دکتر رضا شیروانی بختیاری » درمان آسیب های ورزشی » دانستنی‌های عوارض تعویض مفصل زانو 
۶ دقیقه
عوارض تعویض مفصل زانو

دانستنی‌های عوارض تعویض مفصل زانو 

آنچه می خوانید...

اکثریت قریب به اتفاق جراحی های تعویض مفصل زانو موفقیت آمیز هستند. با این حال، عوارض تعویض مفصل زانو ممکن است رخ دهد. در این مقاله قصد داریم به هرآنچه که نیاز است از این عوارض بدانید بپردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید 

عوارض تعویض مفصل

عوارض احتمالی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو مانند هر جراحی دیگری می‌تواند با خود عوارضی به همراه داشته باشد. باید بدانیم بعضی از عوارض طبیعی هستند و برطرف می شوند ولی عوارض نادر در اثر رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل یا جراحی پیش فرد غیرمتخصص ممکن است ایجاد شوند. همچنین باید بدانیم عوارض در بیمارانی که از تنباکو استفاده می کنند و افراد مسن یا چاق، بیشتر است. درصد کمی از بیماران نیاز به یک جراحی تجدیدنظر دوم دارند. ممکن است این سوال برایمان ایجاد شود که عوارض تعویض مفصل زانو چقدر شایع است؟

باید بدانیم سالانه افراد زیادی تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرند. عوارض شدید، مانند عفونت، نادر است و در کمتر از ۲ درصد موارد رخ می‌دهند. با این حال، برای افراد مسن، خطر ایجاد عوارض بیشتر است. حدود ۱ درصد از افراد پس از جراحی دچار عفونت می شوند. کمتر از ۲ درصد افراد دچار لخته شدن خون می شوند. در موارد بسیار نادر، فرد ممکن است به استئولیز مبتلا شود. این التهابی است که به دلیل سایش میکروسکوپی پلاستیک در ایمپلنت زانو رخ می دهد.

عوارض عمل تعویض مفصل زانو چیست؟

عوارض عمل تعویض مفصل به دلایل مختلفی بروز پیدا می‌کند. در ادامه به بررسی لیستی از برخی از عوارض احتمالی که ممکن است برای فرد رخ بدهد پرداختیم. عوارض احتمالی که ممکن است برای فرد رخ دهد شامل:

  • عوارض ناشی از بیهوشی: جراح برای انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می کند. این معمولا بی خطر است.

شایع ترین عوارض جانبی از بیهوشی عبارتند از: استفراغ، سرگیجه، لرزیدن، گلو درد و خواب آلودگی است همچنین برخی اثرات احتمالی دیگری نیز ممکن است برای فرد رخ دهد مانند: مشکلات تنفسی و عکس العمل های آلرژیک برای کاهش خطر مشکلات و عوارض بیهوشی، حتماً هر یک از موارد زیر را از قبل به پزشک خود اطلاع دهید: داروهای تجویزی یا بدون نسخه، استفاده از تنباکو، استفاده از مواد مخدر یا الکل برای تفریح و …باید توجه داشته باشیم مواردی که ذکر شد می توانند با داروها و یا با بیهوشی تداخل داشته باشند.

  • لخته شدن خون: یکی دیگر از عوارضی که ممکن است برای فرد رخ دهد لخته شدن خون است. باید بدانیم خطر ایجاد لخته خون پس از هر جراحی وجود دارد. اگر یک لخته از طریق جریان خون عبور کند و باعث انسداد در ریه‌ها شود، ممکن است آمبولی ریه (PE) ایجاد شود. باید توجه داشته باشیم که این می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

علائم معمولاً در عرض ۲ هفته پس از جراحی ظاهر می شوند، اما لخته‌ها می‌توانند در عرض چند ساعت یا حتی در طول عمل ایجاد شوند. در صورت ایجاد لخته، ممکن است لازم باشد زمان بیشتری را در بیمارستان بگذرانید. لخته‌هایی که در پاها ایجاد می‌شوند و باقی می‌مانند، خطر نسبتاً کمی دارند. با این حال، لخته ای که از جای خود خارج می شود و از طریق بدن به قلب یا ریه ها می رسد، می تواند عوارض جدی ایجاد کند. باید توجه داشته باشیم پزشک شما ممکن است داروهایی مانند وارفارین (کومارین)، هپارین، انوکساپارین (Lovenox)، فونداپارینوکس (Arixtra) یا آسپرین را برای کاهش خطر لخته شدن خون پس از جراحی تجویز کند. تکنیک هایی برای بهبود گردش خون جوراب‌های ساق بلند، تمرینات ساق پا و بالا بردن پاها می‌تواند گردش خون را تقویت کرده و از تشکیل لخته جلوگیری کند. حتما قبل از جراحی تعویض مفصل زانو در مورد عوامل خطر لخته شدن خون صحبت کنید. برخی از شرایط، مانند سیگار کشیدن یا چاقی، خطر ابتلا را افزایش می دهد.

۰۲:۰۹
truncate dir-rtl

بهترین متخصص ارتوپد در تهران

  • عفونت: عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو نادر است، اما ممکن است رخ دهد. عفونت یک عارضه شدید است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر باکتری در حین یا بعد از جراحی وارد مفصل زانو شود، عفونت می‌تواند رخ دهد. باید توجه داشته باشیم که با انتخاب یک پزشک ماهر و باتجربه می‌توان از بروز این عوارض پیشگیری کرد.به عبارتی دیگر یک پزشک متخصص ارتوپد این خطر را با رعایت مواردی چون: اطمینان از یک محیط استریل در اتاق عمل، استفاده  از تجهیزات و ایمپلنت های استریل شده  و تجویز آنتی بیوتیک قبل، حین و بعد از عمل کاهش می‌دهد. باید توجه داشته باشیم برخی از افراد بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها به دلیل یک وضعیت پزشکی یا استفاده از برخی داروها به خطر می افتد. این شامل افرادی می‌شود که مبتلا به دیابت، اچ آی وی، کسانی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند است.
  • درد مداوم: 

داشتن مقداری درد پس از جراحی طبیعی است، اما باید به مرور زمان بهبود یابد. در موارد نادر، درد ممکن است ادامه یابد. افرادی که درد مداوم یا بدتر دارند باید با پزشک خود مشورت کنند، زیرا ممکن است عارضه ای وجود داشته باشد.

  • آلرژی به اجزای فلزی:

برخی از افراد ممکن است واکنشی به فلز مورد استفاده در مفصل مصنوعی زانو را تجربه کنند. ایمپلنت ها ممکن است حاوی تیتانیوم یا آلیاژی بر پایه کبالت کروم باشند. اکثر افراد مبتلا به آلرژی فلزی از قبل می دانند که به آن حساسیت دارند.

حتماً قبل از جراحی در مورد این یا هر آلرژی دیگری که ممکن است داشته باشید به بهترین جراح تعویض مفصل زانو بگویید.

کلیاتی درباره عوارض تعویض مفصل زانو

در میان عوارض تعویض مفصل ممکن است لخته شدن خون نگرانی‌های بی‌شماری را به خود اختصاص دهد. همچنین ممکن است این سوال را برای فرد ایجاد کند که نشانه لخته خون چیست. باید بدانیم لخته خون می‌تواند با علائمی چون: سرخی، تورم، درد و گرما باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم آن است که ممکن است در برخی مواقع لخته خون به ریه‌ها برسد که با علائمی همچون: دشواری در تنفس، سرگیجه و غش، ضربان قلب سریع، یک تب خفیف و سرفه که ممکن است خون تولید کند یا نکند. توجه داشته باشید که در صورت مشاهده هر یک از این تغییرات فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

البته باید بدانیم این عوارض بسیار نادر است و در صورت رعایت نکردن مراقبت‌های و اقدامات قبل و  بعد از عمل ممکن است ایجاد شود.

نتیجه ‌گیری

بعد از جراحی بروز عوارض تعویض مفصل زانو زیاد شایع نیست و اکثرا این جراحی موفقیت آمیز است. البته دانستن خطرات و چگونگی تشخیص علائم عارضه ضروری است. این به شما کمک می کند تا در صورت مشاهده علائم سریع به جراح خود مراجعه کنید. در این مقاله به هرآنچه که نیاز بود از این عوارض بدانید، پرداختیم.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + یک =