علائم شکستگی ستون فقرات و راه درمان آن

شکستگی ستون فقرات

علائم مشهود شکستگی ستون فقرات چیست؟
در هنگام شکستگی ستون فقرات چکار باید کرد؟

از جمله مهم ترین مشکلاتی که می تواند برای افراد در اثر علل مختلفی ایجاد شود شکستگی ستون فقرات و یا آسیب به این بخش از بدن است.

ستون فقرات ناحیه بندی هایی در عرصه پزشکی دارد و می توان انواع شکسته شدن ها را بنابر نواحی مختلف ستون فقرات دسته بندی کرد.

در این مقاله به آسیب های ستون فقرات، علل پیشامد های خطرناک برای ستون فقرات و علائمی که شکستگی ستون فقرات را نشان می دهد خواهیم پرداخت.

علل موثر در شکستگی ستون فقرات

علل موثر در شکستگی ستون فقرات

عوامل دخیل در شکستگی ستون فقرات

شکستگی و آسیب دیدن ستون فقرات در اثر علل و عوامل متفاوتی ایجاد می شود از جمله:

 • ضربه شدید

ضربات احتمالی که به ناحیه گردن و مهره های گردن و کمر وارد می شود طیف گسترده ای از انواع شکستگی ها اعم از حاد، متوسط و خفیف را شامل می شود و بسته به اینکه ضربه چقدر جدی بوده شدت شکستگی می تواند متغیر باشد.

هرگاه فردی با پوکی استخوان مواجه باشد تا حد زیادی در معرض خطر آسیب های احتمالی به بخش ستون فقرات قرار می گیرد. که اصطلاحا به این دسته از آسیب ها که منشا آنها پوکی استخوان است آسیب های فشاری می گویند.

میزان شکستگی و آسیبی که در اثر پوکی استخوان به مهره های ناحیه ستون فقرات وارد می شود حدودا پانزده تا بیست درصد است و این میزان از آسیب به واقع جدی بوده و درمان های لازم باید هرچه سریعتر انجام شود.

 • بلند کردن وسایل سنگین
 • تصادف

تصادفات ناگهانی که باعث می شود آسیب های جدی به نواحی کمری وارد شود

 • لیز خوردن روی سطوح سخت

لیز خوردن روی یخ که بسیار آسیب زا بوده و باعث می شود تا حد زیادی لگن و نواحی کمر فرد با فشار و درد بسیاری مواجه شود.

 • سرطان

جالب است بدانید که برخی از انواع سرطان ها می تواند تاثیر زیادی بر ضعف و سستی ستون فقرات داشته باشد. درنتیجه احتمال شکستگی در آن افزایش می یابد و فرد مبتلا به سرطان آسیب پذیری بالایی نسبت به انواع شکستگی ها و… پیدا می کند.

پوکی استخوان و شکستگی ستون فقرات

باید گفت پوکی استخوان در بسیاری از افراد موجب می شود که آسیب های ناحیه ستون فقرات زیاد شوند و احتمال شکستگی ها در این ناحیه افزایش یابد. در واقع به بیان دیگر؛ پوکی استخوان یکی از مهم ترین دلایلی است که بر شکسته شدن ستون فقرات تاثیرات زیادی دارد.

پوکی استخوان تا حد زیادی می تواند بیماری خاموشی در افراد باشد که به جز شکستگی استخوان تاثیرات دیگری را نیز بر بدن فرد گذاشته و تخریب های فراوانی را درپی داشته باشد.

پوکی استخوان ممکن است در هر فردی با هر سنی بنا به دلایل گوناگون ایجاد شود. توصیه ی ما به شما عزیزان این است که قبل از ابتلا به این عارضه با روش های ساده و ممکن، جلوگیری کنید تا از عوارض ناشی از پوکی استخوان مصون بمانید.

شکستگی ستون فقرات چه علائم و نشانگانی دارد

 • کمردرد شدید
 • قوز شدن پشت فرد مبتلا به شکستگی ستون فقرات
 • تغییر شکل در ناحیه بدنی فرد
 • کاهش توانایی های قلبی و عروقی
 • کوتاه شدن قد به دلیل آسیب هایی که به نواحی کمر فرد وارد شده است
هرگاه احساس درد شدید در ناحیه ای از ستون فقرات خود داشتید، سریعا به بهترین متخصص ارتوپد در تهران مراجعه کنید تا وضعیت شما ارزیابی شده و بهترین راه حل برای رفع عوارض موجود از سوی پزشک انتخاب شود.

روش های غیر جراحی درمان شکستگی ستون فقرات

شاید تا به اینجای امر از خود بپرسید که؛ آیا روش دیگری به جز جراحی برای درمان شکستگی ستون فقرات وجود دارد؟

بلی به جز عمل جراحی راه های دیگری برای درمان شکستگی ستون فقرات وجود دارند. از جمله ی این روش ها عبارتند از:

 • دارو های مسکن
 • کمربند هایی که طبی هستند و تا حد زیادی می تواند به ثابت نگه داشتن کمر فرد کمک کنند و از این طریق شدت فشار و درد در این ناحیه را تسکین دهند.
 • استراحت کردن
 • کمک به تقویت اسکلت استخوانی و جلوگیری از پوکی آن
 • تغییر در سبد غذایی و مصرف مواد مقوی و سالم

همانطور که در متن های بالا به آن اشاره کردیم؛ یکی از راه های بسیار موثر در جلوگیری از شکستگی های احتمالی ستون فقرات، تقویت استحکام و تراکم استخوان ها می باشد.

این مهم با رعایت رژیم غذایی سالم و مقوی، فعالیت های ورزشی مناسب، سبک زندگی سالم و… امکان پذیر و میسر می شود.

شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات

نکاتی در خصوص شکستگی ستون فقرات

اگر علت شکستگی ستون فقرات، پوکی استخوان تشخیص داده شود، می توان با عمل ورتروپلاستی به درمان آن کمک نمود. در این عمل جراحی، مواد مخصوصی به ستون فقرات تزریق می شوند که استحکام و مقاومت آن را بالا ببرند و حفظ کنند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید؛ حدود ۶۰ درصد از شکستگی های ستون فقرات بدون علامت مشخصی بروز پیدا می کنند و بیمار از شکستگی در ناحیه ی ستون فقرات خود بی اطلاع است. این شکستگی می تواند به صورت خاموش تا مرحله ی حاد پیشروی کند و با بدخیم شدن وضعیت بیمار، نمایان شود.

در انتخاب راه درمانی؛ شدت شکستگی، ناحیه ای که شکستگی در آن رخ داده است، شرح حال بیمار، سن بیمار و… موثر هستند و پزشک با انجام تمام بررسی های مورد نیاز، بهترین راه برای درمان این عارضه را انتخاب می نماید.

از دیگر نکاتی که باید مدنظر قرا دهید این است که افرادی که با قوز کمر مواجه اند احتمال بروز شکستگی ستون فقرات در آنها نسبت به افراد دیگر زیاد است.

نتیجه گیری

در انتها لازم به ذکر است عزیزانی که با شکستگی ستون فقرات مواجه شدند حتما باید در اسرع وقت به پزشک متخصص و اصلح مراجعه کنند.

زیرا علت شکستگی باید ریشه یابی شود و متناسب با آن روش درمانی اتخاذ گردد. به خاطر داشته باشید سهل انگاری در درمان به موقع شکستگی ستون فقرات می تواند عواقب جبران ناپذیر و ناگواری را به همراه داشته باشد.

همچنین اقدامات خودسرانه ی درمانی، جز تشدید شکستگی و وخامت اوضاع، نتیجه ای به دنبال ندارد! بنابراین برای درمان قطعی این عارضه حتما از یک پزشک متخصص و حاذق کمک بگیرید.

پاسخ

3 × 2 =

Call Now Button