دکتر رضا شیروانی بختیاری » درمان آسیب های ورزشی » ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو
۴ دقیقه
ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو

ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو

آنچه می خوانید...

ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو

ساختار مفصل زانو چگونه است؟ آیا می دانید ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو چگونه انجام می شود؟ برای اطلاع از پاسخ این پرسش ها متن ذیل را بخوانید.

سالها پیش پارگی رباط صلیبی قدامی برای ورزشکاران در حکم جراحتی بود که به حرفه ی ورزشی آنها پایان می داد ولی امروزه با پیشرفت های جراحی، تکنولوژی و توان بخشی، یک ورزشکار می تواند توقع بازگشت به حرفه ی ورزشی خود را داشته باشد.

ساختار مفصل زانو

برای نگه داشتن یک مفصل به صورت پایدار مجموعه ای از لیدمان ها مفصل زانو را به شکلی که هست در حال حرکت نگه می دارند دو رباط جانبی مدیال و خارجی از هر دو طرف استخوان ران و درشت نی را به هم متصل می کنند و به این طریق حرکت به راست و چپ را محدود می کند و دو رباط دیگر رباط مقاطع خلفی و قدامی از کف استخوان ران به بالای درشت نی متصل شده اند و حرکت جلو و عقب شدید زانو و همچنین حرکت چرخشی را کنترل می کنند در اثر حرکت و یا ضربه شدید ممکن است در هر یک از این رباط ها پارگی به وجود بیاید و در این صورت رباط خود به خود قادر به ترمیم خود نخواهد بود.

عمل ترمیم رباط صلیبی امروزه یک عمل سرپایی یک ساعته می باشد که به روش های مختلفی انجام می شود ما دراین مطلب به یکی از این روش های متداول تر ترمیم می پردازیم:

در طول ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو چند برش در زانو ایجاد می شود؟

تمام جراحی تنها به چند برش کوچک ختم می شود یکی از برش ها برای ورود یک دوربین کوچک و ورود مایعی جهت ایجاد تصویر واضحی ازمفصل شما است یک یا دو برش دیگر در دو طرف کشکک زانو ایجاد می شود تا جراح به مفصل شما دسترسی داشته باشد و یک برش خیلی کوچک دیگربرای نگه داشتن رباط صلیبی متصل درجای خود ایجاد می شود.

ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو
ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو

ترمیم رباط صلیبی قدامی زانو چگونه انجام می شود؟

برای شروع کار جراح یک کاوش گر را جهت تشخیص سطح آسیب مفصل به داخل می فرستد سپس برای خارج کردن رباط آسیب دیده و آماده کردن محیط برای رباط جدید از یک دستگاه دیگر استفاده می شود جراح همچنین تمام مفصل را برای وجود احتمالی آسیب بیشتر که ممکن است به ترمیم نیاز داشته باشد بررسی می کند سپس پزشک از ابزاری به نام برنده سریع استفاده می کند تا به وسیله آن بتواند در مفصل زانو یک تونل ایجاد کند همچنین او یک تونل دیگر در درشت نی و مفصل زانو از زیر ایجاد می کند این دو تونل مکانی برای ثابت نگه داشتن و اتصال رباط ها می شود در بیشتر مواقع متخصص ارتوپد از تاندون هم استریت خود بیمار برای اتصال استفاده می کند که خوبی آن این است که احتمال دوباره پاره شدن را کم می کند به همین دلیل است که برخی از پزشکان ترجیع می دهند تا از رباط اجساد استفاده نکنند جراح سعی می کند تا از هم استریت بیشتری استفاده کند که تا حد امکان به مشکل بر نخورد این روش حتی به نفع بیمار نیز هست چرا که هم استریت در طول زمان ترمیم می شود جراح هم استریت آماده شده را از سوراخ بالایی به سمت سوراخ پایینی رد می کند و در آنجا آن را محکم می کند و به این طریق رباط صلیبی شبیه سازی می شود یک قلاب در قسمت بالایی و یک پیچ در سوراخ پایینی برای محکم کردن به کار می رود پیچ به کار رفته معمولا بایو می باشد به این معنی که در طول زمان به بدن پیوند می خورد پیوند رباط هم استریت مانند یک بستر عمل می کند که از آن رباط صلیبی جدید رشد می کند با گذشت زمان پیوند هم استریت تغییر کرده و استحکام لازم را پیدا می کند و به یک رباط صلیبی محکم و قابل اطمینان تبدیل می شود.

دکتر رضا شیروانی بختیاری بهترین متخصص ارتوپدی در تهران با دانش و مهارت بالا به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + شش =