دکتر رضا شیروانی بختیاری » تعویض مفصل » نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو
۶ دقیقه
نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

آنچه می خوانید...

مانند هر جراحی دیگری، جراحی تعویض مفصل زانو نیز دردناک است و باید در طول دوره نقاهت مراقبت های خوبی انجام شود. بنابراین، خواب صحیح با مقدار مناسب ضروری است. آیا مطمئن نیستید بعد از جراحی زانو چگونه بخوابید؟ در حال حاضر پس از جراحی زانو برای خوابیدن مشکل دارید؟ برای کمک به افرادی که قرار است تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار گیرند یا در حال نقاهت پس از عمل جراحی زانو هستند، در اینجا چند نکته مفید برای نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو آورده شده است.

نکات دیگر برای بهتر خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

پس از جراحی تعویض مفصل زانو، خواب تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. این می تواند برای افراد پس از جراحی نگران کننده باشد، نه تنها به این دلیل که خواب باعث تسکین درد می شود، بلکه به این دلیل که برای بهبودی پس از تعویض زانو ضروری است. در هنگام خواب، بدن شما وقت دارد تا روی رشد بافت جدید و بازیابی سلامت بیشتری تمرکز کند، ناگفته نماند که بی خوابی از نظر احساسی و ذهنی خسته کننده است.

تعویض مفصل زانو چیست و چرا انجام می شود؟

زانو یک مفصل لولایی است که استخوان ران و استخوان ساق پا (درشت نی) را به هم وصل می کند. جراحی تعویض زانو تکنیکی است که مفصل زانوی فرسوده یا آسیب دیده ی بیمار را برداشته و مفصل مصنوعی (پروتز) جایگزین آن می شود.

شایع ترین دلیل این عمل آرتروز شدید است که باعث درد بی امان، تغییر شکل مفاصل و مشکلات حرکتی می شود. جراحی تعویض مفصل زانو به عنوان “آرتروپلاستی زانو” شناخته می شود.

بهترین وضعیت خواب بعد از تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو می تواند برای چند روز باعث درد شما شود. همانطور که در حال بهبودی هستید، ناراحتی و درد ممکن است خواب را دشوار کند. مدیریت درد پس از جراحی شامل یافتن موقعیت خواب مناسب است تا بتوانید نه تنها راحت بخوابید بلکه روند بهبودی خود را نیز تسریع کنید. چه به پشت، پهلو یا شکم بخوابید، ترفندهای ذکر شده در زیر ممکن است به شما کمک کند.

به پشت بخوابید

یکی از بهترین راه ها برای خوابیدن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو به پشت است. وضعیت خوابیدن، صاف نگه داشتن پا را آسان می کند که به جریان خون مناسب کمک می کند. برای اطمینان از اینکه زانوی شما از حمایت مناسب برخوردار است، می‌توانید پای خود را با بالش نگه دارید، فقط مطمئن شوید که بالش زیر زانو و ساق پا باشد تا از خم شدن آن جلوگیری شود.

بهترین وضعیت خواب بعد از تعویض مفصل زانو

به پهلو بخوابید

آیا می توانید بعد از جراحی تعویض زانو به پهلو بخوابید؟ شما می توانید، اما عاقلانه است که این کار را حداقل تا چند هفته پس از جراحی انجام ندهید، زمانی که می توانید شروع به خم کردن زانوی خود کنید.

مطمئن شوید که روی پهلوی غیر جراحی خود دراز بکشید. به این ترتیب مطمئن می شوید که فشاری به زانوی شما وارد نمی شود. همچنین ایده بهتری است که یک یا چند بالش را بین زانوهای خود قرار دهید تا حمایت و راحتی بیشتری داشته باشید.

نکات دیگر برای بهتر خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

  • گذاشتن کمپرس سرد بر روی زانو قبل از خواب می تواند به تسکین درد کمک کند.
  • در صورت تجویز داروی مسکن، آن را یک ساعت قبل از خواب مصرف کنید، مگر اینکه خلاف آن گفته شده باشد.
  • مصرف مایعات را بعد از شام محدود کنید: با محدود کردن مصرف نوشیدنی خود در عصر و شب، ممکن است بتوانید در رفتن به دستشویی در طول شب صرفه جویی کنید، که می تواند به شما کمک کند بهتر بخوابید.
  • از یک بالش گوه ای استفاده کنید: بالا بردن پای خود می تواند جریان خون لازم را به زانو شما پشتیبانی کند. با این حال، هنگام استفاده از بالش گوه ای، باید به پشت بخوابید.

نحوه خوابیدن که پس از تعویض مفصل زانو باید از آن اجتناب کرد

خوابیدن روی شکم

اگر روی شکم می خوابید، پس از جراحی تعویض مفصل زانو، باید از انجام این کار خودداری کنید. دراز کشیدن روی شکم فشار مستقیمی به محل جراحی شما وارد می کند و می تواند بسیار دردناک باشد. بین ۳ تا ۶ هفته زانوی شما بهبود پیدا می کند و پس از بهبودی، می توانید دوباره به حالت همیشگی خود بخوابید. با این حال، اگر وضعیتی که به آن عادت دارید باعث ایجاد درد می شود، تا بهبودی کامل از آن اجتناب کنید.

سوالات متداول

نتیجه

پس از جراحی تعویض مفصل زانو، باید چندین مورد را رعایت کرد. یکی از این موارد نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو است. زیرا وضعیتی که در آن می خوابید می تواند بر زمان بهبودی و همچنین درد ناشی از جراحی تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که خوابیدن در وضعیت مناسب ضروری است، که بهترین حالت آن خوابیدن به پشت می باشد.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =