دکتر رضا شیروانی بختیاری » زانو » سوالات شایع تعویض مفصل زانو
۴ دقیقه
سوالات شایع تعویض مفصل زانو

سوالات شایع تعویض مفصل زانو

آنچه می خوانید...

جراحی تعویض مفصل زانو یکی از ابداعات بشر در قرن بیستم می باشد . اولین سوالی که پیش می آید این است که در چه کسانی این جراحی باید انجام شود ؟ آیا در همه ی آرتروزها نیاز به جراحی تعویض مفصل هست ؟ چه کسانی می توانند عمل تعویض مفصل زانو را انجام دهند ؟ آیا در تمام سنین می توان این جراحی را انجام داد ؟ در این مقاله به سوالات شما عزیزان می پردازیم  .

سوالات شایع تعویض مفصل زانو

در چه کسانی نمی توان جراحی تعویض مفصل زانو انجام داد ؟

یکی از سوالات رایج افراد عموم جامعه این است که کاندید تعویض مفصل چه کسانی هستند ؟ این موارد محدود و معدودی هستند . به طور مثال: افرادی که دچار عفونت فعال در بدن خود باشند نمی توانند جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهند . افرادی که فلج های عضلانی شدید، مفصل شارکو در دیابت های پیشرفت ایجاد می شود و افرادی که به دلیل بیماری ها و نارسایی های شدید داخلی، قلبی، کلیوی هستند نمی توانند جراحی تعویض مفصل زانو را انجام دهند .

آیا افرادی که به بیماری مبتلا باشند می توانند جراحی تعویض مفصل زانو انجام دهند ؟

یکی از سوالاتی که با سوال اول تداخل دارد این است که افرادی که به بیماری دیابت، فشارخون، پوکی استخوان و قلبی مبتلا هستند باید گفت بله می توان این جراحی را انجام داد . شایان ذکر است، این جراحی در سنین بالا انجام می شود و ممکن است در سنین بالا افرادی مبتلا به این نوع بیماری ها باشند . جراحی تعویض مفصل یک کار انفرادی نیست و یک کار گروهی می باشد در جراحی تعویض مفصل زانو تیمی متشکل از یک متخصص ارتوپد، متخصص قلب، متخصص داخلی و متخصصین بیهوشی که در واقع با مشاوراتی که بین متخصصین انجام می شود تصمیم گرفته می شود که آیا این بیمار صلاح هست که جراحی شود یا خیر .

آیا می توان تعویض مفصل دو طرفه همزمان انجام داد ؟

در ابتدا با متخصصین داخلی و بیهوشی مشورت می شود، با توجه به شرایط و توان بیمار می توان این جراحی را به صورت همزمان انجام داد و نتایج فوق العاده ای هم دارد . یک پروتکل دیگر این است که می توان یک جراحی را تعویض مفصل زانو انجام دارد و زانو دیگر را پنج تا هفت روز دیگر طی همان بستری جراحی تعویض مفصل انجام می دهیم .

عمر پروتز ها چقدر است ؟

معمولا عمر پروتز ها بین پانزده تا بیست سال می باشد و آنچه اهمیت دارد این است که شما بتوانید خیلی خوب پروتز خود را نگه دارید بدین صورت که عمیق ننشینید و از چهار زانو و دو زانو نشستن پرهیز کنید . از توالت فرنگی استفاده کنید و رعایت همین موارد می تواند سبب افزایش عمر پروتز شما شود . نسل های جدید پروتز عمر طولانی دارند، اگر کسی نیاز به تعویض مجدد بعد از پروتز اولیه داشت آن هم قابل انجام می باشد .

یکی از سوالات شایع که در خصوص جراحی تعویض مفصل زانو از دکتر رضا شیروانی بختیاری می پرسند این است که آیا بعد از انجام جراحی نیاز به پرستار داریم ؟ برای دریافت پاسخ سوال خود می توانید به تماشای این ویدئو بپردازید .

یکی از مشکلات و دغدغه های بیماران تعویض مفصل زانو این است که آیا ما بعد از تعویض مفصل زانو نیاز به پرستار داریم ؟ آیا نیاز به مراقبت ویژه داریم ؟ وقتی که شما آنقدر ناتوان شده است که نیاز به تعویض مفصل دارید احتمالا شش ماه تا یک سال دیگر نیاز به پرستار خواهید داشت . تعویض مفصل زانو باعث می شود تا فرد نیاز به پرستاری بعد نداشته باشد، به خاطر شرایط بعد از انجام جراحی نیاز به پرستار به مدت دو هفته تا یک ماه داشته باشید اما بعد از آن خود شما هستید و نیازی به پرستار نخواهید داشت .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در شمال تهران مراجعه نمایید.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 5 =