پارگی منیسک

پارگی منیسک

یکی از شایع ترین بیماری های مفصل زانو پارگی منیسک می باشد، شیوع آسیب های منیسک در فعالیت های ورزشی رخ می دهد و شایع ترین شکل آن به صورت دسته سطلی می باشد . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • ورزش برای پارگی مینیسک زانو
  • هزینه جراحی پارگی مینیسک زانو
  • منیسک چیست
  • درمان کشیدگی مینیسک زانو
  • عوارض جراحی مینیسک زانو
  • آیا امکان درمان گیاهی پارگی مینیسک زانو وجود دارد ؟
پارگی منیسک

پارگی منیسک

منیسک ها دو تا عنصرحیاتی و کلیدی در داخل مفصل زانو هستند که این ها نقش بسیار مهمی در تغذیه، نگهدارنده و وزن در مفصل زانو هستند و در فعالیت های ورزشی ممکن است دچار پارگی شوند . در صورت اینکه ورزشکاران در حین فعالیت ورزشی متوجه احساس صدای در زانو شدند و زانو قفل شد به هیچ عنوان به فعالیت ورزشی خوب ادامه ندهید و حتما به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید .

عملکرد منیسک

منیسک به عنوان کم کننده شوک درون زانو عمل می کنند و کار آن کم کردن فشار بر روی غضروف مفصل و ثابت کردن زانو می باشد . گرچه منیسک ها دارای ساختمان های خیلی سختی می باشند ولی زمانی که تحت فشار بسیار زیاد قرار می گیرد دچار پارگی می گردند و خوشبختانه پارگی منیسک را می توان با جراحی درمان نمود .

علائم پارگی منیسک

یکی از شایع ترین و مهمترین علائم پارگی منیسک زانو قفل شدن زانو است . پارگی های خفیف منیسک زانو معمولا در عرض دو تا سه ماه با درمان های غیر جراحی بهبود پیدا می کنند . پارگی های رباط های زانو در اکثر موارد احتیاج به درمان جراحی دارد اگرچه در مراحل ابتدایی ممکن است از درمان های دارویی هم استفاده شود . اولین علامت در پارگی منیسک زانو درد در کناره های زانو اتفاق می افتد و علت درد در جلوی زانو پارگی  منیسک زانو نیست .

معاینات بالینی پارگی منیسک

در معاینه بالینی بیماران محدودیت حرکات، تورم و حساسیت موضعی خصوصا در خط مفصل می باشد و این تست دقیق ترین تست نشان دهنده پارگی منیسک ها می باشد .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

تشخیص پارگی منیسک

از نظر بررسی های رادیولوژیک معمولا بررسی های رادیولوژیک ساده و سی تی اسکن  در مورد پارگی های منیسک هیچ کمکی نمی کند و بیماران از انجام آرتروگرافی و MRI می توانند در تشخیص پارگی منیسک سود ببرند .

درمان پارگی منیسک

در مورد پارگی منیسک بسته به محل پارگی و شکل پارگی مدت زمان درگیری مفصل متفاوت است . در صورتی که پارگی در یک سوم خارجی باشد می توان اقدام به ترمیم منیسک نمود و در غیر این صورت باید قسمت پاره شده را برداشت .

بعد از تشخیص بیماری، درمان استاندارد و اصلی این بیماری، برداشتن کامل منیسک یا برداشتن قطعه ی جابجا شده می باشد . بهترین و اصلی ترین روش درمان پارگی منیسک زانو آرتروسکوپی می باشد که در این روش بدون باز کردن مفصل جراحی انجام می شود و در مواردی جراحی به روش باز انجام می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی زانو

درمان آرتروز

درمان آسیب های ورزشی

تعویض مفصل لگن

پاسخ

4 × 4 =

Call Now Button