تهران، بعد از شریعتی، قلندری جنوبی، کوچه ۱۱، طبقه ۳

۳ دقیقه
پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

آنچه می خوانید...

پیچ خوردگی مچ پا

یکی از آسیب های شایع در اندام تحتانی پیچ خوردگی مچ پا است که این مفصل بیش از هر مفصلی در بدن دچار پیچ خوردگی و آسیب می شود . این آسیب در جوانان و میانسالان بیشتر دیده می شود که اکثر مواقع در حین ورزش و راه رفتن رخ می دهد .

پیچ خوردگی مچ پا
پیچ خوردگی مچ پا

آناتومی مچ پا

لیگامان ها بافت محکمی هستند که انعطاف پذیری بالایی دارند و سبب استحکام مفصل می شود . لیگامان ها سبب حرکت مفصل در جهت خاص می شود . دلیل اصلی پیچ خوردن مچ پا جابجاشدن بیش از حد لیگامان ها می باشد .

علائم پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا همراه با درد، تورم در قسمت خارجی مچ پا می باشد که گاهی نیز ممکن است کبودی و خونمردگی در این نواحی دیده شود و معمولا حرکت مچ پا به ویژه در حین حرکات چرخشی مچ، منجر به درد می شود .

تشخیص پیچ خوردگی مچ پا

به منظور تشخیص پیچ خوردگی مچ پا ابتدا متخصص ارتوپدی خوب رادیوگرافی را تجویز می نماید سپس جهت بررسی های بیشتر آسیب دیدگی غضروف ها ام.آر.آی انجام می گردد .

پیشگیری از پیچ خوردگی مچ پا

بهترین روش پیشگیری از پیچ خوردگی پا قبل از انجام هر گونه فعالیت ورزشی بدن خود را به خوبی گرم نماید . روی زمین صاف راه بروید و بدوید و از کفش مناسب استفاده نماید . در صورتی که حین انجام فعالیت های ورزشی احساس درد کرده اید بهتر است از ورزش کردن خودداری کنید .

درمان پیچ خوردگی مچ پا

 

درمان پیچ خوردگی مچ پا با توجه به شدت آن متفاوت می باشد . به طور مثال در موارد شدید به مدت دو تا سه هفته از گچ گیری جهت بی حرکت نگه داشتن مفصل مورد استفاده قرار می گیرد اما در موارد خفیف آتل می تواند در درمان موثر باشد . اما در صورتی که درمان به موقع انجام نشود می تواند سبب ناپایداری و درد شدید شود .

درمان غیر جراحی  پیچ خوردگی مچ پا

درمان های غیر جراحی به منظور حمایت از ناحیه آسیب دیده می باشد . طول دوره زمان بهبودی این عارضه معمولا بین چهار تا شش هفته می باشد . اقداماتی که برای آسیب های نوع یک لازم است عبارتست از:

  • از گذاشتن پای آسیب دیده بر روی زمین اجتناب ورزید .
  • استفاده از کمپرس سرد روزی سه تا چهار مرتبه و هر بار به مدت بیست تا سی دقیقه بسیار موثر است .
  • بهتر است در ۴۸ ساعت اولیه پا آسیب دیده را بالاتر از سطح بدن نگه دارید .
  • استفاده از بانداژ و باند های کشی

به منظور بهبود دامنه حرکتی مچ پا بعد از انجام فعالیت های فوق بهتر است با نظر و صلاح دید متخصص ارتوپدی حرکات ورزشی یا فیزیوتراپی انجام دهید .

درمان جراحی پیچ خورگی مچ پا

زمانی مجبور به انجام جراحی پیچ خوردگی مچ پا می شویم که درمان های غیر جراحی جواب ندهد در این صورت توسط جراحی لیگامان های پاره شده بازسازی می شوند .

نتیجه گیری

پیچ خوردگی مچ پا در اثر آسیب ها و صدمات وارده در فعالیت های ورزشی ممکن است رخ دهد که این آسیب ها قابل پیشگیری است به منظور درمان و پیشگیری از عوارض بیشتر در صورت مشاهده هر گونه علائم به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.