دکتر رضا شیروانی بختیاری » پا » سیاه شدن سر استخوان ران
۴ دقیقه
سیاه شدن سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان ران

آنچه می خوانید...

سیاه شدن سر استخوان ران

از شایع ترین علل درد مفصل ران در کودکان و نوجوانان، بیماری پرتیس یا سیاه شدن سر استخوان ران می باشد . این بیماری با درد لگن شروع می شود و می تواند منجر به کوتاهی اندام و در نهایت انجام تعویض مفصل ران باشد .

این بیماری باعث تخریب پیشرونده مفصل و ناتوانی فرد می شود، اما در حال حاضر خوشبختانه درمان موثر برای آن، که همانتعویض مفصل لگن هست وجود دارد . شایان ذکر است، امروزه با پیدایش تکنیک های جدید جراحی امکان مهار این بیماری و بسته به مرحله بیماری درمان متفاوت هست در سنین بزرگسالی ممکن است نیاز به تعویض مفصل پیدا کنند. درمان آن در دوران کودکی باعث حفظ مفصل و عدم تعویض آن در سنین بزرگسالی می شود .

سیاه شدن سر استخوان ران
سیاه شدن سر استخوان ران

علل ایجاد سیاه شدن سر استخوان ران

شایع ترین عللی که باعث سیاه شدن سر استخوان ران می شود عبارت است از: استفاده از مواد مخدر صنعتی، استفاده از داروهای چاقی، مصرف سیگار و گل، همچنین استفاده از داروهای کورتون می باشد .

علائم سیاه شدن سر استخوان ران

  • درد
  • محدودیت حرکت
  • لنگش در پا
  • تخریب مفصل

درمان سیاه شدن سر استخوان ران

هر زمان که خون به سر استخوان ران نرسد قسمتی یا تمام مفصل از بین می رود و همین امر سبب ایجاد سیاه شدن سر استخوان ران می شود . سیر این بیماری می تواند مسیر های زیادی طی کند و این بیماری در هر فرد متفاوت می باشد . از یک طرف ممکن است به طور ناخودآگاه خوب شود اما از طرف دیگر ممکن است در افرای موجب تخریب کامل مفصل ران شود .

گاهی از اوقات این بیماری موجب ساییده شدن سر استخوان ران می شود . درمان بیماری با توجه به شدت و مرحله بیماری متفاوت می باشد . در صورتی که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود یعنی زمانی که سر استخوان ران هنوز تغییر شکل نداده است، جراحی دیکوریشن می توان از شدت و پیشرفت بیماری بکاهد .

جراحی دیکوریشن جهت درمان این بیماری در مراحل اولیه انجام می گردد که این جراحی نسبت به سایر روش های درمانی از کمترین آسیب برخوردار است و تنها با یک شکاف بر روی پوست می توان به درمان عارضه پرداخت .

از طرف دیگر اگر بیماری دیر تشخیص داده شود، زمانی که سر استخوان ران دچار تغییر شکل شده است درمان کمی سخت تر خواهد بود . در این موارد در صورتی که درد بیمار شدید باشد و موجب آزار بیمار شود درمان از طریق انجام جراحی تعویض مفصل لگن انجام می گردد .

در این جراحی سر استخوان خراب شده به طور کامل برداشته می شود و داخل حفره استابولوم تراشیده می شود و یک مفصل مصنوعی در داخل مفصل ران قرار داده می شود . در صورتی که این جراحی به درستی انجام گردد موجب کاهش درد بیمار، لنگش و کوتاهی به وجود آورده را می تواند تا حدودی زیادی برطرف نماید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

جراحی سیاه شدن سر استخوان ران

در این بیماران گاهی اوقات سر استخوان بسیار بزرگ و پهن و بیضی شکل می شود به حدی که در داخل استابولوم یا کاسه لگن جای نمی گیرید . به همین منظور متخصص ارتوپدی در این زمان قسمت خراب شده را برداشته و امکان کوچک کردن سر و جا دادن آن را داخل کاسه لگن فراهم می آورد با توجه به کم عمق بودن استابولوم همزمان جراحی استئوتومی برای فرد انجام می شود تا مشکلات مفصل به یکباره حل و درمان شود.

نتیجه گیری

این بیماری قابل پیش بینی نخواهد بود و به همین خاطر باید تمام این بیماران باید تحت نظر متخصص ارتوپدی باشند . مصرف دارو، راه نرفتن و یا استفاده از کفش طبی و در نهایت انجام فیزیوتراپی در درمان این بیماری تاثیر خاصی نخواهد داشت . اما در صورتی که برای شما تشخیص سیاه شدن سر استخوان ران داده شده است آن را دست کم نگیرید و سعی نمایید در اولین فرصت به فکر درمان آن باشید . زیرا سهل انگاری می تواند موجب عوارضی شود که به سختی قابل جبران است .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − یک =