دکتر رضا شیروانی بختیاری » تعویض مفصل » راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو
۶ دقیقه
راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

آنچه می خوانید...

یکی از مسائلی که ذهن افراد را بعد از عمل به خود درگیر می‌کند راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو است. این موضوع می‌تواند سوالات و نگرانی‌های بسیاری را با خود به همراه داشته باشد. آیا نمی دانید بعد از تعویض مفصل زانو چقدر باید راه بروید؟ یا از چه زمانی راه رفتن را شروع کنید؟ امروز می خواهیم در مورد راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو با شما صحبت کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید

چرا به تعویض مفصل زانو نیاز داریم؟

راه رفتن و فعالیت اولیه بعد از تعویض مفصل زانو

پس از جراحی محدودیتی در نحوه حرکت شما وجود ندارد، اما باید به بدن خود گوش دهید و از حرکات یا وضعیت‌های دردناک خودداری کنید. جراح تعویض مفصل زانو توصیه‌های لازم را به شما گوش‌زد می‌کند. به طور کلی شما مجاز هستید به اندازه‌ای که احساس راحتی می‌کنید روی پای عمل شده خود وزن بیاندازید، به این حالت تحمل وزن می‌گویند. پزشک به شما اطلاع می‌دهد که از چه وسیله ای برای راه رفتن باید استفاده کنید (واکر یا عصا). نکته مهمی که در هنگام استفاده از عصا باید به آن توجه داشت این است که عصا را باید در دست مقابل پای جراحی خود نگه دارید. وقتی در خانه هستید، ممکن است احساس کنید می‌توانید از وسایل کمکی کمتری استفاده کنید (مثلاً ۱ عصا به جای ۲)، مطمئن شوید که شروع به لنگیدن نکنید. تقویت قدرت خود با انجام تمریناتی که پزشک و فیزیوتراپ به شما توصیه می‌کند، به جلوگیری از لنگیدن فرد کمک بسیاری می‌کند. راه رفتن در مقابل آینه تمام قد را نیز می‌توانید تمرین کنید، بررسی کنید:

  • تا جایی که ممکن است، صاف بایستید.
  • شانه ها از پهلو به پهلو تکان نمی خورد
  • به همان میزان وزن روی هر پا وجود دارد، یعنی شما صاف ایستاده اید.

پیاده روی یک فعالیت خوب پس از جراحی است، اما برای جلوگیری از افزایش درد و تورم، باید میزان پیاده روی را به آرامی افزایش داد. برای مثال سعی کنید ۵ دقیقه پیاده روی کنید. اگر دردتان زیاد نشد، سعی کنید روز بعد ۶ دقیقه پیاده روی کنید.

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چقدر باید راه بروم؟

پاسخ این سوال به شما بستگی دارد. اکثر بیماران می توانند با کمک وسیله‌ای مانند عصا یا واکر در همان روز های اول راه بروند. منطقی است که بخواهید در اسرع وقت روی پای خود بایستید، اما همچنین باید مراقب باشید که زیاده روی نکنید. فشار بیش از حد باعث ایجاد درد و تورم می‌شود. معمولاً حدود سه هفته پس از جراحی، می‌توانید حدود ۱۰ دقیقه بدون عصا راه بروید. فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند تا هر چه زودتر بتوانید راه بروید. به طور کلی، حدود یک سال طول می کشد تا شما بهبودی کامل پیدا کنید و زانو قدرت خود را بازیابد و همه فعالیت‌های عادی دوباره امکان پذیر شود. ممکن است در این لحظه این سوال برایمان ایجاد شود که چرا به تعویض مفصل زانو نیاز داریم؟ در پاسخ به این سوال باید بدانیم جراحی تعویض مفصل زانو معمولاً پس از امتحان سایر روش‌های درمانی غیرتهاجمی برای کاهش درد زانوی شما انجام می‌شود. هنگامی که مفصل زانو آسیب شدیدی دیده یا با افزایش سن ساییده شده باشد، تحرک کاهش می‌یابد و احساس درد دارید. حتی در هنگام استراحت ممکن است این درد نیز از بین نرود. از رایج ترین دلایل انجام جراحی تعویض مفصل زانو، آسیب و آرتروز زانو است.

۰۰:۵۵
truncate dir-rtl

سوالات متداول ارتوپدی

کلیاتی درباره راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

دوره توانبخشی بعد از جراحی به اندازه خود جراحی نیز مهم است. بهبودی پس از جراحی تعویض مفصل زانو یک فرایند چند هفته‌ای می‌باشد، که به تدریج زانو را تقویت کرده و شما را به سطح فعالیت‌های روزمره خود باز می‌گرداند. ۱۲ هفته پس از جراحی برای بازیابی تحرک شما بسیار اهمیت دارد و بهبودی شما از همان روزی که عمل جراحی شما کامل می‌شود آغاز می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که انتخاب پزشک از مهم‌ترین نکات در انجام این جراحی است. به عبارتی دیگر فاکتور‌های متفاوت در کنار هم شما را به نتیجه دلخواه از جراحی می‌رسانند که پررنگ‌ترین آن، انتخاب بهترین جراح است. 

سوالات متداول

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو پرداختیم تا با آگاهی کامل در این زمینه و رعایت مراقبت‌های لازم از بروز عوارض پیشگیری کنید و پس از طی کردن دوران نقاهت از مزایای بی‌شمار این جراحی استفاده کنید.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =