دکتر رضا شیروانی بختیاری » پا » شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل
۴ دقیقه
شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل

شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل

آنچه می خوانید...

شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل

هر استخوانی بعد از ضربه ممکن است بشکند، استخوان ران هم از این قاعده مستثنا نیست ولی وقتی استخوان رانی که یک مفصل مصنوعی را در خودش جا داده است بشکند درمان آن مشکل می شود . ولی آیا احتمال شکستگی در مفصل لگن که مفصل مصنوعی دارد مثل یک لگن با مفصل طبیعی است ؟ اگر استخوان اطراف یک مفصل مصنوعی بشکند چطور باید درمان شود ؟ آیا عمل جراحی ضروری است ؟ و در این صورت عم جراحی چطور انجام می گردد ؟ و چه مراقبت های بعد از آن باید رعایت شود ؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید …

شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل
شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل

آناتومی مفصل لگن

مفصل لگن از سر توپی شکل و سوکت تشکیل شده است . سوکت نیز خود متشکل از استخوان و غضروف می باشد و سر توپی شکل نیز در قسمت فوقانی استخوان ران واقع شده است، که با عنوان سر استخوان فمور نیز شناخته می شود . در جراحی تعویض مفصل لگن، مفصل مصنوعی یا همان پروتز، جایگزین قسمت آسیب دیده این دو ناحیه می شود .

علت شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل

تعویض مفصل لگن البته معمولا نه همیشه در افراد مسن انجام می شود . افراد مسن غالبا استخوان های ضعیف تری دارند و ممکن است یک زمین خوردن ساده موجب شود تا استخوان لگن آن ها بشکند حال چه این استخوان از قبل سالم بوده و چه یک مفصل مصنوعی را در خود نگه داشته باشد فرقی ندارد و احتمال شکستگی استخوان وجود دارد . با این حال بعضی از اوقات وجود یک مفصل مصنوعی در استخوان ران احتمال شکستگی در آن را بیشتر می کند . به طور مثال: زمانی که یک مفصل مصنوعی لق شده باشد این لقی سبب می شود تا احتمال شکستگی بیشتر شود .

درمان شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل

بیشترین شکستگی های اطراف استخوان یک مفصل مصنوعی نیاز به عمل جراحی دارند و جراحی آن ها یک عمل نسبتا پیچیده ای است که باید توسط یک متخصص ارتوپدی خوب انجام گردد . این عمل جراحی ممکن است به صورت جااندازی و فیکس کردن محل شکستگی باشد و گاهی اوقات ممکن است در حین جراحی از پیوند استخوان نیز استفاده شود.

 

گاهی شکستگی استخوان لگن همراه با مفصل مصنوعی می باشد در این زمان معمولا قسمتی از مفصل مصنوعی که در استخوان لگن قرار دارد لق می شود، در این زمان تنها فیکس کردن استخوان شکسته شده با پیچ و پلاک فایده ای ندارد و باید در این زمان مفصل مصنوعی لق شده ام تعویض شود . در این شرایط موقع جراحی مفصل مصنوعی لق شده را خارج کرده و از یک استئم بلندتر در استخوان ران قرار می دهیم و بعد محل شکستگی را فیکس می کنیم .

مراقبت های بعد از شکستگی لگن

بعد از جراحی شکستگی لگن معمولا بیمار می تواند با واکر راه برود ولی تا مدتی به آن اجازه داده نمی شود تا پای شکسته شده را روی زمین فشار بدهد تا وقتی شکستگی جوش بخورد . این جوش خوردن چند ماه طول می کشد و بعد از آن می توان پا را موقع راه رفتن بر روی زمین فشار داد .

متخصص ارتوپدی دکتر رضا شیروانی بختیاری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

نتیجه گیری

لق شدن مفصل مصنوعی ممکن است کاملا بدون علامت باشد، پس هر کسی که جراحی تعویض مفصل لگن انجام می دهد باید به صورت دوره ای به متخصص ارتوپدی خود مراجعه نماید و تحت نظر باشد . در صورتی که پزشک ملاحظه کند که مفصل در حال لق شدن و یا استخوان های اطراف آن ضعیف شده اند باید قبل از اینکه این وضعیت منجر به شکستگی لگن شود باید مورد توجه قرار گیرد .

از مشکلات ترس نداشته باشید، آن ها را بشناسید تا بتوانید آن ها را به مقع شناسی و کنترل کنید . قطعا همکاری شما با پزشکتان می تواند با هر مشکلی غلبه نماید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 13 =