پیشگیری از آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از شایع ترین علل ناتوانی به ویژه در سالمندان است و در اثر فرسودگی و ساییدگی غضروف زانو ایجاد می شود . وجود یکسری عوامل زمینه ای باعث ساییدگی غضروف زانو و بروز علائم و نشانه های آرتروز یا در اصطلاح پزشکی استئوآرتریت مفصل زانو می شود .

پیشگیری از آرتروز زانو

پیشگیری از آرتروز زانو

بهتر است بدانید هشتاد درصد از افرادی که ابتلا به آرتروز لگن هستند این افراد به اختلالات مادرزادی به صورت اختلالات زاویای لگن هستند . آرتروز یک بیماری است که با افزایش سن همراه است، تقریبا می توان گفت تمامی افراد با افزایش سن به این بیماری مبتلا می شوند و گرچه برخی از افراد به واسطه ی بیماری ها و ژنتیک در سن پایین تر این بیماری را تجربه می کنند .

آرتروز چیست ؟

آرتروز بیماری است که مشخصه ی آن از بین رفتن غضروف مفصلی است . غضروف مفصلی برای حرکات مفاصل بدن لازم است و زمانی که تخریب می شود استخوان های بر روی هم حرکت می کنند و منجر به ایجاد درد می شوند .

علائم ابتلا به بیماری آرتروز زانو

مبتلایان به آرتروز زانو از علائمی نظیر درد زانو، تورم موضعی و محدودیت حرکات زانو شکایت دارند . این درد معمولا کیفیت پیشرونده دارد و می تواند در نهایت به ناتوانی شدید فرد در انجام دادن امور روزمره زندگی منجر شود .

از گروه های دیگر آسیب های مفصلی است . همیشه یادتان باشد درد فرشته نگهبان بدن است و باید به آن بها بدهید و بیخود و بی مورد به مدت طولانی به آن بها ندهید .

حرکات مفصل محدود می شود و با صداهای خشنی همراه است . عضله چهار سرران در نتیجه درد طولانی مدت زانو تحلیل می رود و لاغر می شود و با پیشرفت بیماری فرد نمی تواند پای خود را به خوبی راست کند، باریک شدن فضای مفصلی، تشکیل استخوانچه های زائد موسوم به استئوفیت و سفید رنگ شدن استخوان زیر غضروف از علائم ابتلا به آرتروز زانو در عکس های رادیوگرافی زانو است .

علل بروز بیماری آرتروز زانو

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد این است که چه افرادی مستعد ایجاد آرتروز هستند؟

گاهی اوقات این آسیب ها بدون علامت هستند . به عنوان مثال افرادی که به پای پرانتزی و ضربدری مبتلا هستند صلاح هست برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آرتروز به متخصص ارتوپد خوب در تهران مراجعه نمایید تا در صورتی که اقدام خاصی برای شما لازم است آن اقدامات را انجام دهید .

از جمله این عوامل می توان به افزایش سن، ضربات وارده به مفصل زانو، آسیب یا پارگی منیسک و رباط های زانو، بیماری های عمومی نظیر هموفیلی و روماتیسم مفصلی اشاره کرد .

اضافه وزن و چاقی

لازم است بدانید هر پنج کیلویی که از وزن طبیعی خود دور می شوید خطر ابتلا به آرتروز به خصوص با افزایش وزن بیست درصد افزایش پیدا می کند .

ژنتیک

دومین خطر ایجاد آرتروز ژن است . لذا در صورتی که در اقوام خود آرتروز داریم دو چندان مراقب مفاصل خود باشیم .

تشخیص بیماری آرتروز زانو

در معاینه بالینی زانو بیمار در اثر پر سلول شدن استخوان حاشیه های مفصل اندکی ضخیم می شود و ممکن است لبه استئوفیت ها لق شود . تجمع مایع به درون مفصل به جز متعاقب فعالیت های سنی غیر معمول است .

پیشگیری از آرتروز زانو

بیماری آرتروز درمان قطعی ندارد و شیوه های درمانی به منظور کنترل این بیماری و کاهش علامات آن صورت می گیرد . از جمله گزینه های است که با توجه به شرایط بیمار برای درمان مبتلایان به آرتروز زانو مورد استفاده قرار می گیرد .

بررسی ها نشان داده اند با کاهش پنج کیلوگرم از وزن می توان درد مبتلایان به آرتروز زانو را تا حدی زیادی کاهش داد . مصرف مقادیر فراوان میوه و سبزی در برنامه غذایی روزانه و شرکت کردن در یک برنامه ورزشی مناسب در پیشگیری از ابتلا به بیماری آرتروز موثر است .

 • کاهش وزن
 • اصلاح شیوه ی زندگی
 • آموزش نحوه صحیح استفاده از مفاصل
 • اجتناب از حرکات زیان بار برای مفاصل
 • ورزش شامل تقویت عضلات مفصل زانو
 • ورزش های هوازی سبک نظیر پیاده روی در جای صاف
 • تزریقات داخل مفصل

درمان جراحی بیماری آرتروز زانو

درمان معمول برای این بیماری به صورت غیر جراحی بوده و در مواردی که این اقدامات نتواند مشکل بیمار را برطرف نماید می توان از درمان جراحی استفاده نمود . در مواردی که درمان جراحی برای بیمار انتخاب می شود برای انتخاب نوع جراحی، باید با بیمار مشورت نمود . هدف اصلی از درمان جراحی، تسکین درد و بهبود کارآیی بیمار است . مهمترین اعمال جراحی که جهت درمان بیماری آرتروز زانو مورد استفاده قرار می گیرند، شامل موارد ذیل است:

نتیجه گیری

آرتروز زانو یکی از شایع ترین علل درد مزمن و ناتوانی در سالمندان است اما با اصلاح سبک زندگی، کاهش وزن و ورزش مناسب می توان شدت پیشرفت آن را کم کرد .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

درمان آرتروز

آرتروسکوپی زانو

درمان آرتروز لگن

One thought on “پیشگیری از آرتروز زانو

 1. مهران - دی ۱۶, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۹ ق.ظ

  سلام خسته نباشید، پدربزرگ من برای درمان آرتروز زانو اومدن خدمت دکتر شیروانی و با درمان های ایشان خوب شدن خواستم ازتون تشکر کنم .

  پاسخ

پاسخ

سه × 5 =

Call Now Button