پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی

یکی از شایع ترین آسیب ها که در رباط مفصل زانو رخ می دهد، پارگی رباط صلیبی قدامی زانو می باشد که در ورزش های مثل فوتبال، فوتسال، بسکتبال و اسکی خیلی به صورت شایع رخ می دهد .

پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی

آناتومی مفصل زانو

مفصل زانو متشکل از: چهار رباط یا لیگامان جانبی داخلی mcl، لیگامان خارجی lcl و رباط های صلیبی که در ناچ مفصل قرار دارد . وظیفه رباط مفصل، اتصال استخوان ها برهم نگه داشتن در یک حالت پایدار می باشد .

پیشگیری از آسیب های ورزشی

تمرینات مناسب

مهم ترین عامل پیشگیرنده در این نوع آسیب ها تقویت عضلات می باشد . یعنی یک آمادگی بدنی، نه فقط عضلاتی که اطراف آن مفصل هستند، کاهش وزن مناسب،  تقویت عضلات بدن به صورت کامل که بتوانیم تعادل خوبی داشته باشیم . شایع ترین حالت این آسیب در حالت دویدن و کم کردن ناگهانی سرعت رخ می دهد و یا در حالت تغییر جهت می باشد و این باعث شده که رباط دچار پارگی و ناپایداری مفصل شود .

استفاده از لباس های ورزشی مناسب

به طور مثال در صورت اینکه فوتبالیست هستیم باید با کفش و لباس مناسب آن ورزش، به ورزش کردن بپردازید .

تشخیص پارگی رباط صلیبی

روش های تشخیصی زیادی از طریق معاینات بالینی انجام می گیرد که عبارت است از: تست لاچ بند و ام آر آی می باشد که بهترین روش های تشخیصی به همراه پارکلینیک ام آرا آی می باشد که پارگی رباط های صلیبی را به ما نشان می دهد.

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان پارگی رباط صلیبی زانو

با پیشرفت علم و تکنیک ها و تجهیزات در سراسر دنیا همه ی جراحی ها به بهترین و مدرن ترین جراحی ها دنیا انجام می شود و در صورتی که دچار آسیب های ورزشی شده اید نگران نباشید که قابل درمان می باشد .

اولین اقدام درمانی مناسب وابسته به تشخیص دقیق می باشد . در صورتی که فردی مشکل داشته باشد براساس توانایی هایش، میزان فعالیت بدنی درمان را برای آن ها انجام می دهیم . در افراد ورزشکار و جوان باید بازسازی رباط صلیبی انجام شود .

 

 

بازسازی از طریق تاندون بیمار و یا تهیه تاندون از بانک تاندون ها صورت می گیرد و آن را در کانال های استخوان قرار می دهیم و بازسازی لیگامان را به روش آرتروسکوپی انجام می دهیم .

آرتروسکوپی روشی کم تهاجمی است که در آن مفصل باز نمی شود و از طریق سوراخ های ایجاد شده کمتر از یک سانت بازسازی لیگامان ها صورت می گیرد .

درمان پارگی رباط صلیبی در سنین نوجوانی به چه صورت است ؟

بر اساس سن اگر پارگی رباط صلیبی در سنین نوجوانی رخ داده باشد به دلیل اینکه صفحات رشد باز هستند، تکنیک جراحی فرق می کند و در بعضی نگه داشته می شود تا در سن هفده یا هجده سالگی جراحی و بازسازی ها انجام شود و مسلما در افراد فعال تر بازسازی هر چه زودتر صورت می گیرد و نتایج مطلوب تری خواهد داشت و در عین حال از آرتروز های ثانویه پیشگیری می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل لگن

درمان آسیب های ورزشی

آرنج تنیس بازان

پاسخ

پانزده + چهارده =

Call Now Button