاصی برای تحمل وزن داده می‌شود. مقدار وزنی که می توان در ابتدا روی زانوی جدید قرار داد بسته به عوامل مختلفی از جمله:

  • نوع جراحی انجام شده، مانند تعویض کامل زانو یا تعویض زانو یک طرفه.
  • نوع پروتز مورد استفاده و نحوه چسباندن آن به استخوان طبیعی.
  • سلامت استخوان موجود بیمار

در هفته های اول از فشار وزن بر روی زانوی جراحی شده خودداری کنید و وزن خود را بر روی عصا و واکر بیاندازید. با گذشت زمان، به تدریج از بیماران خواسته می شود تا وزن بیشتری را روی زانوی جدید خود اعمال کنند.

مدیریت وزن

از آنجایی که مفاصل زانو بیشتر وزن بدن را تحمل می کنند، مهم است که وزن بدن را در روند بهبودی پس از جراحی زانو در نظر بگیرید. استراحت طولانی مدت پس از عمل می تواند منجر به افزایش وزن شود که می تواند فشار بیشتری را بر زانوی تازه عمل شده وارد کند و به طور بالقوه روند بهبودی را کند، کند. برای اطمینان از بهبودی موفق و سریع، بسیار مهم است که بیماران وزن خود را به دقت کنترل کنند، فعالیت بدنی منظمی داشته باشند و یک رژیم غذایی متعادل و مغذی داشته باشند.

کنترل گردش خون و تورم

بالا نگه داشتن زانوی خود تا حد امکان برای کاهش تورم و بهبود گردش خون در زانوی آسیب دیده ضروری است. این را می توان با استفاده از یک بالش یا بالشتک فوم برای نگه داشتن زانو در حالت نشسته یا دراز کشیده به دست آورد. همچنین ممکن است پزشک استفاده از جوراب های فشرده یا کمپرس یخ را برای کاهش تورم توصیه کند.

همچنین بعد از جراحی شما نباید استراحت کامل داشته باشید برای بهبودی سریع و جلوگیری از لخته شدن خود حداقل باید ۱۰ الی  15 دقیقه با عصا یا واکر خود قدم بزنید.

 رژیم غذایی و تغذیه

خوردن یک رژیم غذایی غنی از پروتئین و کم چربی اشباع شده برای بهبودی پس از جراحی تعویض مفصل زانو مهم است. برای حمایت از روند بهبودی، باید مقادیر کافی از ویتامین ها و مواد معدنی مانند کلسیم، ویتامین D و آهن را نیز مصرف کنید. علاوه بر این، پزشک شما ممکن است مکمل های غذایی یا یک برنامه غذایی خاص را برای اطمینان از تغذیه بهینه در دوران نقاهت توصیه کند.

همچنین حداقل به مدت ذو هفته از استعمال دخانیات و مصرف الکل خودداری کنید زیرا بهبودی شما را به تاخیر می اندازد و ممکن است سبب بروز عوارض شود.

فعالیت های بدنی

تا زمانی که جراح زانو به شما نگفته است نمی توانید ورزش های حرفه ای خود را شروع کنید، زیرا در صورت آماده نبودن می تواند اسیب های جدی به مفصل زانو وارد شود و حتی نیاز به عمل مجدد تعویض مفصل زانو داشته باشید. در فعالیت‌هایی که فشار زیادی به زانوی شما وارد می‌کند، مانند دویدن یا انجام ورزش‌های پرتحرک، شرکت نکنید.

زیاده روی در فعالیت های بدنی مانند بالا رفتن از پله ها یا حمل اجسام سنگین خودداری کنید.

آب درمانی پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو

آب درمانی پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو

آغاز آب درمانی یک هفته پس از جراحی تعویض مفصل زانو، اثرات مثبتی بر نتایج حاصله از این عمل دارد . از طرفی زمان آغاز درمان با فیزیوتراپی نیز می تواند بر روند بهبودی و نتایج حاصل از آن به طور چشم گیری تاثیر گذار باشد . بنابرانی اینکه آب درمانی و فیزیوتراپی را از چه زمانی پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو شروع کرده اید می تواند بر نتایج عمل جراحی شما تاثیر گذاشته و روند بهبود را تغییر دهد .

یکی از مزایای آب درمانی، کاهش درد زانو است؛ پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو، کپسول مفصلی ترمیم می گردد، این کپسول بسته شده و مایع درون فضای کپسول مفصلی تجمع می یابد و این مسئله باعث ایجاد درد زانو می شود . در آب درمانی، فشار هیدروستاتیک آب، منجر به کاهش تجمع مایع درون کپسولی و در نتیجه تسکین درد می شود .

سوالات متداول

آیا می توانم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو رانندگی کنم؟

توصیه می شود تا ۶-۴ هفته پس از جراحی تعویض زانو یا تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است، از رانندگی خودداری کنید. این به شما زمان کافی برای بهبود زانو و بازیابی قدرت و تحرک لازم برای کار با وسیله نقلیه را می دهد.

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چقدر طول می کشد؟

مدت زمان فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو در افراد مختلف متفاوت است. به طور معمول، فیزیوتراپی ظرف چند روز پس از جراحی شروع می شود و از چند هفته تا چند ماه طول می کشد. با این حال، مدت زمان به عواملی مانند سن بیمار، سلامت کلی و میزان آسیب زانو بستگی دارد.

آیا می توانم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو به سر کار برگردم؟

زمان مورد نیاز برای بازگشت به کار پس از جراحی تعویض مفصل زانو بسته به کار و میزان آسیب زانو متفاوت است. کسانی که مشاغل کم تحرک دارند ممکن است بتوانند در عرض چند هفته به سر کار بازگردند، در حالی که کسانی که مشاغل سخت فیزیکی دارند ممکن است چندین ماه برای بهبودی نیاز داشته باشند. بحث در مورد وضعیت خاص خود با پزشک برای تعیین اینکه چه زمانی بازگشت به کار برای شما بی خطر است ضروری است.

کلام آخر

جراحی تعویض مفصل زانو می تواند یک روش موفقیت آمیز باشد که زندگی افراد مبتلا به آسیب مفصل زانو را بهبود می بخشد. با این حال، مراقبت های بعدی مناسب برای اطمینان از بهبودی بسیار مهم است که از طریق آن بیماران می توانند شانس خود را برای یک نتیجه موفق و بازگشت سریع تر به فعالیت های عادی خود بهبود بخشند. بنابراین، باید به طور منظم با جراح خود مشورت کنید و دستورالعمل ها و توصیه های او را دنبال کنید تا بهترین نتیجه ممکن را تضمین کنید.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

2 پاسخ
  1. سلام خسته نباشید آقای دکتر این ورزش های که باید بعد از تعویض مفصل زانو انجام دهیم چه مدت بعد از جراحی باید شروع کنیم ؟ ممنون میشم جواب بدید

    1. با سلام
      از روز بعد عمل جراحى فیزیوتراپى شروع خواهد شد و بعد از ١٠ جلسه فیزیوتراپى و زمانى که زانو را به راحتى تا ٩٠ درجه خم کردید تمرینات شروع شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − چهار =