شکستگی زانو

شکستگی زانو

شکستگی استخوان ها از رایج ترین اتقاق های ناگوار است که به دلایل مختلف از جمله تصادف، ورزش، افتادن از بلندی و … پیش می آید . شکستی در نواحی مختلف بدن متفاوت است و روند درمانی مختص به خود را دارد . در این مقاله سعی شده شکستگی زانو به همراه چگونگی درمان آن توضیح داده شود.

شکستگی زانو

شکستگی زانو

انواع شکستگی زانو

در شکستگی ممکن است استخوان چند تکه شود و از چند ناحیه شکستگی اتفاق افتد . شکستگی زانو ممکن است در چند ناحیه از این مفصل رخ دهد که انواع شکستگی زانو عبارتست از: شکستگی در انتهای ران، شکستگی در ابتدای ساق و یا استخوان کشکک زانو می باشد .

تاندون های زانو که سیستم حرکتی مفصل را به عهده دارد به کشکک های زانو که در جلوی زانو قرار دارند متصل است . کشکک، یک محافظ بدون چون و چرا برای زانو است و ضربه ها و فشارهایی که از جلو به زانو وارد می شود را دفع می کند . اگر این ضربات خارج از آستانه تحمل کشکک زانو باشد موجب شکستگی آن می گردد .

نشانه شکستگی زانو

شکستگی زانو نشانه های متعددی دارد. از جمله ایجاد تورم در محل آسیب دیده که بر اثر بریده شدن بافت ها و عروق های زانو ایجاد می شود و یا ایجاد درد و تغییر شکل و رنگ در آن قسمت از دیگر نشانه های این عارضه می باشد .

ضمنا تشخیص درست شکستگی زانو توسط پزشک متخصص صورت می گیرد و بعد از آسیب دیدن باید سریعا به متخصص ارتوپد مراجعه شود.

نکات ایمنی برای جلوگیری از شکستگی زانو

برای پیشگیری از شکستگی استخوان سعی نمایید از کفش های مناسب و استاندارد استفاده نمایید .

قبل و بعد از انجام فعالیت های سنگین حتما با تمرینات کششی مناسب بدن خود را به حالت متعادل برسانید .

در هنگام ورزش هایی که زانو ها را در معرض خطر قرار می دهند حتما از زانو بند های طبی استفاده کنید .

شرایط ایمنی در حین رانندگی را رعایت کنید بسیاری از موارد شکستگی زانو بر اثر حوادت رانندگی هستند .

چگونگی درمان شکستگی زانو

انتخاب روش درمان به عوامل مختلفی همچون شدت بیماری، شرایط و سن فرد متفاوت می باشد . متخصص ارتوپد با توجه به علائم و میزان شدت آسیب دیدگی پس از بررسی های لازم اقدام به درمان می نماید .

در شکستگی هایی که در آن استخوان جابجا نشده باشد با گچ گرفتن ران بهبود می یابد. دوران گچ گیری با توجه به سن بیمار می تواند متفاوت باشد که معمولا بین شش تا سه ماه زمان می برد . استفاده از زانو بند در مدتی که پزشک معالج تعیین کرده است حتما توصیه می گردد تا بتوان حرکت پاها را کنترل کرد .

زمانی شکستگی به حدی باشد که باعث شده تا استخوان جابجا شود این نوع از شکستگی ها کمی نگران کننده و سخت اند زیرا این نوع شکستگی ها با عمل جراحی درمان می شوند .

نتیجه گیری

آنچه که در شکستگی زانو اهمیت دارد تشخیص درست شکستگی و معالجه به موقع آن است تا استخوان ها در زمان و شرایط مناسب جوش خورده و بهبودی حاصل شود . جهت مشاوره با متخصص ارتوپد خوب در تهران می توانید با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر رضا شیروانی بختیاری مراجعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

2 thoughts on “شکستگی زانو

  1. پدرام - ژانویه 20, 2019 در 5:57 ب.ظ

    سلام خداقوت . من پسری ۱۷ ساله هستم که حین فوتبال بازی کردن زانوم آسیب دیده خیلی درد میکرد اولش که بعد چند ساعت اروم شد الانم ورم کرده این می تونه به علت شکستگی باشه ؟

    پاسخ
    • drshirvani - ژانویه 27, 2019 در 9:31 ق.ظ

      سلام
      بايد معاينه شويد و احتمالا نياز به راديوگرافى باشد

      پاسخ

پاسخ

8 − سه =

Call Now Button