دکتر رضا شیروانی بختیاری » تعویض مفصل » تعویض جزئی مفصل زانو
۵ دقیقه
تعویض جزئی مفصل زانو

تعویض جزئی مفصل زانو

آنچه می خوانید...

تعویض جزئی مفصل زانو زمانی انجام می شود که آسیب به زانو جزئی باشد و همچنین سایر روش های درمانی غیر جراحی موثر نباشد. در این صورت فقط قسمت آسیب دیده مفصل زانو تعویض می شود. تعویض جزئی مفصل زانو به لطف روش های سریع و معمول برای افراد جوان فعال بیشتر انجام می گردد. امروز می خواهیم در این مطلب به عمل تعویض جزئی مفصل زانو و افراد مناسب برای این عمل بپردازیم.

افراد مناسب برای تعویض جزئی مفصل زانو

زمانی که درمان های غیرجراحی در بهبود درد و عملکرد زانو ناکام باشند، ممکن است برای برخی از بیماران جراحی تعویض جزئی مفصل زانو توصیه می شود. این برای همه مناسب نیست، اما برای بیمارانی که شرایط خاص را دارند، می تواند درد را تسکین دهد و همچنین تحرک را بهبود بخشد.

تعویض جزئی مفصل زانو چیست؟

در تعویض جزئی مفصل زانو فقط جزئی از مفصل زانو با پروتز جایگزین می شود ولی در تعویض کامل مفصل، کل مفصل زانو با مفصل مصنوعی جایگزین می گردد.  برای برخی از افراد مبتلا به آرتروز زانو و کسانی که آسیب جزئی در این ناحیه دیده اند ممکن است مناسب باشد. این جراحی زمانی انجام می شود که آسیب به قسمت خاصی از زانو محدود شده باشد. در تعویض جزئی مفصل زانو فقط قسمت آسیب دیده غضروف زانو با پروتز جایگزین می شود.

در حال حاضر تعویض جزئی زانو اغلب در افراد جوانتر انجام می شود زیرا بهبودی آن ها سریعتر و معمولاً کمتر دردناک است. تخمین زده می شود که حدود ۵ تا ۶ درصد از افراد مبتلا به آرتروز زانو واجد شرایط تعویض جزئی  مفصل زانو هستند.

تعویض جزئی مفصل زانو چیست؟

افراد مناسب برای تعویض جزئی مفصل زانو

اگر آرتریت شما فقط یک قسمت از زانوی شما را درگیر کند، نه کل زانوی شما، ممکن است کاندیدای خوبی برای این روش باشید. نکته مهم این است که تعویض جزئی مفصل زانو به رباط‌های سالم نیاز دارد و زانو نباید به‌طور قابل توجهی آسیب دیده باشند. استئوآرتریت که قسمت داخلی زانو را تحت تاثیر قرار می دهد، شایع ترین دلیل انجام این جراحی است. با این حال، بعضی از بیماران مبتلا به استئونکروز (مرگ استخوان) در یک قسمت از مفصل زانو نیز می توانند واجد شرایط تعویض جزئی مفصل زانو باشند.

عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند:

اگر زانو درد شما با وجود مصرف داروهای ضد التهابی و حفظ وزن مناسب ادامه داشت، ممکن است بخواهید تعویض مفصل زانو را انتخاب کنید.

پزشک متخصص ارتوپد از شما می خواهد که ناحیه درد را در زانوی شما شناسایی، سپس دامنه حرکتی و پایداری زانو را بررسی می کند. اشعه ایکس از زانو واجد شرایط بودن شما برای تعویض جزئی مفصل زانو را مشخص می کند. با این حال، جراح تعویض مفصل زانو شما ممکن است تا زمانی که جراحی شروع نشده باشد، به طور قطعی نمی داند که آیا شما کاندید مناسبی هستید یا خیر.

شما باید یک رباط صلیبی قدامی سالم، دامنه حرکتی کافی زانو، آسیب تنها به یک دریک قسمت از مفصل زانو داشته باشید. در گذشته، تعویض جزئی زانو فقط در افراد ۶۰ سال و بالاتر که کم تحرک بودند در نظر گرفته می شد. اکنون افراد جوان تر و فعال تر به طور فزاینده ای کاندید این جراحی هستند.

مزایای تعویض مفصل جزئی زانو چیست؟

تعویض جزئی مفصل زانو نسبت به تعویض کامل مفصل زانو کمتر تهاجمی است و شامل یک برش کوچکتر است و معمولاً منجر به بهبودی سریع تر می شود. بسیاری از بیماران می توانند در همان روز جراحی به خانه بروند. به عنوان بخشی از روند بهبودی، به فیزیوتراپی نیاز خواهید داشت که به تقویت عضلات اطراف زانو و بهبود دامنه حرکتی شما کمک می کند. تنها در سه یا چهار هفته پس از جراحی تعویض جزئی مفصل زانو، بسیاری از بیماران می توانند بدون کمک عصا یا واکر راه بروند.

بیمارانی که این جراحی را انجام می دهند می توانند زندگی فعال خود را از سر بگیرند و پس از بهبودی کامل به ورزش بازگردند. توصیه می کنم تا ۶ ماه پس از جراحی از فعالیت های که سبب آسیب و ضربه به زانو می شود خودداری کنید.

بهبودی بعد از جراحی تعویض جزئی مفصل زانو چقدر طول می کشد؟

شما می توانید حرکت زانو را از روز جراحی شروع کنید. عملکرد زانوی شما باید سریع و با درد کمتری نسبت به تعویض کامل مفصل زانو بازگردد. شما باید فیزیوتراپی را حتما انجام دهید تا بتوانید دامنه حرکتی زانو خود را به دست بیاورید. معمولاً حداکثر یک یا دو روز پس از جراحی مرخص می شوید.

هنگام بستری شدن در بیمارستان و شاید برای مدتی پس از ترخیص به دارو برای جلوگیری از تشکیل لخته خون نیاز داشته باشید. اگر همه چیز خوب پیش برود، باید حدود شش تا هشت هفته دیگر به فعالیت کامل برگردید. فعالیت های ورزشی سنگین را تا زمانی که پزشک شما توصیه کرده است انجام ندهید با این حال، فعالیت هایی مانند تنیس، اسکی و سایر ورزش ها اشکالی ندارد. البته به همین دلیل است که تعویض جزئی مفصل زانو در نظر گرفته می شود تا شما را به فعالیت هایی که دوست دارید بازگرداند.

سوالات متداول

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + پنج =