۴ دقیقه
بورسیت زانو

بورسیت زانو

آنچه می خوانید...

بورسیت زانو چیست ؟

یک تعداد کیسه ها که در اطراف زانو و بین تاندون ها قرار دارند، در داخل این نوع کیسه ها مایع مفصلی در جریان است و باعث می شود تا حرکت تاندون ها بر روی هم خیلی راحت تر صورت بگیرد در حقیقت اصطحکاک تاندون ها را این بورسیت ها کاهش می دهد . در نتیجه احتمال آسیب دیدن تاندون کاهش پیدا می کنند .

بورسیت زانو
بورسیت زانو

علل آسیب دیدگی بورسیت زانو

از جمله عواملی که سبب آسیب دیدگی بورسیت زانو می شود عبارت است از:

حرکت ها و استفاده های بیش از حد از مفصل سبب می شود تا بورس های اطراف زانو دچار التهاب شوند . همچنین گاهی اوقات ضربه های مکرر به مفصل زانو سبب آسیب بورسیت ها می شود .

علائم بورسیت زانو

  • درد زانو
  • تورم
  • حساسیت و گرم شدن زانو
  • قرمزی

تشخیص بورسیت زانو

یکی از روش های تشخیصی به منظور تشخیص بیماری بورسیت زانو استفاده از آزمایشات و تصویربرداری همچون سی تی اسکن، ام آر آی و … مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع بورسیت زانو و درمان آن

در مفصل زانو چند بورس خیلی مهم وجود دارد که یکی از آن ها روی کشکک زانو قرار گرفته است، در افرادی که بیش از حد زانو می زنند یا در بعضی از ورزش های که به زانو ضربه وارد می شود مانند کشتی گیران، در این مواقع باعث می شود تا بورس روی کشکک زانو دچار التهاب و تورم شود .

بیشتر اوقات التهاب بورس خیلی مشکل آن چنان برای بیمار ایجاد نمی کند و تنها در حد درد زانو و تورم مختصر می باشد، اما در صورتی که این مشکل عفونی باشد سبب می شود تا تورم، قرمزی و درد افزایش یابد، که در این زمان مراجعه به متخصص ارتوپدی ضروری است تا درمان های خاص آن انجام شود .

متخصص ارتوپدی دکتر رضا شیروانی بختیاری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

درمان بورسیت زانو در صورتی که عفونی نباشد به بیمار توصیه می شود تا حرکت های که سبب بروز این بیماری می شود را کنترل کرده و کمتر انجام دهند . به طور مثال حرکاتی همانند زانو زدن های زیاد و انجام ورزش های همچون دویدن و دوچرخه سواری را محدود کند . همچنین بهتر است زانو را بالا نگه دارد و استراحت مطلق داشته باشد . استفاده از کمپرس سرد و مصرف داروهای ضد التهابی با تجویز پزشک می تواند به روند درمان کمک نماید .

در صورتی که شدت بیماری بیشتر باشد، می توانید از درمان های فیزیوتراپی استفاده نمایید . به ندرت نیاز است که مایع جمع شده در این بورس را کشید و جمع نمود، اما با درمان های ذکر شده می توان به آرامی مایع داخل بورسیت را جذب نمود . در صورتی که نیاز به کشیدن مایع در بورسیت ها بود نکته بسیار مهم که باید رعایت شود استفاده از باندهای کششی می باشد تا مانع از تجمع مجدد مایع در زانو می شود .

نوعی دیگر از بورس زانو که بیماران را درگیر می کند، در قسمت داخل و زیر زانو قرار می گیرد که این بورس تحت عنوان پنجه غازی معروف است که این بورس محل اتصال سه تا از عضله های پا می باشد که در زیر زانو به یکدیگر متصل می شوند . این نوع بورس هم همانند بورس دیگر با انجام حرکات سنگین و ورزشی دچار درد و التهاب می شود و آنچه خیلی مهم است افزایش وزن می باشد، افرادی که اضافه وزن دارند احتمال آسیب دیدن این بورس بیشتر خواهد بود . درمان این نوع بورسیت هم همانند بورس روی کشکک زانو انجام می گردد .

نتیجه گیری

بورسیت زانو یک بیماری قابل درمان است در صورتی که هر گونه علائمی همچون درد و تورم را مشاهده کردید حتما به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید تا از شدت بیماری بکاهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 19 =