علل دردهای شانه

علل دردهای شانه

یکی از بیماری های شایع دردهای ناحیه شانه می باشد، در بسیاری از موارد که شکایت اصلی بیمار، درد ناحیه شانه است. دردهای شانه بسیار اهمیت دارند از نظر این اینکه درد های شانه به دو درد عمده تقسیم می شود . دردهای ارجاعی شانه و دردهای خود شانه می باشند .

علل دردهای شانه

علل دردهای شانه

ویژگی های درد شانه

محل دقیق و محدوده ی انتشار آن مهم می باشد . درد های واقعی شانه هیچ گاه به خود شانه محدود نمی شوند . به صورت تیپیک این دردها از نقطه ای نزدیک راس آکرومیون آغاز شده، در سطح جانبی قسمت فوقانی بازو تا محل اتصال عضله دلتویید انتشار می یابند . انتشار دردهای شانه به زیر آرنج غیرمعمول است .

دردهای ارجاعی در ناحیه شانه

درد های ارجاعی مانند: دردهای ناشی از بیماری های قلبی که با فعالیت تشدید شود و یا ممکن است به ناحیه بین کتف ها انتشار پیدا کند .  در افرادی که سابقه بعضی بیماری ها مانند: فشار خون، دیابت یا بیماری هیپرلیپیدمی دارند، این درد ها را باید جدی بگیرند و بیشتر هم به سمت چپ انتشار پیدا می کند و گاهی اوقات هم ممکن است به هر دو شانه انتشار یابد .

درد های ناشی از مشکلات کیسه صفرا به سمت راست انتشار پیدا می کند همراه با غذا خوردن به خصوص غذاهای چرب تشدید می شود . یکسری از دردها ناشی از دیسک های گردنی هستند که می تواند همراه با بی حسی پارستزی یا ضعف در اندام فوقانی مثل: انشگتان دست، ساعد، مچ دست ،آرنج و بازو باشد .

درد های خود شانه

و اما دردهای خود شانه ویژگی بارز و مهم آن ها این است که با حرکت دردها تشدید می شود و یا اینکه شانه دچار محدودیت حرکتی است . لذا دردهای شانه را جدی بگیرید و در صورت درد شانه به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید .

علل دردهای شانه در ورزشکاران

علل دردهای شانه مختلف است چون ما المان های مختلفی در شانه داریم که باعث حرکت های شانه می شود تاندون های روتاتورکاف که شامل چهار تا تاندون هستند . لابروم که باعث استحکام و استبیلیتی در مفصل می شود و همین طور تاندون بای سپس که می توانیم بازو را با قدرت بالا بیاوریم و اجسام سنگین بلند کنیم . درگیری تاندونیت ها، پارگی های روتاتورکاف، بورسیت ساب آکرومیال و بورسیت ساب دلتویید تمامی اینها می توانند منجر به درد شانه شود که نیازمند یک معاینه دقیق است .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

علل خارجی درد ناحیه شانه

در بسیاری از موارد که شکایت اصلی بیمار، درد ناحیه شانه یا بازو است، هیچ گونه ناهنجاری موضعی دیده نمی شود و علت علائم بیمار، ضایعه در نقطه ای دیگر می باشد . به همین دلیل، درد روی شانه در ضایعات گردن به ویژه آسیب های شبکه بازویی یا ریشه های آن شایع است . درد شانه همچنین یک ویژگی ضایعات التهابی در تماس با دیافراگم (داخل قفسه سینه یا در شکم) می باشد . در بررسی علل درد شانه باید همیشه احتمال وجود این ضایعات خارج شانه را در نظر داشت .

خوشبختانه با بررسی دقیق و معاینه بالینی، افتراق علل درون و بیرون شانه دشوار نمی باشد . نکته مهم این است که ضایعات درون شانه همیشه باعث بروز نشانه های بالینی می شوند که به راحتی در معاینه قابل تشخیص هستند . اگر معاینه شانه طبیعی باشد، احتمال وجود بیماری در شانه اندک است و باید به تشخیص منبع درد ارجاعی توجه نمود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل لگن

درمان آسیب های ورزشی

آرنج تنیس بازان

2 thoughts on “علل دردهای شانه

 1. سمیه - آذر ۸, ۱۳۹۷ در ۳:۱۸ ب.ظ

  سلام جناب اقای دکتر شانه ام حدود دو ماه است که درد میکنه تنها کارهای که انجام میدهم و میگم شاید موثر باشه کار با لب تاپ و ورزش بدنسازی هست خواستم از خدمتتون بپرسم علت درد شانه ام میتونه به این دلایل باشه و اینکه برای درمان ان باید چه کار کنم ؟

  پاسخ
  • drshirvani - آذر ۱۱, ۱۳۹۷ در ۶:۳۳ ق.ظ

   باسلام
   بله موارد ذكر شده ميتوانند عامل دردها باشند، معاينه شما خيلى به تشخيص كمك خواهد كرد

   پاسخ

پاسخ

پانزده − چهار =

Call Now Button