۶ دقیقه
روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی

آنچه می خوانید...

روماتیسم مفصلی

روماتیسم یک بیماری نادری و اسم یک بیماری خاص نیست . در واقع روماتیسم یک اسم کلی برای مجموعه ای از بیماری هاست که انواع متفاوتی دارد و برخی از آن ها هستند که مفصل را درگیر می کند و از بین آن ها بعضی ها علاقه خاصی به مفصل ران و زانو دارند .

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در واقع یک بیماری مزمن چند مفصلی است که معمولا مفاصل کوچک دست و پا را درگیر می کند در صورتی که درمان نشود می تواند سایر ارگان های بدن را درگیر نماید . روماتیسم انواع مختلفی دارد که در بین بیمای های روماتیسمی شایع ترین آن آرتریت روماتوئید است .

شیوع آن بستگی به نژاد دارد و شیوع این بیماری در ایران تقریبا یک درصد می باشد و معمولا در زنان بیشتر از مردان است و در تمام سنین رخ می دهد ولیکن در حدود سنی ۳۰ – ۵۰ سالگی بیشترین بروز بیماری روماتیسم مفصلی بیشتر خواهد بود .

روماتیسم مفصلی

بیماری روماتیسم سبب اختلال در سیستم ایمنی شده و همچنین موجب می شود تا سیستم ایمنی بدن که وظیفه آن دفاع در مقابل عوامل خارجی است به اشتباه به یکی از ارگان های بدن حمله کند . روماتیسم مفصلی شروع آن با مفصل است و در واقع این بیماری جز بیماری های خود ایمنی به شمار می آید .

در صورتی که بیماری روماتیسم مفصلی به موقع تشخیص داده نشود و کنترل نگردد می تواند یک سیر پیشرونده داشته باشد و مفاصل بیشتری از بدن را درگیر نماید و حتی موجب درگیری دیگر ارگان ها و اندام های بدن شود . به طور مثال روماتیسم های کنترل نشده موجب درگیری ریه، قلبی و عروقی، فشار خون و التهاب عروق می شود . علاوه بر موارد ذکر شده می تواند موجب از کار افتادگی فرد و معلولیت در شخص شود .

شایان ذکر است با درمان های رایج علائم در ۷۵% بیماران طی یک سال بهبود می یابد اما حدود ۵ – ۱۰ % بیماران علی رغم درمان، نهایتا معلولیت پیدا خواهند کرد .

علائم و نشانه های روماتیسم مفصلی

این بیماری علائمی غیر اختصاصی دارد و فرد ممکن است دچار بی حالی، بی اشتهایی، تب خفیف و کاهش وزن شود . زمانی که بیماری شروع می شود درگیری مفصل ها است . بیماری های روماتیسم علائمی آن ها معمولا خشکی صبحگاهی مفاصل می باشد . درگیری در مفاصل کوچک دست، مچ دست، آرنج، شانه، پا، مچ پا و زانو می باشد .

علائم شایع روماتیسم مفصلی

  • تب خفیف
  • وجود برآمدگی های زیر پوست
  • خشکی صبحگاهی مفصل ها
  • شروع آهسته یا ناگهانی درد
  • قرمزی و گرمی
  • تورم مفصل
  • درد در تمام مفاصل دست، مچ دست، آرنج، شانه، پا و مچ پا

علل و عوامل افزایش دهنده خطر روماتیسم مفصلی

علل اصلی این بیماری ناشناخته است ولی این بیماری احتمالا منشا خودایمنی دارد . بنابراین باید به فاکتورهای خطر این بیماری پرداخت . فاکتور های خطر به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتست از: فاکتور های خطر ژنتیکی و محیطی می باشند . تعامل این دو فاکتور با یکدیگر سبب بروز این بیماری می شود . فاکتور های خطر ژنتیکی در نژاد های مختلف متفاوت می باشد و از جمله فاکتور های محیطی شامل استرس، استعمال دخانیات، برخی از عفونت ها و … می باشد و عوامل محیطی نقش پررنگی تری نسبت به عوامل ژنتیکی خواهد داشت .

عوارض احتمالی بیماری روماتیسم مفصلی

این بیماری می تواند عوارض احتمالی را برای فرد به همراه داشته باشد که این عوارض عبارتست از: اختلال بینایی، کم خونی، ایجاد تغییر شکل در مفصل به صورت دائمی و از کار افتادگی فرد را در پی داشته باشد اما برخی دیگر از این عوارض و بروز مشکلات می تواند به علت مصرف داروها باشد .

تشخیص روماتیسم مفصلی

تشخیص ابتدا به صورت گرفتن شرح حال از فرد توسط متخصص ارتوپدی و سپس انجام معاینات لازم می باشد . به غیر از علائم بالینی و آزمایشگاهی استفاده از تصویربرداری هم می تواند کمک کننده باشد . معمولا علائم رادیوگرافی در شیوع بیماری روماتیسم مفصلی وجود ندارد به غیر از تورم مفاصل که با معاینه بالینی هم قابل تشخیص می باشد . اما سیر بیماری بر اساس شدت بیماری ممکن است تغییرات رادیوگرافی به صورت تخریب فضای مفصلی یا کاهش فضای مفصلی دیده شود . استفاده از سونوگرافی و ام.آر.آی گاهی برای تشخیص شدت بیماری تجویز می شود . بنابراین تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید براساس مجموعه ای از یافته های بالینی، آژمایشگاهی، رادیولوژی، تصویربرداری (ام.آر.آی و سونوگرافی  در صورت نیاز) می باشد .

متخصص ارتوپدی دکتر رضا شیروانی بختیاری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

درمان روماتیسم مفصلی

بعد از تشخیص بیماری روماتیسم مفصلی درمان با توجه به شدت بیماری درمان در افراد متفاوت است . روش درمانی قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما آنجه در درمان و کنترل بیماری موثر است عبارتست از:

دارو درمانی

مصرف داروهای درمانی با توجه به شدت بیماری متفاوت است و اثر داروهای درمانی روماتیسم مفصلی تا حدودی طولانی می باشد . در صورتی که درمان با مصرف داروهای استروئیدی پاسخ گو نباشد و یا منع مصرف وجود داشته باشد . گام دوم درمان مصرف داروهای بیولوژیک می باشد که مصرف این نوع داروها از بدشکل شدن مفصل پیشگیری می نماید و عوارض بسیار کمتری را به همراه خواهد داشت . در نهایت باید گفت، مصرف دارو به منظور کنترل بیماری می باشد .

فعالیت های ورزشی

انجام فعالیت های ورزشی با توجه به شدت بیماری متفاوت است و در صورت انجام فعالیت های ورزشی که در روند درمان بیماری موثر است حتما با متخصص ارتوپدی خود مشورت لازم را انجام دهید . حدالمقدور به طور فعال ورزش کنید تا قدرت عضلانی و حرکت مفصل حفط شود .

فعالیت های فیزیکی

در صورت مشاهده هر گونه علائم بیماری نظیر تب بهتر است به استراحت بپردازید . پس از آن می توانید به انجام فعالیت روزانه خود ادامه دهید .

استفاده از آتل

استفاده از آتل می تواند در حمایت و خفاظت از مفصل دچار بیماری کمک کننده باشد .

رژیم غذایی

رژیم غذایی معمولی و متعادل داشته باشید و در صورتی که اضافه وزن دارید، وزن خود را کم نماید . چاقی می تواند سبب فشار آوردن به مفاصل شود .

روماتیسم مفصلی
روماتیسم مفصلی

تعویض مفصل

درگیر شدن یک مفصل با روماتیسم معمولا باعث درد، تورم و گاهی خشک شدن حرکات آن می شود . بعضی از روماتیسم ها موجب تخریب مفصل می شود .

روماتیسم مفصلی می تواند مفصل را تخریب نماید و اگر روماتیسم تنها موجب درد و خشکی مفصل شود درمان آن فقط مصرف دارو است . ولی گاهی روماتیسم به اندازه ای مفصل را تخریب می کند و درد آنقدر تشدید می شود که با دارو قابل درمان نیست و در این زمان راه چاره جراحی تعویض مفصل می باشد .

شایان ذکر است، جراحی تعویض مفصل در بیماران روماتیسم مفصلی متفاوت است و نیاز است تا متخصص ارتوپدی دقت بیشتری نماید زیرا مصرف برخی از داروها می تواند در نتیجه جراحی تعویض مفصل زانو یا ران موثر می باشد .

نتیجه گیری

درصورت مشاهده هر گونه علائم بهتر است سریعا به پزشک مراجعه نماید تا با تشخیص به موقع از شدت بیماری بکاهید و از شدت عوارض احتمالی پیشگیری نماید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =