تهران، بعد از شریعتی، قلندری جنوبی، کوچه ۱۱، طبقه ۳

دکتر رضا شیروانی بختیاری » پا » دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو
۳ دقیقه
دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو

دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو

آنچه می خوانید...

دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو

با پیشرفت های که در تکنیک عمل تعویض مفصل زانو در سالیان اخیر رخ داده است . این امکان برای فرد وجود دارد به محض اینکه بعد از عمل هوشیاری کامل خود را بدست آورد و توانست تعادل خود را حفظ کند می تواند به کمک واکر یا عصا شروع به راه رفتن نماید .

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو زمانی که بیمار توانست راه برود بلافاصله می تواند از سرویس فرنگی استفاده نماید .

در هر دو مورد تعویض مفصل زانو و لگن بیمار از عصا استفاده می کند به دلیل اینکه بتواند به تعادل خود کمک نماید و به عضلات فشاری وارد نکند . مدت زمان استفاده از عصا بسته به نوع تکنیک عمل جراحی و مشکل زمینه ای که بیمار داشته متفاوت می باشد . در موارد معمول بعد از عمل تعویض مفصل زانو فرد بین چهار تا شش هفته لازم است که از عصا یا واکر استفاده نماید .

دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو
دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

بررسی های سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد، تعویض مفصل زانو یکی از موفق ترین اعمال جراحی است و سبب می شود تا کیفیت زندگی او بهبود یابد . عمل تعویض مفصل زانو سبب می شود تا دامنه حرکتی او به حالت قبل برگردد و همچنین سبب کاهش درد فرد می شود . در صورتی که فرد انحراف داشته باشد با انجام این عمل انحراف آن برطرف می شود این موارد در مجموع می تواند بهبود قابل توجه ای در وضعیت بیمار را ایجاد نماید .

سن مناسب تعویض مفصل زانو

سن ایده آل برای تعویض مفصل زانو بالای ۵۰ سال می باشد و متخصص ارتوپدی در صورتی اقدام به جراحی تعویض مفصل زانو زیر ۵۰ سال می نماید که ضرورت داشته باشد . به طور مثال افراد مبتلا به بیماری روماتیسم و درگیری شدید مفصل هستند و استفاده از درمان های دیگر موثر نبوده است در چنین بیماری در هر سنی ممکن است تعویض مفصل زانو هم انجام شود ولی در بیماران معمولی که می توان با روش های دیگر مشکلات آنان را درمان کرد بهتر است این عمل تا ۵۰ سالگی به تعویق افتد .

متخصص ارتوپدی دکتر رضا شیروانی بختیاری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

از طرف دیگر طیف سنی در بیماران خیلی مسن تنها محدودیت وضعیت جنرال بیمار می باشد اگر فرد مشکل قلبی، مغزی و مسائل دیگر نداشته باشد که عمل جراحی را محدود کند این عمل جراحی را در هر سنی می توان انجام داد .

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

  • جهت تقویت حمایت کننده از مفصل، به ورزش کردن ادامه دهید .
  • ممکن است مفصل جدید طی دوچرخه سواری، تحت کشش شدید قرار گیرد، بنابراین نباید دوچرخه سواری انجام دهید .
  • هنگام ورزش کردن، چند حرکت ورزشی را با هم انجام ندهید .
  • از انجام ورزش های قدرتی و شدید اجتناب ورزید .
  • از دویدن پرهیز کنید .

نتیجه گیری

برای راه رفتن و انجام فعالیت های سنگین به هبچ عنوان عجله نکنید . این مرحله باید به آرامی و با تمرکز انجام گردد . برای رسیدن به نتیجه و بهبودی کامل به توصیه های متخصص ارتوپدی خود دقت کنید و آن ها را رعایت نماید تا به نتیجه مطلوب برسید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *