دکتر رضا شیروانی بختیاری » تعویض مفصل » تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی
۵ دقیقه
تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی

تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی

آنچه می خوانید...

تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی

در این مقاله برآنیم که به یکی از مهم ترین جراحی هایی که این روزها به دلایل مختلف در مراکز و بیمارستان های مختلف در حال انجام است را به تفصیل مورد بحث قرار دهیم.

تعویض مفصل زانو سال ها بعد از اینکه پروتز هایی ساخته شد شروع به گسترش کرد و برای بسیاری از افراد انجام شد.

  • آیا از تعویض مفصل زانو چیزی می دانید؟
  • آیا می دانید چگونه و چرا عمل تعویض زانو انجام می شود؟

اگر در پی کسب اطلاعاتی در این زمینه هستید لطفا تا انتها در این مقاله یاری مان کنید تا این اطلاعات را در اختیارتان قرار دهیم.

تعویض مفصل زانو

این عمل جراحی زمانی انجام می شود که شخصی مدعی باشد که در حالت عادی همواره از زانو درد رنج می برد و حتی دارو درمانی و انجام فیزوتراپی های متعدد نیز نتوانسته است که درد این نواحی پاهایش را بهبود بخشد.

این افراد معمولا در بالا رفتن از پله ها ، انجام کارهای عادی از قبیل نشستن و بلند شدن، و غیره مشکلات زیادی دارند. در این زمان با توجه به عکسبرداری هایی که از این بخش انجام شده است تشخیص داده می شود که باید بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد.

این جراحی بدین نحو انجام می شود که در جای مفصل زانو از پروتز های مصنوعی استفاده می کنند.این پروتز ها در برند های مختلف تولید شده اند و هرکدام با توجه به کشوری که مبدا برند قرار می گیرد  هزینه مخصوص به خود را دارد.

تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی
تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی

عوارض تعویض مفصل زانو

عارضه هایی که ممکن است افرادی که تعویض مفصل زانو انجام می دهند دچار شوند از این قرار است :

  1. اولین و مهم ترین عوارض این است که اشخاصی که این عمل را انجام داده اند گزارش های متعددی ارائه کرده اند مبنی بر اینکه نمی توانند به اندازه ی پیش از انجام عمل زانوانشان، آن ها را خم کنند یا حرکت های بسیار جدی انجام دهند.
  2. یکی از عوارضی که در این زمینه وجود دارد این است که ممکن است که پا مفصل جایگزین شده را پس زده و یا عفونت کند و در این صورت ما می گوییم عمل موفقیت آمیز نبوده است.

البته باید این را بگوییم که آمار عفونت کردن پس از انجام عمل جراحی بسیار کم است و دیگر انکه صرفا در شرایط خاصی این عارضه رخ می دهد. مثلا زمانی که بیمار همزمان بیماری های یگری را هم داشته باشد.

  1. از خطرنا کترین عارضه هایی که می تواند رخ دهد این است که در مفاصل لگن لخته های خونی تشکیل شود و درمان را با مشکلاتی مواجه سازد.
تعویض مفصل زانو به دنبال عفونت
تعویض مفصل زانو به دنبال عفونت

چند نکته در خصوص تعویض مفصل زانو

  • این عمل جراحی سالانه بیش از یک ملیون نفر گزارش شده است.
  • مفصل زانو به علل مختلف می تواند از بین رفته و یا کارایی گذشته را از دست بدهد که در این زمان آخرین پیشنهادی که از سوی پزشکان مطرح می شود تعویض مفصل زانو است.

بدین معنا که اگر هیچ راه چاره ای برای کاهش درد وجود نداشته باشد این گزینه عملیاتی می شود. یکی از تاکیدات و توصیه های پزشکان این است که این عمل بعد از ۶۰ و یا ۶۵ سالگی انجام شود تا در اثر محدودیت هایی که در پی انجام این عمل برایمان پیش می آید اذیت نشویم.

  • عمر پروتز هایی که در مفاصل زانو قرار می دهند تقریبا ۱۵ تا۲۰ سال است.

عمل تعویض مفصل زانو درافراد دیابتی

یکی از معضلاتی که وجود دار این است که گاها افراد در زمان واحد به دو بیماری دچار هستند. در این جا می خواهیم به کسانی بپردازیم که هم در نواحی مفاصل زانو خود با مشکلاتی روبرو هستند و نیز آنکه با دیابت نیز دست و پنجه نرم می کنند. در این مورد سوالی که اغلب بیماران می پرسند این است که آیا می توانند تحت عمل جراحی مفصل زانو قرار بگیرند یا خیر.

کسانی که هم دیابت دارند و هم درد هایی شدید را از سوی بیماری آرتروز متحمل می شوند باید این نکته را بدانند که اولین مرحله درمان دیابت این است که باید ابتدائا زانوان شان را عمل کنند سپس در جهت کنترل دیابت اقدامات لازم را عملی کند.

زیرا که اسفاده از انواع داروهای مسکن برای کاهش درد مفصل زانو موجب می شود که با افزایش قند خون مواجه شوند در این زمان دیابت انها برایشان مشکل ساز می شود.

از سویی دیگر می خواهیم بگوییم زمانی که بدن دردی را تحمل می کند در این زمان هورمون هایی در بدن ترشح می شوند که مانع کنترل دیابت می گردد و این دیابت ممکن است اوج بگیرد.

بهترین جراح تعویض مفصل زانو

یکی از نوید هایی که می توان در ان زمینه داد این است که خوش بختانه ما در کشورمان تعداد زیادی از پزشکان متخصص و با تجربه ای را داریم که در زمینه تخصصی خودشان بسیار توانمند ظاهر شدند.

یکی از نقاط قوت و امید ما این است که می توانیم با تکیه بر سواد و دانش و مهارت آنها بتوایم دوره های سخت بیماری را پشت سر بگذاریم و در کنار دغدغه بیماری نگرانی های دیگری را نداشته باشیم.

بیارند پزشکانی که باعنوان بهترین متخصص ارتوپد در تهران در حال انجام خدمت رسانی به همشهریان و هموطنان عزیز هستند و بدون هیچ چشم داشتی با بکارگیری توانایی های خود در کنار بیماران قرار گرفته و همراهی های قابل ستایشی را دارند.

خاتمه

در پایان به عنوان حسن ختام باید آرزوی سلامتی و بهروزی برای همراهانمان داشته باشیم و امیدواریم که در جهت اطلاع رسانی در زمینه تعویض مفصل زانو گام سودمندی را برداشته باشیم .

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 6 =