درمان آرتروز گردن

آرتروز گردن

یکی از شایع ترین علت درد ها حتی در سنین جوانی بیماری آرتروز می باشد . مفاصل متحرک بدن مستعد بیماری آرتروز می باشد . شیوع بیماری آرتروز در مردان بالای چهل سال بیشتر است .

درمان آرتروز گردن

درمان آرتروز گردن

آرتروز چیست ؟

استئوآرتریت بیماری است با مشخصه ی تحلیل و از بین رفتن غضروف مفصلی و رشد خارهای استخوانی که باعث التهاب بافت های اطراف می شود، این بیماری علل مختلفی دارد . از جمله : تروماهای مکرر، سن بالا و جنس مونث می باشد .

آرتروز گردن چیست ؟

آرتروز فاست گردنی که اغلب گاهی سندروم مفصل فاست گردنی گفته می شود یک وضعیتی تخریبی است که باعث درد و سفتی گردن و یا مهره های گردنی همچنین موجب وارد آمدن فشار به اعصابی می شوند که به دست ها، پاها و مثانه می باشد .

ستون مهره های گردنی شامل هفت مهره می باشد که از سی و یک تا سی و هفت نامگذاری شده است . در هر مهره گردنی دو مفصل فاست وجود دارد که این مفاصل ثبات گردن و همچنین حرکت گردن مانند بالا یا پایین بردن گردن را به وجود می آورند .

غضروف در امتداد هر مفصل فاست وجود دارد و این غضروف توسط یک کپسول که با مایع سینوویال پر شده احاطه شده است . این مایع مفصلی به روند سازی مفصل کمک می کند و حرکت این مفصل پیچیده را تهسیل می کند .

در آرتروز گردن این غضروف رو بر تخریب می رود و غضروف نازک تر می شود یا حتی ممکن است کلا ناپدید شود و موجب دو مالش دو استخوان در مفصل فاست گردن شود . این مالش می تواند منجر به خار استخوانی شود، اگر این خار استخوانی ریشه هر گونه عصب را لمس کند . درد، ضعف یا گزگز در امتداد دست و یا بازو ادامه یابد .

علائم آرتروز گردن

در آرتروز فاست گردنی ممکن است موجب درد در گردن و در قسمت پشتی فوقانی و از جمله شانه ها و بین کتف ها باشد . همچنین ممکن است موجب نوعی درد انتشاری به ویژه در پشت سر باشد و ممکن است موجب سر درد شود .

علائم شایع آن خشکی و درد مفاصل، کاهش انعطاف پذیری مفاصل مبتلا، صدای ساییده شدن با حرکت مفصل است . در این بیماران در اغلب اوقات حساسیت، کاهش حرکت دامنه گردن، راه رفتن نامتعادل، گیجی و تورم در ناحیه مفاصل فاست گردنی وجود دارد .

علل درد های گردنی

درد های گردن علل متعددی دارد ناشی از دیسک گردنی، عضلات و لیگامان های گردنی است اما یک علت اصلی و عمده درد های گردنی بیماری آرتروز مفاصل فاست گردنی است که درد های ناشی از آن به پشت سر و شانه تیر می کشد.

علل بروز آرتروز گردن

درگیری مفاصل فاست علل متعددی دارد که شایع ترین علت آن قرار گیری مهره های گردن در وضعیت نامناسب برای مدت طولانی است . به طور مثال: هنگام کار به کامپیوتر .

از علل شایع دیگر آسیب و تخریب این مفاصل به دنبال تصادفات رانندگی است . به طوری که مفاصل فاست گردنی آسیب دیده و موجب ایجاد دردی در ناحیه گردن می شود که گاهی به پشت سر و شانه ها تیر می کشد . این آسیب و تخریب موجب دردهای گردن می شود که بسیار آزار دهنده است .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

پیشگیری از آرتروز گردن

بهترین راه پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری آرتروز گردن رعایت اصول بهداشتی ناحیه ستون فقرات گردنی است بدین معنا که اصلاح نشستن و ایستادن را رعایت نماییم . از خم نگه داشتن بیش از حد و طولانی مدت گردن خودداری نمایید .

درمان زودرس یکی دیگر از راه های پیشگیری از بیماری آرتروز است . به محض ورود درد و اگر درد بیش از دو هفته ادامه داشت حتما به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایند تا راه کار درمان به آنان ارائه شود .

درمان آرتروز گردن

تقویت عضلات اطراف مفصل

ورزش های است که توصیه می شود به صورت روزانه انجام شود این ورزش ها هم حالت پیشگیری و هم موجب درمان آرتروز می شود .

درمانی دارویی

در مراحل اولیه و وجود درد می توان با مصرف مسکن به مدت دو هفته به درمان پرداخت اما اگر درد همراه با اختلال بی حسی و حرکت باشد، باید گردن معاینه، با ام.آر.آی و نوار عصب بررسی شود تا میزان درگیری عصب و نخاع مشخص شود .

اگر درد تیر کشنده در اندام فوقانی باشد معمولا با داروهای خوراکی و فیزیوتراپی درمان شود اما طول دوره درمان طولانی باشد و بین یک تا سه ماه به طول بیانجامد .

جراحی

در صورتی که درمان های دارویی و فیزیکی جواب ندهد باید جراحی انجام شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی

تعویض مفصل زانو

درمان آسیب های ورزشی

پاسخ

13 + 6 =

Call Now Button