۴ دقیقه
آرتروپلاستی لگن

آرتروپلاستی لگن

آنچه می خوانید...

آرتروپلاستی لگن

مفصل لگن از سر توپی شکل و سوکت تشکیل شده است. سوکت نیز خود متشکل از استخوان و غضروف می باشد و سر توپی شکل نیز در قسمت فوقانی استخوان ران واقع شده است، که با عنوان سر استخوان فمور نیز شناخته می شود.

آرتروپلاستی لگن شایع ترین روش مورد استفاده در درمان اولیه ی این  بیماران، آرتروپلاستی کامل جایگزین مفصل می باشد . آرتروپلاستی Excisin اکنون به عنوان آخرین راه چاره پس از ناموفق بودن سایر روش های درمان انجام می شود .  به ویژه هنگامی که به  علت بروز عفونت، آرتروپلاستی جایگزینی مفصل با  شکست مواجه شده است .

آرتروپلاستی لگن
آرتروپلاستی لگن

در آرتروپلاستی جایگزینی کامل مفصل، سطوح مفصلی استخوان ران و استابولوم با مواد مصنوعی جایگزین می شوند . ابداع این روش درمان در دهه ۱۹۶۰ از دو کشف مهم ناشی گردید: تولید مواد زیستی جدید فلزی و پلیمری که در بدن به حالت خنثی می توانستند حضور داشته باشند و اصطکاک اندکی در سطوح مفصلی بوجود آورند، و استفاده از ترکیبات پر کننده آکریلیک یا سیمان پلی متیل متاکریلات جهت ثابت کردن پروتز به استخوان . یکی از پیشگامان استفاده از تعویض مفصل لگن که روش جراحی وی هنوز یکی از موثرترین روش ها می باشد، Charnley بود که سر استخوان ران را با یک سر کوچک تر از جنس استیل ضد زنگ جایگزین نمود و آن را به وسیله سیمان آکریلیک به تنه استخوان ران ثابت کرد . این سر استیل با یک حفره ی نیمه کروی ضخیم از جنس پلی اتیلن متراکم مفصل می گردید که این حفره نیز با سیمان آکریلیک به استابولوم عمیق شده ثابت می شد .

این پروتز و انواع مشابه آن، حرکات و عملکرد مفصل هیپ را بدون درد امکان پذیر می سازند که این وضعیت در بیش از ۹۰% بیماران بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال تداوم می یابد .

عوارض آرتروپلاستی لگن

آرتروپلاستی جایگزینی مفصل امروزه به عنوان یکی از موفق ترین اعمال جراحی در بهبود کیفیت زندگی بیماران به مدت طولانی پذیرفته شده است . با این حال، مانند سایر اعمال جراحی، این عمل نیز خطرات و عوارضی به همراه دارد . در سال های اولیه ی انجام این عمل جراحی، بیشتر از بروز عفونت پس از عمل جراحی نگرانی وجود داشت (عفونت زودرس یا دیررس) .

متخصص ارتوپدی دکتر رضا شیروانی بختیاری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

امروزه با استفاده از آنتی بیوتیک های پیشگیرانه به صورت معمول همراه با شرایط استریل اطاق عمل با استفاده از تهویه لامینار هوای اطاق عمل، میزان این عارضه به حدود ۱% رسیده است . یک مشکل چالش برانگیز و درازمدت، شل شدن و پیشرونده وغیر عفونی پروتز می باشد، که در برخی بیماران رخ می دهد و میزان شکست تجمعی درمان را هر ساله ۱% افزایش می دهد . این عارضه ناشی از تخریب استخوان اطراف پروتز است که تصور می شود به علت بروز واکنش بافتی گرانولوماتوز نسبت به ذرات سائیده شده از پروتز در سطوح تحمل کننده ی وزن می باشد .

نحوه عمل آرتروپلاستی لگن

در روش آرتروپلاستی لگن برشی (آرتروز کاذب Girdlestune) با برداشتن سر و گردن استخوان ران و قسمت فوقانی دیواره ی استابولوم، یک مفصل کاذب ایجاد می شود و توده ای از بافت نرم (مثلا عضله ی گلوتئوس مدیوس) در این حفره بین دو استخوان قرار داده می شود .

هزینه آرتروپلاستی لگن

هزینه آرتروپلاستی لگن بعد از بررسی ها لازم توسط متخصص ارتوپد مشخص می گردد . لذا برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص هزینه آرتروپلاستی لگن به متخصص ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

درصد موفقیت جراحی تعویض مفصل لگن، بسیار بالا می باشد، در حقیقت می توان گفت که این جراحی، یکی از موفقیت آمیزترین جراحی ها در حیطه پزشکی و ارتوپدی است. از جمله مزایای جراحی می توان به بهبود دامنه حرکتی بیمار و یا کاهش درد اشاره کرد. بعد از جراحی داشتن رژیم غذایی متعادل و یا مصرف مکمل های آهن توصیه می شود تا روند بهبودی و تقویت عضلات تسریع یابد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − نه =