درمان آسیب های ورزشی

درمان آسیب های ورزشی

زانو پرشکاران (jumpers knee)

یکی از آسیب های ورزشی به نام زانو پرشکاران یا جهش کاران (jumper’s knee) می باشد . در مورد اهمیت این موضوع باید گفت که ۴۰ تا ۵۰ درصد والیبالیست ها و ۳۵ تا ۴۰ درصد بسگتبالیست ها می توانند دچار این مشکل شوند.

درمان آسیب های ورزشی

درمان آسیب های ورزشی

علائم زانو پرشکاران

علائم این مشکل به صورت درد زانو به خصوص در ناحیه تحتانی یا زیرین کشکک خود را نشان می دهد . پل تحتانی کشکک ممکن است دچار التهاب شود . این محل، محلی است که تاندون کشکک به آن می چسبد و خیلی مستعد آن است که در فعالیت های مکرر، فشارهای مکرر، جهش های مکرر دچار آسیب، التهاب و درد شود . در معاینه هم وقتی آن ناحیه را به خصوص در مواقعی که زانو در حالت صاف یا اکستنشن وجود دارد، وقتی لمس می کنیم درد وجود دارد و اینکه بعضی مواقع ممکن است التهاب را هم لمس کنیم .

انواع فازهای زانو پرشکاران

 • براساس Symptom یا علائم بیمار در واقع این بیماری چهار فاز دارد .
 • فاز یک، فازی است که ورزشکاران دچار درد تنها در هنگام فعالیت می شود بدین معنا که در استراحت دردی ندارد .
 • در فاز دو، در استراحت و در فعالیت دردناک است ولی ورزشکار می تواند فعالیت خود را انجام دهد .
 • در فاز سوم، در فعالیت و در استراحت درد دارد و فامیشن یا فعالیت ورزشکار بسیار مختل شده است .
 • در فاز چهارم، فازی است که اندر سیج است یعنی مرحله نهایی است . که تاندون کشکک احتمال اینکه پاره شده باشد بسیار زیاد است و یا اینکه پل زیرین یا پل تحتانی کشکک دچار کندگی و یا شکستگی شده است .

درمان زانو پرشکاران

بر اساس این چهار فاز ما درمان را انجام می دهیم . یعنی در فاز یک و فاز دوم یعنی درمان حمایتی انجام می دهیم . مثل استراحت، اصلاح فعالیت ها، استفاده از داروهای ضد التهاب، کمپرس یخ و فیزیوتراپی

در فاز سوم بی حرکتی طولانی مدت لازم داریم . استفاده از بریس یا بعضی از مواقع استفاده از گچ سیلندر یا آتل می شود . در مواقعی که در فاز سوم به این درمان جواب ندهد، استفاده از روش های جراحی مورد توجه قرار می گیرد .

در فاز چهارم که مرحله نهایی است که شکستگی یا پارگی ممکن است داشته باشیم . فازی است که قطعا نیاز به جراحی دارد . بعد از جراحی مدتی نیاز به گچ یا بریس دارد و بعد از فیزیوتراپی و بازتوانی نیاز است و در نهایت ورزشکاران می توانند فعالیت های خود را در مراکز ورزشی انجام دهند .

متخصص ارتوپدی دکتر رضا شیروانی بختیاری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

پارگی تاندون آشیل در ورزشکاران

پارگی تاندون آشیل یا رایچل آشیل یکی دیگر از آسیب های ورزشی که کم هم شایع نیست . در ورزشکارانی اتفاق می افتد که در دهه چهارم زندگی شان هستند یعنی بعد از سی و چهل سالگی اتفاق می افتد .

علل ایجاد پارگی تاندون آشیل

دلیل آن، این است که در واقع در این سنین یک مقدار خونرسانی در نواحی تاندون آشیل کم می شود . ضعیف ترین  محل خونرسانی به تاندون آشیل در واقع در فاصله دو تا شش سانتی متری از محل اتصال به پاشنه است و وقتی سن بالاتر می رود این نقطه ضعیف، از نظر خونرسانی ضعیف تر هم می شود یعنی خونرسانی کمتری دارد و مسلما از نظر بافت کلاژن ضعیف تر هم می شود و مستعد پارگی است و لذا وقتی اینها در حال انجام فعالیت های شدید ورزشی هستند فرود ناگهانی، پوش آف ناگهانی پا و یا خم ناگهانی در ناحیه مچ پا ممکن است دچار پارگی تاندون آشیل شوند .

تشخیص پارگی تاندون آشیل

به چه شکل خود را نشان می دهد؟ درد در ناحیه ی پشت مفصل مچ پا که محل اتصال تاندون آشیل است . وقتی آن نقطه را لمس می کنیم درد بیمار افزایش پیدا می کند و همین طور یک ناحیه خالی شدگی می بینیم، لمس می کنیم . به خصوص وقتی که از سمت مقابل سمت سالم هست مقایسه می کنیم . همین طور روش های تشخیصی دیگر مانند: سونوگرافی و استفاده از ام آر آی هم داریم که می توانیم برای تشخیص از آن ها استفاده نماییم .

در مواقعی که همچین اتفاقی برای بیمارمان می افتد ضعف شدید در راه رفتن روی پنجه و یا خم کردن کف پا و انگشتان به سمت زمین می شود و لذا این ضعف باعث می شود ورزشکارانمان نتواند به فعالیت های ورزشی ادامه دهند .

درمان پارگی تاندون آشیل

درمان در این مواقع به چه شکل است ؟

امروزه یکسری تکنیک های داریم که تکنیک های غیر جراحی هستند و آن هم بستگی دارد در چه افرادی بخواهیم آن را انجام دهیم . به طور مثال: وقتی مچ پا را به سمت پایین خم می کنیم کمتر از ۵ میلی متر آن فاصله و یا دیفکت وجود داشته باشد و یا وقتی مچ پا را در نود درجه نگه می داریم کمتر از ۱۰ میلی متر یا ۱ سانتی متر آن دیفکت وجود داشته باشد در این مواقع می توان از کچ استفاده کرد و یا استفاده از بریسی که براساس مدت زمانی که گذشته زاویه مچ پا را تنظیم می کنیم و به مرور زمان ترمیم در محل انجام می شود . در بعضی از مواقع که بیشتر مواقع را هم شامل می شود نیاز به جراحی داریم . در مواقعی که پارگی یا راپچر حاد هست و تازه ایجاد شده و کوتاهی تاندون آشیل نداریم استفاده از روش جراحی ترمیم ان تو ان یا انتها به انتها انجام می شود که این ترمیم اولیه است . در بعضی مواقع که مزمن شده است و کوتاهی آشیل داریم و فاصله ی دو محل پارگی مان یک گپ بزرگی ایجاد شده است . نیاز به ریکانستراکشن هم داریم یعنی بازسازی تاندون آشیل با استفاده از پیوند یا گرافت تاندونی که می توانیم از تاندون های اطراف خود مچ پا مثل تاندون کروموزترمیس یا در بعضی مواقع تاندون پلانتالیس که در کنار تاندون آشیل هست و یا استفاده از خود تاندون آشیل که به صورت نوار های جدا می کنیم و در محل به صورت گرافت و یا پیوند استفاده می کنیم .

اقدامات ضروری در مرحله حاد آسیب دیدگی های ورزشی

آسیب دیدگی های مفصلی و اندام ها یکی از مشکلات که در آسیب دیدگی های ورزشی خیلی شایع است . یعنی ورزشکار مفاصل یا اندامش آسیب می بینند شامل: آرنج، مچ دست، شانه، زانو، مچ پا، مفصل لگن یا انگشتان و به ورزش خود ادامه می دهند . آیا این روند درست هست یا نه ؟

آسیب دیدگی های مفصلی و اندام ها به دنبال فعالیت های ورزشی جهت درمان دو مرحله داریم: مرحله اول، مرحله حاد هست که ورزشکار در زمین ورزشی باید به آن توجه کند . مرحله بعدی مراحل مزمنی است که نیاز به اقدامات درمانی از طرف پزشکان خواهد بود .

درمان آسیب های ورزشی

درمان آسیب های ورزشی

مرحله حاد آسیب دیدگی های ورزشی

اگر به دنبال فعالیت ورزشی دچار آسیب اندام، پیچ خوردگی مفاصل، التهاب، تورم و یا اگر متوجه شوید به دنبال آسیبی که دیده اید نمی توانید به فعالیت خود ادامه دهید . اصلا نباید به خودتان فشار بیاورید و ادامه دهید زیرا ممکن است آسیب دیدگی تان بیشتر شود .

حال اگر آسیب دیده ام چه کار کنم ؟

اولین کار این است که از زمین بازی باید خارج شویم و باید رست یعنی استراحت داشته باشیم .

دومین اقدام این است که اندام یا مفصلی که آسیب دیده است را در واقع باید کمپرس سرد توسط بگ های یخ، آیس پک حتما این کار را انجام دهید .

اقدام بعدی برای شما عزیزان در واقع کمپرژ بانداژ است یعنی از بانداژ کشی استفاده کنید و آن قسمت را بانداژ کنید و بی حرکت کنید .

اقدام بعدی این است که آن اندام را باید الویت کنید یعنی اینکه بالا نگه دارید . مثلا اگر زانو یا مچ پا آسیب دیده استراحت داشته باشید، دراز بکشید و حدودا ده تا بیست سانت بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد . می توانید با قرار دادن یک باشت زیر پا این فاصله از سطح بدن را تنظیم نمایید .

توصیه می شود به فعالیت ورزشی با فشار ادامه ندهید چون آسیب دیدگی ممکن است بیشتر شود . مرحله بعدی این است که در زمان مناسب به پزشک مراجعه نمایید و اگر نیاز بود رادیوگرافی برای فرد انجام شود یا در واقع بانداژ توسط پزشک انجام شود و آتل گیری یا گچ گیری انجام شود و در بعضی از مواقع هم نیاز است برای تشخیص بهتر ام آر آی انجام شود و آن بستگی به معاینه پزشکی که برای شما صورت می گیرد و تشخیصی که داده می شود، بستگی دارد .

پس توصیه پزشک به شما این است که حتما از آن فعالیت ورزشی در آن زمان دست بکشید، استراحت کنید، بانداژ کنید و کمپرس سرد بگذارید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

2 thoughts on “درمان آسیب های ورزشی

 1. محمدرضا - آذر ۸, ۱۳۹۷ در ۳:۰۴ ب.ظ

  سلام اقای دکتر، من بدنسازی میکنم و زیرپرس سینه هنگام گذاشتن وزنه بروی میله تاندون سینه سمت راستم پاره شده و اون لحظه صدای بد اون رو شنیدم و دکتر رفتم گفتن فعلا نمیشه کاری کرد و باید به مدت دو ماه با کمربند ببندی منم یک ماه بستم و گفت خوب نشد باید جراحی کنی خواستم بپرسم الان با این شرایط باید جراحی کنم ؟ ممنون

  پاسخ
  • drshirvani - آذر ۱۱, ۱۳۹۷ در ۶:۳۳ ق.ظ

   سلام
   پارگى هاى عضله پكتورال به جراحى نياز دارند

   پاسخ

پاسخ

هجده − 9 =

Call Now Button