دکتر رضا شیروانی بختیاری » بیماری ها » شایع ترین درد زانو در نوجوانان یا بیماری اسگودشلاتر
۵ دقیقه
شایع ترین درد زانو در نوجوانان یا بیماری اسگودشلاتر

شایع ترین درد زانو در نوجوانان یا بیماری اسگودشلاتر

آنچه می خوانید...

بیماری اسگودشلاتر یکی از شایع ترین درد زانو در نوجوانانی و کودکانی است، که هنوز در حال رشد هستند. این بیماری وضعیتی است که، وقتی تاندون‌ها به بالای استخوان ساق پا کشیده می‌شوند، باعث درد در زانو و ساق پا می‌شود. اکثر نوجوانان فقط در یک زانو به بیماری اسگودشلاتر مبتلا می شوند، اما در برخی هر دو زانو را درگیر می کند. نوجوانان ورزشکار معمولاً تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرند، به ویژه پسران بین ۱۰ تا ۱۵ سال که بازی ها یا ورزش هایی را انجام می دهند که شامل دویدن و پریدن مکرر است. جراحی به ندرت برای درمان بیماری اسگودشلاتر استفاده می شود.

چه چیزی باعث بیماری اسگودشلاترمی شود؟

بیماری اسگودشلاتر چیست؟

بیماری اسگودشلاتر شرایطی است که باعث درد و تورم در زیر مفصل زانو می شود، جایی که تاندون کشکک به بالای استخوان ساق پا (درشت نی) می چسبد، این بیماری بیشتر در ورزشکاران نوجوانی مشاهده می شود که ورزش هایی انجام می دهند که به پریدن و یا دویدن زیاد نیاز دارند.

تاندون کشکک چیست؟

تاندون کشکک یک نوار بافت همبند در زانو است. این تاندون کاسه زانو و ساق پا را کنار هم نگه می دارد. درست زیر کاسه زانو می چسبد و سپس به قسمتی از ساق پا به نام صفحه رشد کشیده می شود. به دلیل این نقطه اتصال، زمانی که کودک فعالیت می کند، ممکن است درد ایجاد شود.

چه چیزی باعث بیماری اسگودشلاتر می شود؟

بیماری اسگودشلاتر در اثر تحریک صفحه رشد استخوان ایجاد می شود. استخوان ها در وسط رشد نمی کنند، بلکه در انتهای نزدیک مفصل، در ناحیه ای به نام صفحه رشد، رشد می کنند. زمانی که کودک هنوز در حال رشد می باشد، این نواحی رشد به جای استخوان از غضروف ساخته شده است. غضروف اصلا به اندازه استخوان قوی نیست، بنابراین سطوح بالای استرس و فشار می تواند باعث شود صفحه رشد شروع به درد و تورم کند.

کشکک به صفحه رشد در جلوی استخوان ساق پا (درشت نی) متصل می گردد. ماهیچه های ران (چهارسر ران) به کشکک می چسبند و وقتی کشکک را می کشند، کشکک را تحت فشار قرار می دهد. سپس تاندون کشکک زانو استخوان درشت نی را در ناحیه صفحه رشد می کشد. هر حرکتی که باعث کشیدگی مکرر ساق شود می‌تواند منجر به حساسیت در نقطه‌ای که تاندون کشکک به بالای استخوان درشت نی می‌چسبد، شود. فعالیت‌هایی که به زانو فشار وارد می‌کنند، به‌ویژه چمباتمه زدن، خم شدن یا دویدن در سربالایی (یا پله‌های ورزشگاه) باعث می‌شوند بافت اطراف صفحه رشد آسیب ببیند و متورم شود. همچنین ضربه زدن به زانو و زانو زدن می تواند دردناک باشد.

بیماری اسگودشلاتر چیست؟

علائم بیماری اسگودشلاتر چیست؟

علائم اصلی بیماری اسگودشلاترعبارتند از:

  • تورم
  • درد درست زیر کاسه زانو

درد معمولاً با گذشت زمان به تدریج ایجاد می شود، اگرچه می تواند ناگهانی ظاهر شود. درد ممکن است در یک زانو بدتر از زانو دیگر باشد و اغلب هنگام دویدن، پریدن یا بالا رفتن بدتر می شود.

یک برآمدگی سخت و دردناک نیز می تواند در جلوی زانو زیر کاسه زانو ظاهر شود. این برآمدگی استخوان جدیدی است که در محلی که تاندون روی صفحه رشد می کشد رشد می کند. اگرچه درد از بین می رود، اما ممکن است حتی پس از بزرگ شدن کودک، برآمدگی باقی بماند.

بیماری اسگودشلاتر چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک متخصص ارتوپد ورزشی معمولاً بر اساس علائم و معاینه بیماری اسگودشلاتر را تشخیص می دهند. پزشک شما در نظر خواهد گرفت:

  • سن شما (یا سن فرزندتان)
  • چه ورزش ها یا فعالیت هایی ممکن است باعث این عارضه شده باشد.

پزشک شما همچنین ممکن است برای بررسی کاسه زانو و رد سایر شرایط، مانند شکستگی، عکسبرداری با اشعه ایکس را توصیه کند.

چگونه بفهمم که به بیماری اسگودشلاتر مبتلا هستم؟

اگر شما یک نوجوان هستید و دقیقا زیر کاسه زانو خود درد دارید، ممکن است به بیماری اسگودشلاتر مبتلا باشید. اگر ورزش هایی انجام دهید که شامل پریدن یا خم شدن زانوها می شود، خطر ابتلا به این بیماری بیشتر است. یک برآمدگی سخت در جلوی زانوی شما بالای ساق پا نشانه بیماری اسگودشلاتر نیز می تواند باشد.

درمان بیماری اسگودشلاتر چیست؟

اغلب اوقات، می‌توانید بیماری اسگودشلاتر را در خانه با استراحت، استفاده از کمپرس یخ و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی درمان کنید. بسته به شدت علائم، پزشک کودک شما ممکن است استراحت از ورزش ها و فعالیت هایی که باعث درد می شوند را توصیه کند.

بیماری اسگودشلاتر معمولاً با گذشت زمان و استراحت از بین می رود. فعالیت های ورزشی که نیاز به دویدن، پریدن یا خم شدن عمیق زانو دارند باید تا زمانی که حساسیت و تورم کاهش یابد محدود شود. ورزشکارانی که در ورزش هایی که ممکن است زانو با سطح یا سایر بازیکنان تماس پیدا کند، می توانند از زانوبند استفاده کنند. کمپرس یخ بعد از فعالیت مفید است و در صورت لزوم می توان یخ را دو تا سه بار در روز، هر بار ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استفاده کرد. بهترین زمان برای بازگشت به ورزش براساس میزان تحمل درد فرد خواهد بود. یک ورزشکار با بازی با کمی درد به زانوی خود آسیب نمی رساند.

همچنین ممکن است پزشک تمرینات کششی را برای افزایش انعطاف پذیری در جلو و پشت ران (عضلات چهارسر ران و همسترینگ) توصیه کند.

آیا بیماری اسگودشلاتر به جراحی نیاز است؟

تقریباً این بیماری نیاز به جراحی ندارد. این به علت است که صفحه رشد غضروف در نهایت رشد خود را متوقف خواهد کرد و با توقف آن با استخوان پر می شود. در نتیجه استخوان قوی تر از غضروف است و کمتر مستعد تحریک است. درد و تورم از بین می رود زیرا صفحه رشد جدیدی برای آسیب دیدگی وجود ندارد. درد مرتبط با بیماری اسگودشلاتر تقریباً همیشه زمانی پایان می یابد که رشد نوجوان متوقف شود.

در موارد نادر، درد پس از توقف رشد استخوان ها ادامه می یابد. جراحی تنها در صورت وجود قطعات استخوانی که بهبود نیافته اند توصیه می شود. پزشکان می‌توانند استخوانی را که زیر کاسه زانو تشکیل می‌شود با جراحی خارج کنند.

جراحی هرگز روی یک نوجوان در حال رشد انجام نمی شود، زیرا صفحه رشد ممکن است آسیب ببیند.

دکتر رضا شیروانی بختیاری

فارغ التحصيل پزشكى عمومى از دانشگاه تهران فارغ التحصيل دوره تخصص ارتوپدى از دانشگاه فردوسى مشهد رتبه برتر آزمون بورد تخصصى سال ١٣٩٢ دوره تخصصى آسيبهاى ورزشى و ارتروسكوپى از ايتاليا ١٣٩٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هشت =