پیچ خوردگی زانو

پیچ خوردگی زانو

آنچه می خوانید...

پیچ خوردگی زانو

زانو بزرگترین مفصل بدن است که پیچ خوردگی این مفصل سبب آسیب رباط های زانو می شود . مفصل زانو از چهار رباط تشکیل شده است که در استحکام مفصل زانو تاثیر بسزایی دارد . رباط های مفصل سبب اتصال استخوان ها و حرکت مفصل می شود . یکی از مسائل مهم که ممکن است بیمار به دلیل آن به متخصص ارتوپدی مراجعه نماید پیچ خوردگی زانو است . پیچ خوردگی ها زانو ممکن است خیلی خفیف یا شدید باشد که مشکلات عدیده ای را برای فرد ایجاد نماید .

پیچ خوردگی زانو
پیچ خوردگی زانو

علائم و مشکلات پیچ خوردگی زانو

شایع ترین علائم پیچ خوردگی زانو درد خیلی شدید، التهاب و تورم شدید زانو می باشد، اما کاهش ممکن است شدت علائم در ابتدا افزایش یابد سپس بعد از مدت دو روز کاهش یابد البته باید گفت این کاهش میزان درد زانو و التهاب به میزان آسیب دیدگی مربوط می باشد . از دیگر علائم این عارضه سفتی مفصل زانو می باشد .

علل پیچ خوردگی زانو

عمده ای این مشکلات پیچ خوردگی های زانو در فعالیت های ورزشی ممکن است برای فرد رخ دهد . فرد ممکن است حین انجام فعالیت های ورزشی روی زانو افتد و تمام وزن روی زانو قرار گیرد و زانو دچار پیچش ناگهانی شود، این پیچش های ناگهانی زانو ممکن است صدمات زیادی را به عناصر داخل زانو ایجاد نماید . به عنوان مثال اگر پیچ خوردن زانو در حالت خم شدن زانو باشد، ممکن است همراه با پارگی رباط صلیبی قدامی یا رباط acl باشد و ممکن است منجر به پارگی رباط صلیبی خلفی شود و همچنین پیشتر ممکن است همراه با پارگی منیسک داخلی زانو باشد .

از دیگر علل پیچ خوردگی مفصل زانو زمین خوردن می باشد که این عارضه ممکن است همراه با دررفتگی و یا شکستگی های مفصل زانو شود .

تشخیص پیچ خوردگی زانو

ابتدا متخصص ارتوپدی به برسی علائم می پردازد تا علت اصلی درد مفصل زانو مشخص گردد بعد از انجام بررسی های لازم انجام ام.آر.آی و سی تی اسکن به تشخیص دقیق تر کمک می نماید .

متخصص ارتوپدی دکتر رضا شیروانی بختیاری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

درمان پیچ خوردگی زانو

درمان با توجه به شدت آسیب دیدگی متفاوت است . در صورت اینکه شدت آسیب دیدگی کم باشد معمولا از درمان های اولیه استفاده می گردد که عبارتست از:

  • استراحت کردن
  • استفاده از کمپرس سرد
  • بالا نگه داشتن پا بالاتر از سطح بدن
  • درمان دارویی
  • استفاده از آتل

جراحی پیچ خوردگی زانو

در صورتی که شدت آسیب دیدگی زیاد باشد و همراه با پارگی کامل رباط های زانو باشد در این زمان فیزیوتراپی و یا جراحی نیاز می باشد .

نتیجه گیری

پیچ خوردگی زانو ناشی از آسیب ها و صدمات وارد آمده به مفصل زانو است . بهتر است قبل از انجام هر گونه فعالیت های ورزشی به خوبی بدن خود را گرم نماید تا بروز صدمات احتمالی بکاهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

2 پاسخ
  1. سلام در صورتی که پیچ خوردگی همراه با پارگی رباط زانو باشه جراحی باز انجام می شود و نیاز به بیهوشی دارد و چقدر طول می کشه تا بتونم دوباره ورزش کنم . ممنون میشم جواب بدید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =