دکتر رضا شیروانی بختیاری » زانو » درد زانو در سنین مختلف
۴ دقیقه
درد زانو در سنین مختلف

درد زانو در سنین مختلف

آنچه می خوانید...

آیا درد زانو در همه سنین به وجود می آید؟ شایع ترین درد در دوران میانسالی چیست؟ برای دانستن پاسخ این سوالات مطلب زیر را بخوانید.

درد زانو در سنین مختلف
درد زانو در سنین مختلف

درد زانو در سنین مختلف

مفصل زانو پیچیده ترین مفصل بدن است و ترکیبی از ساختار های عضلانی ، رباط های زانو ، مینیسک زانو و شکل استخوانی است که باعث استحکام زانو می شود هر چه ساختار یک جز پیچیده تر باشد در نتیجه آسیب های متعددی هم دارد زانو هم دقیقا به همین شکل است اگر در بدن در بین مفاصل مختلف بررسی کنیم به علت پیچیده تر بودن ساختار زانو ، این عضو از بدن آسیب های متنوع تری دارد این تنوع آسیب هم در سنین مختلف ممکن است اتفاق بیفتد و هم در زمان های مختلف و به شکل های متنوع اکثرا دردهای زانو را تجربه می کنید ولی در طول عمر می توان گفت کسی نیست که درد زانو را تجربه نکرده باشد.

دردهای زانو در سنین مختلف علت های مختلفی دارد مثلا درد زانو در فرد ۱۵ ساله با درد زانو در فرد ۵۰ ساله متفاوت است.

شایع ترین مشکل در سنین نوجوانی

در نقطه چسبیدن تاندون استخوان کشک به استخوان ساق یک برآمدگی وجود دارد که دچار تورم می شود  . در افرادی که تحرک زیاد دارند مانند فوتبالیست ها این تورم بیشتر دیده می شود که مشکلی ندارد و با یک دوره بی حرکتی میتوان به بهبود فرد کمک کرد.

شایع ترین علت درد زانو در سنین جوانی

اگر از علت ناشی از ضربه بگذریم عدم تعادل یا بالانس عضلات اطراف زانو شایع ترین علت درد زانو در سنین جوانی می باشد.

عضلاتی که در چهار سر زانو قرار دارند ، راستای اعمال نیروی آنها به بیرون کشک زانو کشیده می شود . یعنی در هر خم و راست کردن زانو این عضله چهار سر باعث می شود که نیروی وارد شده به کشکک زانو به بیرون منتقل شود. یک قسمتی از عضله چهار سر درقسمت داخل زانو قرار دارد که برجسته است و وظیفه آن مقابله کردن با نیرویی قسمت اول عضله است و باید کمک کند تا عضله در مسیر کشکک زانو حرکت کند در اکثر اوقات عضله داخل زانو به دلیل کم تحرکی، اضافه وزن و زندگی در حالت سکون دچار ضعف می شود و باعث می شود در هر خم و راست کردن زانو اعمال نیرویی که عضله به کشکک وارد می کند قوی تر شود و کشکک را به یک سمت می کشد و نیروی بیشتری به یک سمت کشکک وارد می کند و در دراز مدت باعث ایجاد درد و سایش غضروف می شود .درمان این بیماری با تقویت عضله چهار سر ران قابل درمان است.

بیشتر بخوانید: علت خالی شدن زانو

شایع ترین علت درد زانو در سنین بالا

در سنین بالاتر یعنی در میانسالی درد های عمده زانو به دلیل آرتروز است . اگر به بیماری های دوره جوانی توجه نشود و پیشگیری های لازم صورت نگیرد این امر موجب به وجود آمدن آرتروز می شود.

در رفتگی زانو

در رفتگی زانو بیماری شایعی نیست ولی اگر فرد دچار در رفتگی زانو شود باید سریع درمان شود در صورت عدم در درمان به موقع عواقب خطرناکی در پی دارد. در رفتگی زانو در حالت عادی به وجود نمی آید و عواملی مانند تصادفات شدید که ساختار کلی زانو را در گیر می کند باعث در رفتگی زانومی شود در بیشتر مواقع زانو در لحظه اولیه جا می افتد واگر جا نیفتاده باشد قابل مشاهده است . نکته مهمی که در رفتگی زانو حائز اهمیت است در گیر شدن رگ های عروقی و اعصابی است که از زیرزانو می گذرند.

علایم در رفتگی زانو

  • ایجاد تورم و درد در ناحیه زانو
  • مختل شدن حرکت

هر کسی که به مشکل درد زانو دچار شد می تواند به بهترین متخصص ارتوپد در تهران مراجعه کند.

سایر مقالات

درمان کیست زانو

درمان آرتروز

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =