کف پای صاف

کف پای صاف (valgus foot  pes planus)

در این وضعیت شایع، قوس طولی کف پا کاهش یافته، به گونه ای که در هنگام ایستادن، لبه داخلی پا نزدیک به زمین است یا در تماس با زمین قرار دارد . این ناهنجاری معمولا با درجاتی از چرخش پا حول محور طولی اش به سمت خارج همراه است (بد شکلی اورشن یا والگوس) . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • تشخیص کف پای صاف
  • کف پای صاف معافیت سربازی
  • کفی طبی برای کف پای صاف
  • کفش مناسب برای کف پای صاف
  • ماساژ کف پای صاف
  • ناهنجاری کف پای صاف
  • فروش کفی طبی کف پای صاف
  • آیا درمان کف پای صاف در طب سنتی امکان پذیر است ؟
کف پای صاف

کف پای صاف

علل کف پای صاف

در بسیاری از موارد، این ناهنجاری اساسی مادرزادی دارد اما در برخی موارد، به علت ضعف یا فلج انتخابی برخی عضلات نیز روی می دهد .

آسیب شناسی

تمام کودکان به مدت یک یا دو سال پس از آغاز راه رفتن، کف پای صاف دارند . هنگامی که این وضعیت تا دوره ی بزرگسالی ادامه می یابد، نوعی اختلال ساختاری به وجود می آورد که استخوان های تارسال به گونه ای شکل می گیرند که به جای ایجاد یک قوس، یک خط صاف به وجود می آورند .

یافته های بالینی / علائم کف پای صاف

کف پای صاف در کودکان معمولا فاقد علامت است اما والدین به طور شایع از برجستگی مداوم قسمت بالای کفش به داخل و سایش سریع لبه ی داخلی پاشنه کفش شکایت دارند .

در بالغین نیز این وضعیت غالبا فاقد علامت است اما این افراد، بیشتر از افراد طبیعی دچار درد ناشی از فشار به پا می شوند و درد پا در این افراد اگر روی دهد، معمولا به علت وجود این ناهنجاری است .

در سنین بالاتر، به علت بد قرار گرفتن مفاصل تارسال ممکن است استئوآرتریت روی دهد که به بروز درد می انجامد .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان کف پای صاف

در کودکان سنین کمتر از سه سال به درمانی نیاز نیست . در کودکان سنین بالاتر از سه سال، روش درمان پذیرفته شده، کج کردن خفیف پاشنه کفش به سمت خارج، با قرار دادن یک لایه گوه ای شکل بین لایه های پاشنه کفش می باشد ( این لایه فقط در پاشنه کفش تعبیه می شود و قاعده ناحیه گوه ای شکل به سمت داخل است) . با این روش به کاهش چرخش والگوس پا کمک می شود و فشار قسمت فوقانی بر لبه داخلی پا کاهش می یابد اما باید پذیرفت که نتایج این روش در اکثر موارد، کمی بهتر از دارونما می باشد .

در کودکان بزرگ تر بهتر است یک کفی ایجاد کننده ی والگوس (حمایت کننده از قوس کف پا) در کفش استفاده نمود و همراه با آن، یک دوره تمرینات تقویت کننده ی عضلات داخلی کف پا را انجام داد .

در مواردی که بدشکلی شدید والگوس وجود دارد – معمولا به علت عدم تعادل عملکرد عضلات مثلا پس از ابتلا به فلج اطفال – جهت تصحیح وضعیت تالوس و کالکانئوس نسبت به یکدیگر و اتصال این دو استخوان به هم (آرتروز) می توان عمل جراحی انجام داد . این عمل جراحی را در کودکان با قرار دادن پیوند استخوانی در سمت خارجی مفصل (به صورت خارج مفصلی) در ناحیه sinus tarsi می توان انجام داد .

در بالغین فقط زمانی درمان لازم است که علائم بروز کنند که در این موارد نیز استفاده از حمایت کننده های قوس کف پا معقول است . استفاده از این حمایت کننده ها هنگامی که کف پا کاملا صاف است، به ندرت مفید می باشد اما این روش غالبا هنگامی که قوس کف پا کاهش یافته (و نه مواردی که قوس کف پا از بین رفته) علائم بیمار را کاهش می دهد .

اگر علائم موجود در یک بیمار مبتلا به صافی کف پای طول کشیده، به استئوآرتریت مفاصل تارسال مرتبط گردد، باید درمان آرتریت انجام شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی

تعویض مفصل زانو

درمان آسیب های ورزشی

تعویض مفصل لگن

پاسخ

دوازده + 16 =

Call Now Button