مراقبت های بعد از عمل رباط صلیبی زانو

جراحی رباط صلیبی

یکی از شایع ترین آسیب ها که در رباط مفصل زانو رخ می دهد، پارگی رباط صلیبی قدامی زانو می باشد که جزء شایع ترین آسیب های ورزشی به شمار می آید .

با پیشرفت علم و تکنیک ها و تجهیزات در سراسر دنیا همه ی جراحی ها به بهترین و مدرن ترین جراحی ها دنیا انجام می شود و در صورتی که دچار آسیب های ورزشی شده اید نگران نباشید که قابل درمان می باشد .

مراقبت های بعد از عمل رباط صلیبی زانو

مراقبت های بعد از عمل رباط صلیبی زانو

اولین اقدام درمانی مناسب وابسته به تشخیص دقیق می باشد . در صورتی که فردی مشکل داشته باشد براساس توانایی هایش، میزان فعالیت بدنی درمان را برای آن ها انجام می دهیم . در افراد ورزشکار و جوان باید بازسازی رباط صلیبی انجام شود .

بازسازی از طریق تاندون بیمار و یا تهیه تاندون از بانک تاندون ها صورت می گیرد و آن را در کانال های استخوان قرار می دهیم و بازسازی لیگامان را به روش آرتروسکوپی انجام می دهیم . آرتروسکوپی روشی کم تهاجمی است که در آن مفصل باز نمی شود و از طریق سوراخ های ایجاد شده کمتر از یک سانت بازسازی لیگامان ها صورت می گیرد .

مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو

اولین هدف متخصص ارتوپدی بعد از جراحی رباط صلیبی این است که، زانو در وضعیت درد، استیشن و یا صافی کامل باشد .

در این مدت فرد باید از زانوبند و یا عصا استفاده نماید . استفاده از زانوبند و عصا به مدت سه تا چهار هفته توصیه می شود که استفاده از آن حتما ضروری است .

فیزیوتراپی یکی از مواردی است که باید فرد حتما باید پس از جراحی انجام دهد، انتظار می رود که تنها در ده جلسه اول فیزیوتراپی بتوان زانو را خم نمود.

تقویت عضلات در مراحل اولیه فیزیوتراپی شروع می شود و ابتدا به صورت close chin است بدین معنا که تماس پا با زمین برقرار شود تا تقویت عضلات چهارسر ران و همسترینگ انجام شود . پس از آن می توان تمرینات open chin هم اضافه نمود .

عملکرد رباط صلیبی زانو پس از جراحی

یکی از سوالات شایع افرادی که تحت جراحی بازسازی رباط صلیبی acl قرار می گیرند این است که، آیا به همان عملکرد قبلی می رسیم ؟ باید گفت ۸۰ – ۱۰۰ % از افراد به عملکرد قبلی خود باز می گردند، به شرطی که جراحی به خوبی انجام گیرد و پس از آن فیزیوتراپی و بازتوانی بین سه تا شش ماه حتی ورزشکاران حرفه ای باید انجام دهند تا به توانایی صد درصدی خود بازگردند .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

عواقب به تاخیر انداختن جراحی رباط صلیبی acl

افرادی که در سنین جوانی زیر ۴۰ – ۴۵ سال بیشتر مستعد عمل های جراحی رباط صلیبی هستند . هر چند در مقالات جدید در همه ی افراد توصیه به جراحی بازسازی رباط صلیبی می شود .

زمانی که فرد دچار پارگی رباط صلیبی می شود در واقع فرد دچار سستی زانو، از دست دادن حرکت و توانایی زانو می شود و مسلما به مرور زمان دچار پارگی های منیسک و آرتروز های زودرس می شود و به همین دلیل توصیه به جراحی در همه افراد که کاندید این جراحی باشند، انجام می شود .

در صورتی که رباط صلیبی فردی دچار پارگی شده باشد هر چه سریع تر باید رباط صلیبی عمل شود . البته قبل از اینکه جراحی انجام شود زانو باید هیچ گونه دردی نداشته باشد . بهتر است در صورت ابتلا به پارگی رباط صلیبی از به تعویق انداختن آن اجتناب ورزید، اما در صورتی که فرد عمل جراحی را به تعویق اندازد می تواند منجر به بروز آسیب های جدی تر گردد . به طور مثال افرادی که این جراحی را به تعویق می اندازد می تواند سبب شود تا زانو دچار خالی کردن و پارگی منیسک شود و گاهی ممکن است منیسک زانو پاره نشود اما چون زانو مبتلا به پارگی رباط صلیبی شده است، دچار آرتروز های زودرس شود .

هر چه افراد سعی کنند عمل جراحی رباط صلیبی را به تعویق اندازند و با آن مدارا کنند، به خصوص اگر ورزشکار هستند کار درستی نیست و هر چه زودتر باید تحت عمل جراحی قرار بگیرید، زیرا به ازای هر یک ماه که جراحی بازسازی رباط صلیبی را به تعویق می اندازید، میزان ابتلا به آرتروز یک درصد در فرد افزایش می یابد و اگر بیشتر از یک سال بگذرد میزان آرتروز به قدری پیشرفت می کند که ممکن است با جراحی رباط صلیبی به آن نتیجه دلخواه نرسیم، پس حتما پارگی های لیگامان ها به خصوص رباط صلیبی زانو را جدی بگیرید و با مراجعه و معاینه درست و اقدامات تشخیصی و درمانی به سلامتی کامل بازگردید.

نتیجه گیری

جراحی رباط صلیبی زانو یکی از مهمترین جراحی ها در بازسازی لیگامان های زانو به شمار می آید لذا در صورتی که به پارگی رباط صلیبی قدامی مواجه شده اید بهتر است بدون به تعویق انداختن اقدام به جراحی نموده و مراقبت های بعد از جراحی را رعایت نماید تا به نتیجه مطلوب برسید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

درمان پارگی منیسک

پارگی منیسک

جراحی پارگی منیسک

پاسخ

یازده − چهار =

Call Now Button