تهران، خیابان جردن، ناهید شرقی، پلاک ۲۰، طبقه اول، واحد ۳ غربی

دکتر رضا شیروانی بختیاری » درمان آسیب های ورزشی » نقش کفش مناسب در جلوگیری از آسیب های ورزشی
۷ دقیقه
کفش مناسب ورزشی

نقش کفش مناسب در جلوگیری از آسیب های ورزشی

آنچه می خوانید...

نقش کفش مناسب در جلوگیری از آسیب های ورزشی

آیا از نقش کفش مناسب در جلوگیری از آسیب های ورزشی مطلع هستید؟

استفاده از کفش های مناسب چه تاثیری در جلوگیری از آسیب دیدگی حین ورزش دارند؟

انتخاب نامناسب کفش ورزشی توسط ورزشکاران یکی از علل شایع آسیب های زانو در حین ورزش کردن می باشد. استفاده از کفش نامناسب یا غیر استاندارد می تواند موجب سقوط و یا لغزیدن بازیکن در حین تمرین یا مسابقه شده و بطور شایعی آسیب های زانو را موجب شود.

در بسیاری از ورزش ها قسمت عمده ای از فشار مکانیکی روی پاها و زانوهای ورزشکار است. کفش مناسب برای اجرای بهتر فعالیت های ورزشی بسیار مهم است، چنانکه در سطوح قهرمانی ارتباط بسیار بالایی بین کفش ورزشکار و اجرای بهینه فرد وجود دارد.

 • یک کفش ورزشی مناسب باید بدن ورزشکار بخصوص اندام تحتانی و کمر وی را از ضربات محافظت نموده و مفاصل پا را در برابر حرکات شدید حمایت کند.

انتخاب کفش مناسب ورزشی مبحث بسیار مفصلی است، اما در این مطلب سعی می شود به نکات کلیدی اشاره ای اجمالی شود:

خصوصیات کفش ورزشی مناسب

 • هنگام انتخاب کفش این قانون اولیه را در ذهن داشته باشید که پای شما هرکز نباید خود را با شکل کفش منطبق کند.
 • یک کفش اندازه در زمان نو بودن ممکن است کمی در قسمت پاشنه آزاد هم باشد، به این دلیل که کفش نو همواره سفت است و در مقابل قوس نوک پا مقاومت می کند و در نتیجه در قسمت پاشنه کمی لغزنده یا آزاد به نظر می رسد.
 • در بیشتر افراد یک پا از پای دیگر، کمی بزرگتر است. به همین دلیل توجه کنید که همواره کفش را اندازه ی پای بزرگتر خود بگیرید.
 • وقتی کفش در پایتان است، باید لااقل نیم اینچ (۱.۲۵ سانتی متر) بین بلندترین انگشت پا و نوک کفش فاصله باشد، در غیر این صورت یک سایز بزرگتر را امتحان کنید.
 • برای ورزش دو جفت کفش داشته باشید و هر کفش خود را به طور مرتب یک روز در میان بپوشید تا هر کفشی، یکی دو روز زمان برای خشک شدن و هوا خوردن داشته باشند.
 • اگر از کفی استفاده می کنید به یاد داشته باشید هر روز پس از درآوردن کفش، کفی ها را هم برای هواخوردن از کفش خارج کنید تا تمیز تر شده و عمر طولانی تری داشته باشند.
کفش مناسب ورزشی
کفش مناسب ورزشی

کفش مناسب فوتبال و فوتسال

فوتبال یک ورزش پر برخورد، چه با توپ و چه با حریف است که این عامل موجب پر حادثه تر شدن این ورزش شده است.

حرکات در فوتبال شامل دو، ضربه، پرش، سر خوردن و تغییر جهت می شود. کفش در این ورزش تاثیر بسزایی در عملکرد فوتبالیست خواهد داشت.

یک کفش فوتبال باید طوری ساخته شده باشد که طیف حرکتی فیزیولوژیک را محدود نکند. البته کف پا تا سر حد امکان نباید درون کفش آزادانه حرکت کند و قالب کفش ها باید در قسمت اتصال استخوان های کف پا با انگشتان هنگام دویدن، بخوبی خم شوند. گلمیخ های پاشنه باید نزدیکی لبه های تخت کفش باشند. والا موجب پیچ خوردگی مچ پاها و آسیب های چرخشی زانو می شوند.

 • در داخل سالن (فوتسال) یا روی زمین هایی با چمن مصنوعی یا سطوح سخت از کفش های گلمیخ دار استفاده نکنید. بهتر است از کفش های آجدار استفاده نمایید.

بالعکس در زمین هایی با چمن نرم و یا گلی حتما از کفش های گلمیخ دار استفاده شود، زیرا این کفش ها بهترین نوع تماس پا با زمین را فراهم می آورند.

 • کفش مدرن فوتبال فقط وزنی حدود ۲۵۰ گرم دارد و حتی هنگامی که خیس می شود، افزایش وزن زیادی نخواهد داشت. با توجه به این مطلب که یک بازیکن طی بازی حدود ۶ تا ۸ کیلومتر می دود.
 • این کاهش وزن کفش به میزان قابل توجهی از خستگی عضلات اطراف زانو و ساق پا کاسته و شانس آسیب های ورزشی زانو و مچ پا را کاهش می دهد.
 • کفش های جدید بهتر است؛ هرگز برای اولین بار برای مسابقه استفاده نشوند، ابتدا کفش ها را در آب گرم به مدت نیم ساعت خیسانده و سپس در حالیکه خیس هستند، آن ها را بپوشید و بندهایتان را ببندید. بعدا درون آن ها را با کاغذ پر نمایید.
 • در فوتسال زمین سفت تر بوده و چسبندگی پای ورزشکار به زمین بیشتر است. این امر موجب افزایش فشار بر غضروف و لیگامان های زانو و مچ (بخصوص زردپی آشیل) می شود. دستگاه فعال حرکتی یا بعبارتی ساختمان عضلانی ورزشکار، درگیر صدماتی است که از افزایش فشار ناشی از توقف ناگهانی حرکت به وجود می آیند.
 • بنابراین عضلات در این وضعیت بیشتر از اینکه تحت تاثیر عوامل مخرب خارجی قرار بگیرند، تحت تاثیر انرژی خودشان قرار دارند.
 • در فوتسال تنها کفش هایی که تخت آجدار دارند می توانند هم در حین لیز خوردن و هم در جهت چسبیدن مناسب پا به زمین مطلوب بوده و این مشکل را حل کنند.
کفش مناسب سالن ورزشی

کفش مناسب سالن ورزشی

ورزش های داخل سالنی شامل رشته هایی چون والیبال، بسکتبال، هندبال، تنیس روی میز، بدمینتون و بدنسازی است. اگر چه شاید تفاوت کفش در بازی های داخل سالنی زیاد نباشد ولی در این قسمت به برخی نکات موثر در انتخاب کفش مناسب اشاره می نماییم:

 • در سالن های استاندارد، کف پوش های مرتجع مسئول ضربه گیری در طی حرکات ورزشکار هستند و در صورت سخت بودن کفش، کمتر مشکل ایجاد می شود ولی با توجه به زیر حد استاندارد بودن عمده ی سالن های کشورمان و عدم استفاده از کف پوش های مناسب، در صورت استفاده از کفش های سخت توسط ورزشکار آسیب های جدی به زانو و مچ پا می تواند وارد شود.
 1. کفش بدنسازی و ایروبیک

در طی بدنسازی حتی ورزشکاران رشته های دیگر بهتر است از کفش هایی با تخت کفش نازک استفاده کنند. این کفش ها موجب کاهش فشار وارده بر عضلات و لیگامان ها می شوند.

 1. کف بسکتبال

در بین کفش های کورت (ورزشی داخل سالن) کلفت ترین پاشنه را کفش بسکتبال داراست. در کل قالب سطح و پاشنه های گوی شکل با حالت ضربه گیری در آن و یک نقطه محوری محتوی لاستیک عالی برای زیره ی این کفش ها توصیه می شود.

 1. کفش والیبال

معمولا مناسب ترین کفش برای والیبال کفشی با تخت و پاشنه کوتاه و صاف می باشد.

 1. کفش تنیس

در کل، بدنه متوسط برای یک کفش تنیس مناسب است و با توجه به تفاوت های فردی می توان از بدنه های بلند نیز استفاده کرد.

بدنه در پشت پاشنه از آشیل حمایت می کند و در پهلوها محافظت خوبی از لیگامنت جانبی فیبولا و مچ پا فراهم می آورد.

اصطکاک بین زمین و کفش در بازی تنیس مهم است. پس با توجه به نوع زمین و سطح مهارت فرد، کفش تنیس باید انتخاب شود. بازیکنان مبتدی به کفش هایی نیاز دارند که اندکی امکان سر خوردن را فراهم کند، ولی برای سطوح قهرمانی مقدار سر خوردن می تواند کمتر باشد.

 1. کفش وزنه برداری

تا حد امکان باید جلوی لغزیدن پا در حین بالا بردن وزنه گرفته شود وگرنه موجب صدمات جدی در زانو و مچ پا می شود.

کفش مناسب برای دویدن
کفش مناسب برای دویدن

کفش ورزشی مناسب برای دویدن 

وزن کفش دو میدانی بسیار حساس است. با اضافه شدن صد گرم به وزن کفش، سرعت دونده ماراتون یک تا دو دقیقه کاهش می یابد و از سوی دیگر کاهش بیش از حد وزن کفش موجب کاهش کنترل در پا و کاهش ضربه گیری کفش می شود.

در حین دویدن، جلوی کفش باید بتواند تا ۳۰ درجه خم شود. در ضمن کفی کفش دوندگان باید دارای فوم یا اسفنج ویژه باشد که جلوی انتقال ضربه به زانو و مچ را بگیرد. در هنگام دویدن در هر کیلومتر به طور متوسط حدود ۹۰۰ بار پا با زمین و سطح برخورد می نماید و در صورت نامناسب بودن کفش می تواند آسیب جدی و برگشت ناپذیر به غضروف زانو و مچ پا وارد شود.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 18 =