دکتر رضا شیروانی بختیاری » درمان آسیب های ورزشی » نکات طلایی پیشگیری از آسیب های ورزشی
۵ دقیقه
پیشگیری های آسیب ورزشی

نکات طلایی پیشگیری از آسیب های ورزشی

آنچه می خوانید...

یکی از آسیب‌های شایع که علت مراجعه به متخصص ارتوپد می‌باشد آسیب های ورزشی است. که همین امر باعث اهمیت بیشتر توجه به پیشگیری از آسیب‌های ورزشی شده است. به بیان دیگر اکثر رشته‌های ورزشی می‌تواند منجر به آسیب‌های بدنی شود که اکثر نقاط عضلانی و اسکلتی بدن از این آسیب‌ها مصون نیستند. شیوع آسیب‌های ورزشی طی سالیان اخیر افزایش پیدا کرده است که متاسفانه بخشی از این آسیب ها گاهی اوقات صدمات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت و درمان تنها با جراحی امکان پذیر خواهد بود. در این مقاله به بررسی پیشگیری از آسیب‌های ورزشی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پیشگیری از آسیب ورزشی

کاهش آسیب های ورزشی

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که چه کارهای کنیم تا کمتر به فکر درمان آسیب های ورزشی باشیم. مسلما پیشگیری بهتر از درمان است. برای اینکه بخواهید کمتر به آسیب های ورزشی دچار شوید اولین نکته این است:

  • آمادگی جسمانی خوب داشته باشید : 

با وزن مناسب، آمادگی جسمانی خوب و تقویت عضلات بسیاری از آسیب های مفصلی کاهش می یابد .همچنین قبل از شروع انجام فعالیت‌های ورزشی باید به صورت مناسب کامل و کافی بدنتان را گرم کنید، سبب می شود تا میزان خونرسانی افزایش یابد. علاوه بر این قبل از شروع فعالیت‌های ورزشی انجام تمرینات کششی را فراموش نکنید. گرم کردن قبل از انجام ورزش یکی از مهم‌ترین نکات در پیشگیری از آسیب ورزشی زانو است.

  • داشتن تجهیزات ورزشی: 

یکی دیگر از نکات بسیار مهم داشتن تجهیزات ورزشی است چرا که اگر ورزش با وسایل و تجهیزات مختص خود انجام نشود می‌تواند باعث بروز آسیب‌های جبران ناپذیری در فرد شود به طور مثال اگر علاقه‌مند به انجام کوه‌نوردی هستید و از تجهیزات مخصوص آن مانند استفاده از کفش مناسب غافل شوید، می‌توانید بروز آسیب‌های ورزشی را افزایش دهید. به طور کلی نقش کفش مناسب در جلوگیری از آسیب ورزشی بسیار مهم است.

  • مربی ماهر و باتجربه:

اگر به تازگی فعالیت ورزشی را آغاز کردید انتخاب مربی ماهر و با تجربه از نکات مهمی است که می‌تواند از بروز حادثه برای فرد پیش‌گیری کند و با آموزش درست و صحیح ورزش می‌توان به جای آسیب، از انتخاب ورزشی جدید لذت ببرید.

  • زمان ریکاوری:

حتما توجه داشته باشید که در انجام ورزش، زمان ریکاوری را فراموش نکنید و از آن غافل نشوید. اهمیت این موضوع به قدری است که مربی‌ها قبل از شروع یک ورزش به آن تاکید بسیاری دارند.

  • سرد کردن بعد از ورزش:

همانقدر که گرم کردن در ابتدا ورزش از اهمیت برخوردار است، سرد کردن با انجام حرکات کششی نیز مهم است که نباید از آن غافل شویم.

  • ساعت ورزش:

گرمازدگی یکی از آسیب‌هایی است که در صورتی که ورزش در زمان‌های گرما انجام شود برای فرد به وجود می‌آید در نتیجه از انجام ورزش در ساعت ۱۱ تا ۳ ظهر تا حد امکان خودداری کنید.

۰۰:۲۸
truncate dir-rtl

سوالات خود درمورد آسیب های ورزشی را از دکتر شیروانی بپرسید

تمامی مواردی که ذکر شد می‌تواند به شما در پیشگیری آسیب ورزشی شایع در ورزشکاران بسیار کمک کند. حال این سوال ایجاد می‌شود که در صورت آسیب چه اقداماتی باید انجام دهیم. اولین اقدام بعد از آسیب دیدگی بهتر است در وهله اول از زمین ورزشی خارج شوید به استراحت بپردازید. استفاده از کمپرس سرد و قرار دادن در ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش درد کمک نماید. پس از آسیب دیدگی بهتر است، ناحیه آسیب دیده را بی حرکت نگه داشت و از بانداژ های کشی برای ثابت نگه داشتن آن استفاده نمود.

در نهایت بهتر است مفصل آسیب دیده را بالاتر از سطح بدن قرار گیرد. بهتر است پس از انجام اقدامات اولیه بدون اتلاف وقت به یک متخصص ارت مراجعه نمایید تا با تشخیص به موقع درمان شوید زیرا به تعویق انداختن درمان می تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد . مرحله نهایی درمان در صورتی که شکستگی یا پارگی داشته باشد . فازی است که قطعا نیاز به جراحی دارد . بعد از جراحی مدتی نیاز به گچ یا بریس دارد و بعد از فیزیوتراپی و بازتوانی نیاز است و در نهایت ورزشکاران می توانند فعالیت های خود را در مراکز ورزشی انجام دهند .

توصیه های مهم پس از آسیب دیدگی های ورزشی

در وهله اول پس از آسیب دیدگی بهتر است به ناحیه مورد نظر فشاری وارد نکنید و از ادامه فعالیت های ورزشی بپرهیزید . سپس بلافاصله به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید تا با تشخیص به موقع و انجام رادیوگرافی های لازم با توجه به نوع آسیب دیدگی درمان صورت گیرد.

سوالات متداول

نتیجه‌گیری

آسیب‌های ورزشی با توجه به نوع فعالیت‌های ورزشی متفاوت خواهد بود و درمان با توجه به میزان و شدت آسیب دیدگی متفاوت خواهد بود. برای پیشگیری از آسیب دیدگی های ورزشی به توصیه های پزشک خود دقت کرده و رعایت نمایید. داشتن روحیه شاد و بهبود کیفیت زندگی در وهله اول بسیار حائز اهمیت است . لذا در هنگام ورزش کردن صبور باشید و به رعایت توصیه‌ها بپردازید تا از آسیب دیدگی‌های ورزشی در امان باشید.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هفده =