۴ دقیقه
پیشگیری از آسیب های ورزشی

پیشگیری از آسیب های ورزشی

آنچه می خوانید...

پیشگیری از آسیب های ورزشی

یکی از آسیب های که علت مراجعه به متخصصین ارتوپدی می باشد آسیب های ورزشی می باشد . اکثر رشته های ورزشی می تواند منجر به آسیب های بدنی شود که اکثر نقاط عضلانی و اسکلتی بدن از این آسیب ها مصون نیستند .

شیوع آسیب های ورزشی طی سالیان اخیر افزایش پیدا کرده است که متاسفانه بخشی از این آسیب ها گاهی اوقات صدمات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت و درمان تنها با جراحی امکان پذیر خواهد بود .

پیشگیری از آسیب های ورزشی
پیشگیری از آسیب های ورزشی

راهی برای کاهش آسیب های ورزشی

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که چه کارهای کنیم تا کمتر به آسیب های ورزشی مبتلا شویم . مسلما پیشگیری بهتر از درمان است .

برای اینکه بخواهید کمتر به آسیب های ورزشی دچار شوید اولین نکته این است:

آمادگی جسمانی خوب داشته باشید .

با وزن مناسب، آمادگی جسمانی خوب و تقویت عضلات بسیاری از آسیب های مفصلی کاهش می یابد .

همچنین قبل از شروع انجام فعالیت های ورزشی باید به صورت مناسب کامل و کافی بدنتان را گرم کنید، سبب می شود تا میزان خونرسانی افزایش یابد

علاوه بر این قبل از شروع فعالیت های ورزشی انجام تمرینات کششی را فراموش نکنید .

داشتن تجهیزات مناسب مانند لباس مناسب، کفش مناسب و زمین مناسب ضروری است .

استفاده از مربیان مجرب که به شما فعالیت ها و درست را آموزش دهد تا دچار آسیب نبینید .

توصیه های مهم پس از آسیب دیدگی های ورزشی

در وهله اول پس از آسیب دیدگی بهتر است به ناحیه مورد نظر فشاری وارد نکنید و از ادامه فعالیت های ورزشی بپرهیزید . سپس بلافاصله به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید تا با تشخیص به موقع و انجام رادیوگرافی های لازم با توجه به نوع آسیب دیدگی درمان صورت گیرد .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

درمان آسیب های ورزشی

اقدامات اولیه

اولین اقدام بعد از آسیب دیدگی بهتر است در وهله اول از زمین ورزشی خارج شوید به استراحت بپردازید .

استفاده از کمپرس سرد و قرار دادن در ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش درد کمک نماید .

پس از آسیب دیدگی بهتر است، ناحیه آسیب دیده را بی حرکت نگه داشت و از بانداژ های کشی برای ثابت نگه داشتن آن استفاده نمود.

بهتر است مفصل آسیب دیده را بالاتر از سطح بدن قرار گیرد .

درمان های پزشکی

بهتر است پس از انجام اقدامات اولیه بدون اتلاف وقت به یک متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید تا با تشخیص به موقع درمان شوید زیرا به تعویق انداختن درمان می تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد .

مرحله نهایی درمان در صورتی که شکستگی یا پارگی داشته باشد . فازی است که قطعا نیاز به جراحی دارد . بعد از جراحی مدتی نیاز به گچ یا بریس دارد و بعد از فیزیوتراپی و بازتوانی نیاز است و در نهایت ورزشکاران می توانند فعالیت های خود را در مراکز ورزشی انجام دهند .

 

نتیجه گیری

آسیب های ورزشی با توجه به نوع فعالیت های ورزشی متفاوت خواهد بود و درمان با توجه به میزان و شدت آسیب دیدگی متفاوت خواهد بود . برای پیشگیری از آسیب دیدگی های ورزشی به توصیه های پزشک خود دقت کرده و رعایت نمایید . داشتن روحیه شاد و بهبود کیفیت زندگی در وهله اول بسیار حائز اهمیت می باشد . لذا در هنگام ورزش کردن صبور باشید و به رعایت توصیه ها بپردازید تا از آسیب دیدگی های ورزشی در امان باشید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =