تهران، بعد از شریعتی، قلندری جنوبی، کوچه ۱۱، طبقه ۳

دکتر رضا شیروانی بختیاری » زانو » جراحی پارگی منیسک
۳ دقیقه
جراحی پارگی منیسک

جراحی پارگی منیسک

آنچه می خوانید...

منیسک زانو

آسیب منیسک زانو از شایع ترین آسیب های مفصل زانو است که بیشتر در افراد ورزشکار به خصوص فوتبالیست ها دیده می شود . لذا باید گفت تخریب غضروف های مفصل زانو، منجر به بیماری آرتروز زانو می شود . منیسک یکی از بخش های تشکیل دهنده مفصل زانو است که به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند و از طرفی باعث مستحکم شدن مفصل زانو می شود .

جراحی پارگی منیسک
جراحی پارگی منیسک

علائم پارگی منیسک زانو

انواع منیسک زانو

منیسک داخلی

منیسک زانو در قسمت داخل زانو بالای استخوان درشت نی قرار دارد این ناحیه دارای ساختمان غضروفی بسیار محکم می باشد که سبب می شود تا سطح مفصلی درشت نی با استخوان ران در داخل زانو با یکدیگر تطابق داشته باشند .

منیسک داخلی به دلیل اتصالات کمتر با قسمت های مفصل زانو تحرک منیسک داخل به نسبت منیسک خارجی کمتر بوده و به همین دلیل آسیب دیدگی در این ناحیه کمتر اتفاق می افتد . وظیفه ی منیسک داخلی ایجاد پایداری و ثبات در مفصل زانو می باشد .

منیسک خارجی

منیسک خارج همانند منیسک داخلی در بالای استخوان درشت نی اما در طرف خارج مفصل زانو قرار دارد و منیسک خارجی همانند منیسک داخلی عمل می کند . منیسک خارجی از نظر انتقال نیرو بسیار حائز اهمیت می باشد و فشارهای وارد شده به مفصل را کنترل می نماید .

درمان پارگی منیسک

انتخاب روش درمان به عوامل مختلفی همچون شدت بیماری، شرایط و سن فرد متفاوت می باشد . متخصص ارتوپد با توجه به علائم و میزان شدت آسیب دیدگی پس از بررسی های لازم اقدام به درمان می نماید .

درمان بدون جراحی پارگی منیسک

  • دارو درمانی
  • استفاده از کمپرس سرد
  • استراحت
  • فیزیوتراپی
  • ورزش درمانی
  • استفاده از بریس ها

جراحی پارگی منیسک

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که، آیا همه پارگی های منیسک نیاز به جراحی دارند ؟

شایان ذکر است درمان پارگی های منیسک زانو تنها جراحی نیست . اصلا این طور نیست که تمام پارگی های منیسک نیاز به جراحی داشته باشند . جهت تعیین روش درمان ابتدا باید بررسی انجام گردد برای بررسی نیاز به معاینه و انجام ام.آر.آی می باشد نیاز به مشاهده ام.آر.آی می باشد و بعد درمان علل گذاری شود . اما دو علل وجود دارد که نشان می دهد نیاز به جراحی است یا خیر .

اگر در فردی منیسک پاره است اکثر مواقع نیاز به جراحی ندارد مگر اینکه پارگی های بافت از نوع دسته سمعی باشد که باعث قفل شدن زانو شده باشد یا پارگی های طولی بیشتر از یکی دو سانت در یک فرد جوان و اکتیو همراه با پارگی رباط صلیبی در این افراد نیاز به جراحی وجود دارند . ولی اکثر پارگی منیسک به خصوص اگر پارگی های افقی باشند یا پارگی در لبه های داخلی منیسک باشند، نیاز به جراحی ندارند .

کلام آخر

تقویت عضله، فیزیوتراپی، آب درمانی، پرهیز از چهار زانو و دو زانو (چمپاتمه زدن) و پرهیز از دستشویی های ایرانی و استفاده از توالت فرنگی خیلی به افراد کمک می کند . اگر پارگی منیسک داشته اید نگران نباشید حتما به متخصص ارتوپد مراجعه کنید و با معاینه و رویت ام.آر.آی حتما روش درمان مناسب به شما اطلاع داده می شود جهت مشاوره با متخصص ارتوپد خوب در تهران می توانید با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

4 پاسخ

  1. سلام آقای دکتر خسته نباشید، مادرم را بردم دکتر و گفتن که باید جراحی تعویض مفصل زانو انجام بده خواستم از تون بپرسم جراحی در شرایطی لازم هست ؟ می توانم برای معاینه بیارمشون خدمت شما نمی خوام الکی جراحی بشه . لطفا جواب بدید ….

  2. سلام خسته نباشید، هزینه جراحی منیسک چقدر میشه و این که شما در بیمارستان دولتی هم عمل می کنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *