دکتر رضا شیروانی بختیاری » زانو » مراقبت های بعد از عمل منیسک زانو
۵ دقیقه
مراقبت های بعد از عمل منیسک زانو

مراقبت های بعد از عمل منیسک زانو

آنچه می خوانید...

رعایت مراقبت های بعد از عمل منیسک جز الزامات بعد از جراحی می باشد زیرا بهبودی شما را تسریع می بخشد و به کاهش عوارض جانبی و همچنین کسب یک نتیجه عالی از جراحی کمک می کند. پزشک متخصص ارتوپد در زمان مشاوره قبل از جراحی و همچنین بعد از جراحی دستورالعمل ها و اقداماتی به شما توصیه می کند که باید آن ها را رعایت کنید. اما این مراقبت ها و اقدامات شامل چه مواردی می شوند؟ مدت زمان بهبودی بعد از جراحی چقدر است؟ در ادامه به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

مراقبت های بعد از جراحی منیسک زانو چیست؟

مراقبت های بعد از جراحی منیسک زانو چیست؟

همانطور که گفتیم رعایت اقدامات بعد از جراحی به اندازه ای خود جراحی مهم است و می تواند در نتیجه عمل تاثیر مستقیم بگذارد. مراقبت پس از جراحی پارگی منیسک زانو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • عصا برای از بین بردن فشار از روی زانو در هنگام بهبودی
  • زانوبند برای تثبیت مفصل در حین بهبودی
  • داروهای ضد درد
  • فیزیوتراپی
  • تمرینات توانبخشی در خانه برای بازگرداندن تحرک، دامنه حرکتی و قدرت
  • استراحت و استفاده از کمپرس یخ

۱-کنترل درد

داروهای ضد درد را طبق تجویز پزشک مصرف کنید..استفاده از کمپرس یخ در صورت نیاز (هرگز یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید) . همچنین پا را با استفاده از ۲ تا ۳ بالش بالاتر از سطح قلب قرار دهید. این کار باعث کاهش تورم نیز می شود.

۲-رژیم غذایی

حتما یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا به بهبودی سریع شما کمک کند، همچنین در طول روز مقدار کافی آب بنوشید. مصرف سیگار و نوشیدنی های الکل دار را حداقل به مدت دو هفته ترک کنید. سیگار روند بهبودی را کند می کند. سیگار کشیدن همچنین خطر عفونت و ذات الریه بعد از جراحی را افزایش می دهد.

۳-فیزیوتراپی

ممکن است پزشک شما را به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد در آن جا با توجه به وسعت جراحی و سن شما ورزش های تجویز می شود که به بهبود قدرت زانو و پای شما کمک کند و همچنین تمریناتی را برای انجام آن در خانه به شما آموزش می دهند تا هر روز آن ها را انجام دهید.

بهبودی بعد از عمل منیسک چقدر طول می کشد؟

۴-استفاده از عصا

بیماران باید در هفته اول از دو عصا استفاده کنند و در هر مرحله وزن سبکی را روی پای عمل بیاورند. به یاد داشته باشید که پای درگیر را صاف روی زمین بگذارید. اکثر بیماران می توانند تا پایان هفته سوم وزن خود را تحمل کنند در حالی که همچنان به استفاده از زانو بند باید ادامه دهند. پس از هفته دوم، می‌توانید وزن خود را به میزان قابل تحمل بر روی یک پای خود بیاندازید و برای چند روز به یک عصا و سپس بدون عصا راه بروید. بیماران ترمیم کننده منیسک (غضروف) نمی توانند به مدت چهار ماه فعالیت های چرخشی، چمباتمه زدن، خم شدن عمیق زانو یا ضربه به زانو را انجام دهند.

۵-استفاده از زانوبند

بیماران ترمیم کننده پارگی منیسک برای محافظت از ترمیم در مرحله اول بهبودی باید در ۳ هفته اول از زانوبند به صورت تمام وقت استفاده کنند. این شامل هنگام خواب نیز می شود. فقط برای تمرینات فیزیوتراپی و دوش گرفتن باید برداشته شود. بیماران نباید در ۳ هفته اول زانو را بیش از ۹۰ درجه خم کنند.

۶-جلوگیری از ایجاد لخته های خون

بیمارانی که در معرض خطر بالاتر لخته شدن خون قرار دارند شامل بیمارانی هستند که سبک زندگی کم تحرک، رفت و آمدهای طولانی با ماشین یا قطار، سابقه سرطان قبلی، زنانی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند، دارای اضافه وزن هستند یا مردان بالای ۴۰ سال سن دارند. پزشک به آن ها دارو تجویز می کند که باید سر وقت مصرف کنند و بعد از عمل هر روز مقداری پیاده روی داشته باشند تا از ایجاد لخته خون جلوگیری شود.

چه مدت پس از جراحی منیسک می توانم راه بروم، ورزش کنم و کار کنم؟

افرادی که کارهای سبک (مانند کار پشت میز یا کامپیوتر بدون چمباتمه زدن، بلند کردن یا زانو زدن) انجام می دهند، می توانند در عرض یک هفته تا ده روز با بریس به سر کار بازگردند. استثنا برای افرادی است که ممکن است رفت و آمد طولانی داشته باشند. با ثابت ماندن با ساق پا به مدت طولانی، خطر لخته شدن خون در ساق پا افزایش می یابد. بیمارانی که کار اداری فعال دارند یا کار بسیار سبکی با وظایف متغیر دارند، گاهی اوقات می توانند پس از دو یا سه هفته به سر کار برگردند.

افراد با کارهای سنگین (بالا رفتن از ارتفاعات یا حمل بارهای سنگین) معمولاً نمی توانند قبل از ۶ هفته برگردند. اکثر آنها باید توسط فیزیوتراپیست خود معاینه شوند.

ممکن است بعد از سه هفته بتوانید رانندگی کنید اما باید شرایط خود را در نظر داشته باشید و طبق توصیه پزشک خود عمل کنید. بسیاری از افراد در عرض شش تا هشت هفته به فعالیت های عادی باز می گردند.

آیا بعد از جراحی منیسک درد خواهم داشت؟

بلافاصله پس از جراحی و برای چند هفته کمی درد خواهید داشت که طبیعی است. پزشک متخصص ارتوپد شما داروهایی را برای کمک به مدیریت درد تجویز می کند. داروها به شما کمک می کنند تا فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی لازم برای بهبودی را تکمیل کنید.

بهبودی بعد از عمل منیسک چقدر طول می کشد؟

زمان بهبودی برای جراحی منیسک بستگی به نوع جراحی شما دارد. بهبودی ترمیم منیسک نسبت به منیسککتومی کامل بیشتر طول می کشد. بهبودی کامل از جراحی منیسک می تواند از شش هفته تا سه ماه طول بکشد. البته همانطور که می دانید زمان بهبودی در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 2 =