دکتر رضا شیروانی بختیاری » تعویض مفصل » راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو
۹ دقیقه
راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

آنچه می خوانید...

یکی از مسائلی که ذهن افراد را بعد از عمل به خود درگیر می‌کند راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو است. این موضوع می‌تواند سوالات و نگرانی‌های بسیاری را با خود به همراه داشته باشد. آیا نمی دانید بعد از تعویض مفصل زانو چقدر باید راه بروید؟ یا از چه زمانی راه رفتن را شروع کنید؟ امروز می خواهیم در مورد راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو با شما صحبت کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید

چرا به تعویض مفصل زانو نیاز داریم؟

راه رفتن و فعالیت اولیه بعد از تعویض مفصل زانو

پس از جراحی محدودیتی در نحوه حرکت شما وجود ندارد، اما باید به بدن خود گوش دهید و از حرکات یا وضعیت‌های دردناک خودداری کنید. جراح تعویض مفصل زانو توصیه‌های لازم را به شما گوش‌زد می‌کند. به طور کلی شما مجاز هستید به اندازه‌ای که احساس راحتی می‌کنید روی پای عمل شده خود وزن بیندازید، به این حالت تحمل وزن می‌گویند. پزشک به شما اطلاع می‌دهد که از چه وسیله ای برای راه رفتن باید استفاده کنید (واکر یا عصا). نکته مهمی که در هنگام استفاده از عصا باید به آن توجه داشت این است که عصا را باید در دست مقابل پای جراحی خود نگه دارید. وقتی در خانه هستید، ممکن است احساس کنید می‌توانید از وسایل کمکی کمتری استفاده کنید (مثلاً ۱ عصا به جای ۲)، مطمئن شوید که شروع به لنگیدن نکنید. تقویت قدرت خود با انجام تمریناتی که پزشک و فیزیوتراپ به شما توصیه می‌کند، به جلوگیری از لنگیدن فرد کمک بسیاری می‌کند. راه رفتن در مقابل آینه تمام قد را نیز می‌توانید تمرین کنید، بررسی کنید:

  • تا جایی که ممکن است، صاف بایستید.
  • شانه ها از پهلو به پهلو تکان نمی خورد
  • به همان میزان وزن روی هر پا وجود دارد، یعنی شما صاف ایستاده اید.

پیاده روی یک فعالیت خوب پس از جراحی است، اما برای جلوگیری از افزایش درد و تورم، باید میزان پیاده روی را به آرامی افزایش داد. برای مثال سعی کنید ۵ دقیقه پیاده روی کنید. اگر دردتان زیاد نشد، سعی کنید روز بعد ۶ دقیقه پیاده روی کنید.

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چقدر باید راه بروم؟

پاسخ این سوال به شما بستگی دارد. اکثر بیماران می توانند با کمک وسیله‌ای مانند عصا یا واکر در همان روز های اول راه بروند. منطقی است که بخواهید در اسرع وقت روی پای خود بایستید، اما همچنین باید مراقب باشید که زیاده روی نکنید. فشار بیش از حد باعث ایجاد درد و تورم می‌شود. معمولاً حدود سه هفته پس از جراحی، می‌توانید حدود ۱۰ دقیقه بدون عصا راه بروید. فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند تا هر چه زودتر بتوانید راه بروید. به طور کلی، حدود یک سال طول می کشد تا شما بهبودی کامل پیدا کنید و زانو قدرت خود را بازیابد و همه فعالیت‌های عادی دوباره امکان پذیر شود. ممکن است در این لحظه این سوال برایمان ایجاد شود که چرا به تعویض مفصل زانو نیاز داریم؟ در پاسخ به این سوال باید بدانیم جراحی تعویض مفصل زانو معمولاً پس از امتحان سایر روش‌های درمانی غیرتهاجمی برای کاهش درد زانوی شما انجام می‌شود. هنگامی که مفصل زانو آسیب شدیدی دیده یا با افزایش سن ساییده شده باشد، تحرک کاهش می‌یابد و احساس درد دارید. حتی در هنگام استراحت ممکن است این درد نیز از بین نرود. از رایج ترین دلایل انجام جراحی تعویض مفصل زانو، آسیب و آرتروز زانو است.

بهترین زمان برای راه رفتن بعد از جراحی زانو

یکی از سوالات پرتکرار افراد بعد از جراحی آن است که بهترین زمان برای راه رفتن چه زمانی است. به طور کلی پاسخ دقیقی نمی‌توان برای این سوال بیان کرد. علت این موضوع آن است که وضعیت جسمانی و سختی جراحی در هر فرد متفاوت است و بهتر است پزشک بعد از بررسی وضعیت زمان مناسب را به فرد توصیه کند. اما به طور کلی معمولا بعد از ۱ الی ۲ روز بعد از عمل، راه رفتن با استفاده از وسایل کمکی حرکتی مانند واکر به فرد توصیه می‌گرزدد. توجه داشته باشید که برای راه افتادن عجله نکنید و به توصیه‌های پزشک در این زمینه گوش دهید. این موضوع می‌تواند به شما کمک بسیاری در پیشگیری از عوارض و همچنین بهبودی سریع‌تر کند. 

۰۰:۵۵
truncate dir-rtl

سوالات متداول ارتوپدی

زمانی که پزشک توصیه به شروع راه رفتن می‌کند، در این میان ممکن است به فرد بگوید که برای شروع راه رفتن از وسایل کمکی مانند عصا و واکر استفاده کند. علت تاکید بسیار بر این موضوع آن است که فرد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بهتر است از فشار بیش از حد به زانو خودداری کند. در نتیجه عصا و واکر می‌تواند کمک کننده مفیدی به فرد برای پیشگیری از فشار به زانو و بروز عوارض باشد. به بیانی دیگر عصا و به طور کل وسایل کمک کننده، برای تحمل وزن بدن و تعادل حین راه رفتن در ابتدای بهبودی ضروری هستند.

چه زمان می‌توان بدون وسایل کمکی راه رفت؟

شاید استفاده از وسایل کمکی برای برخی از افراد سخت و بسیار آزاردهنده باشد. در این هنگام این سوال مطرح می‌شود که چه زمانی می‌توان بدون وسایل کمکی شروع به راه رفتن کرد. توجه داشته باشید همانطور که پیش‌تر مطرح شد از شروع راه رفتن و همچنین راه رفتن بدون وسایل کمکی عجله نکید. تعجیل در این موضوع می‌تواند نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه بهتر است برای حرکت بدون عصا با پزشک مشورت کنید. چراکه بهبودی در هر شخص متفاوت است و پزشک بعد از بررسی وضعیت به فرد توضیحات کامل را ارائه می‌دهد. اما به طور معمول طی ۲ الی ۶ هفته بعد از جراحی فرد می‌تواند بدون وسایل کمکی اقدام به راه رفتن کند.

توجه داشته باشید اصول راه رفتن را بعد از جراحی رعایت کنید. به عبارتی دیگر از فشار بیش از حد به زانو باید پرهیز شود و همچنین باید تحت نظر فیزیوتراپیست باشد تا از عوارض پیشگیری شود. توجه داشته باشید که اگر به انجام فعالیت ورزشی خاصی مشغول هستید، بهتر است برای شروع مجدد آن از پزشک خود پرس و جو کنید.

فعالیت ممنوع در راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

همانطور که راه رفتن دارای اصول خاصی است، انجام یک‌سری فعالیت‌ها بعد از جراحی ممنوع است و بهتر است از آن پرهیز شود. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم یکی از این موارد شروع ورزش‌های سنگین است. به عبارتی دیگر فعالیت‌هایی شدید مانند دویدن، پرش، چرخش زانو برای مدتی ممنوع است. توجه داشته باشید سهل انگاری در این موضوع می‌تواند باعث آسیب‌های بسیاری بر فرد شود. درست است که برای علاقه‌مندان به ورزش، تاخیر در آن می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما توجه داشته باشید صبوری نکردن در این موضوع می‌تواند باعث شود فرد برای همیشه از فعالیت‌های ورزشی دست بکشد.

کلیاتی درباره راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

دوره توانبخشی بعد از جراحی به اندازه خود جراحی نیز مهم است. بهبودی پس از جراحی تعویض مفصل زانو یک فرایند چند هفته‌ای می‌باشد، که به تدریج زانو را تقویت کرده و شما را به سطح فعالیت‌های روزمره خود باز می‌گرداند. ۱۲ هفته پس از جراحی برای بازیابی تحرک شما بسیار اهمیت دارد و بهبودی شما از همان روزی که عمل جراحی شما کامل می‌شود آغاز می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که انتخاب پزشک از مهم‌ترین نکات در انجام این جراحی است. به عبارتی دیگر فاکتور‌های متفاوت در کنار هم شما را به نتیجه دلخواه از جراحی می‌رسانند که پررنگ‌ترین آن، انتخاب بهترین جراح است. 

سوالات متداول

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو پرداختیم تا با آگاهی کامل در این زمینه و رعایت مراقبت‌های لازم از بروز عوارض پیشگیری کنید و پس از طی کردن دوران نقاهت از مزایای بی‌شمار این جراحی استفاده کنید.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 9 =