دررفتگی مکرر شانه

دررفتگی مکرر شانه

دررفتگی ها مکرر شانه به معنای این است که شانه بیش از یک مرتبه شانه دچار دررفتگی شود، اکثرا دررفتگی های قدامی هستند و به دنبال ضرباتی که شانه، بازو در حالت تقریبا نود درجه و همراه با چرخش خارج شانه باشد که باعث سر استخوان نئوروس از حفره گلنوئید به قدام دچار دررفتگی شود .

دررفتگی مکرر شانه

دررفتگی مکرر شانه

آنچه مهم این است هر چه در سنین پایین تر یعنی در دهه های دو، سه و چهار اتفاق بیفتد احتمال اینکه تبدیل به دررفتگی های مکرر شانه شود بسیار زیاد است ولی درمان در همه ی افراد که دچار دررفتگی شانه می شوند جراحی است . براساس موارد و شواهدی که در MRI، رادیوگرافی و سی تی اسکن بیماران می بینیم و براساس نوع دیفکت غضروفی، نوع دیفکت استخوانی و یا آسیب بافت نرم و کپسول مفصلی انواع جراحی ها را داریم .

انواع جراحی های دررفتگی مکرر شانه

جراحی های دررفتگی مکرر شانه عبارتند از:

آرتروسکوپی، ترمیم بافت نرم و یا لابروم، جراحی های استخوانی مثل: عمل لاترژ ممکن است نیاز باشد برای بیماران انجام دهیم .

پس اگر شما بیش از یک مرتبه دچار دررفتگی های شانه شده اید حتما نزد متخصص ارتوپد مراجعه نمایید و با پیگیری که لازم است برای درمان فرد تصمیم گیری شود .

دررفتگی قدامی مکرر شانه

دررفتگی شانه در اثر آسیب می تواند باعث بروز تغییرات ساختاری در مفصل گلنوهومرال شود که مفصل را مستعد دررفتگی مکرر می نماید . به ندرت دررفتگی شانه بدون هیچ گونه آسیب، در فردی که دچار شلی غیرطبیعی لیگامان هاست، به طور مکرر روی می دهد .

آسیب شناسی دررفتگی مکرر شانه

دو نوع آسیب در این اختلال دیده می شود .

کپسول مفصل و لابروم گلنوئید از لبه قدامی حفره ی گلنوئید جدا می شوند (ضایعه Bankart) اما اتصالات این بافت ها تا پایین گردن استخوانی کتف باقی می ماند (در این ناحیه اتصالات با پریوست استخوان یکی می شوند) . بنابراین یک کیسه داخل کپسولی در قدام لبه ی گلنوئید به وجود می آید که سر استخوان بازو ممکن است به داخل آن بیفتد .

قسمت خلفی – جانبی سطح مفصلی سر استخوان بازو دچار یک فرورفتگی می شود (Hill-Sach)  مانند یک توپ تنیس روی میز، احتمالا به علت برخورد لبه ی تیز قدامی حفره ی گلنوئید در اولین دررفتگی .

آسیب ایجاد شده در سطح مفصل باعث می شود هنگامی که بازو در وضعیت چرخش به خارج، ابداکشن و اکستنشن قرار می گیرد، سر استخوان بازو بر سطح قدامی گلنوئید بلغزد . در این موارد، دررفتگی به سمت قدام رخ می دهد و باید تاکید نمود سر استخوان بازو همیشه داخل کپسول باقی می ماند، برخلاف موارد دررفتگی غیر مکرر که سر استخوان بازو از شکافی در کپسول مفصل خارج می شود .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

بعد از ترمیم دررفتگی مکرر شانه، سیر درمان به چه ترتیب است ؟

پس از جراحی دررفتگی مکرر شانه، حال جراحی چه به صورت آرتروسکوپی انجام شده باشد و یا به صورت جراحی باز، معمولا حدود یک ماه دست بیمار باید از گردن آویزان باشد و کاملا حرکات دست و مچ دست آزاد است . شانه باید بی حرکتی مختصری داشته باشد و نیاز به گچ گرفتن شانه بعد از جراحی وجود ندارد . پس از گذشت یک ماه فعالیت های مختصر و فیزیوتراپی شروع می شود و به فرد اجازه داده می شود بعد از گذشت سه الی چهار ماه بعد از جراحی فعالیت های ورزشی حتی ورزش های سنگین را داشته باشد .

درمان دررفتگی مکرر شانه

اگر دررفتگی بیش از دو بار تکرار شود بیمار باید دنبال درمان خود باشد به دلیل اینکه اگر این درمان صورت نگیرد می تواند به مرور زمان سبب تخریب مفصل شانه شود . معمولا درمان به صورت آرتروسکوپی انجام می شود و نیازی به باز کردن مفصل شانه نیست و با وسایلی که در اختیار آن قرار می گیرد می توان آن آسیب شانه را درمان کرد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی زانو

درمان آرتروز

درمان آسیب های ورزشی

تعویض مفصل لگن

2 thoughts on “دررفتگی مکرر شانه

 1. بهنام - آبان ۷, ۱۳۹۷ در ۹:۱۱ ق.ظ

  سلام دکتر خسته نباشید شانه من در اثر آسیب دچار دررفتگی شده و اینکه این دومین باری هست که همچین اتفاقی برای من میفته و خیلی نگران هستم برای اینکه دوباره این اتفاق نیفته چه کار باید انجام بدم اگر دوباره این اتفاق برای من بیفته باید جراحی انجام بدهم .

  پاسخ
  • drshirvani - آبان ۷, ۱۳۹۷ در ۹:۲۵ ق.ظ

   باسلام
   اگر دررفتگى واقعى مفصل شانه باشد و ٢ مرتبه اتفاق افتاده باشد شما دچار دررفتگى مكرر شانه ميباشيد و درمان جراحى ميباشد

   پاسخ

پاسخ

پنج × چهار =

Call Now Button