شکستگی لگن

شکستگی لگن

شاید برای شما هم پیش آمده که شنیده باشید که فردی دچار شکستگی لگن شده باشد و نگران شوید و حس کنید که یک اتفاق خاصی افتاده است و یک عضو مهمی از بدن انسان دچار شکستگی شده باشد . اما شکستگی های لگن مثل هم نیستند، لگن یک استخوان بزرگ و پیچیده دارد که هر قسمت از آن ممکن است بدچار شکستگی شود، اما سوالات زیادی در این خصوص وجود دارد که عبارتست از: اهمیت شکستگی لگن چیست و چه انواع شکستگی لگن وجود دارد ؟ برای دریافت سوالات خود می توانید با ما همراه باشید .

آناتومی مفصل لگن

مفصل لگن از سر توپی شکل و سوکت تشکیل شده است . سوکت نیز خود متشکل از استخوان و غضروف می باشد و سر توپی شکل نیز در قسمت فوقانی استخوان ران واقع شده است، که با عنوان سر استخوان فمور نیز شناخته می شود . در جراحی تعویض مفصل لگن، مفصل مصنوعی یا همان پروتز، جایگزین قسمت آسیب دیده این دو ناحیه می شود .

شکستگی لگن چیست ؟

لگن جایی است که، ستون مهره به ران ها متصل می شود و داخل آن استخوان لگن قرار دارد . استخوان لگن یک استخوان بزرگ است که به شکل یک حلقه می باشد .  البته این استخوان یک ساختمان یک پارچه نیست و از استخوان های کوچکتری تشکیل شده است که به هم متصل می شوند و کل استخوان لگن را به وجود می آورند .

استخوان لگن، همانند استخوان دیگر ممکن است دچار شکستگی شود اما این شکستگی از خیلی جنبه ها می تواند خطرناک تر از شکستگی های دیگر شود . شکستگی لگن یکی از خطرناک ترین شکستگی های بشر است و اگر منجر به فوت نشود می تواند عوارض ماندگاری مثل درد لگن و لنگش را ایجاد کند که این عوارض می تواند زندگی فرد را برای همیشه تغییر دهند و کارایی آن را به طور محسوسی تغییر دهند . البته تمام شکستگی های لگن مثل هم نیستند و خطر آن ها مثل هم نیست .

انواع شکستگی لگن

به طور کلی سه نوع شکستگی لگن داریم که هر کدام از آن ها در نواحی خاصی اتفاق می افتد، که عبارتست از:

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

شکستگی مفصل لگن

شکستگی که در بالاترین قسمت استخوان ران اتفاق می افتد را شکستگی مفصل لگن یا ران گفته می شود . که معمولا این نوع از شکستگی در افراد مسن و غالبا در اثر یک زمین خوردن اتفاق می افتد .

شکستگی استابولوم

نوع دیگر از شکستگی که در حفره یا کاسه لگن اتفاق می افتد را شکستگی استابولوم می گویند . در واقع شیوع این نوع شکستگی در افراد جوان و در اثر ضربات بسیار شدید همچون تصادفات اتفاق می افتد .

شکستگی حلقه لگن یا پلویس

سومین نوع شکستگی که در مفصل لگن اتفاق می افتد و این نوع از شکستگی در قسمت حلقه لگن ایجاد می شود . معمولا این نوع از شکستگی در تمام گروه های سنی جوان و مسن دیده می شود و اغلب این نوع شکستگی ها در اثر تصادفات و ضربات شدید، سقوط از ارتفاع و زمین خوردن اتفاق می افتد .

 نتیجه گیری

شکستگی لگن یکی از خطرناک ترین نوع شکستگی ها می باشد که البته هر سه نوع از این شکستگی ها، شکستگی های بدی هستند . در صورتی که به این بیماری مبتلا شده اید، بهتر است سریعا به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید تا از شدت عوارض ناشی از این عارضه بپرهیزید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

2 × 1 =

Call Now Button