جراحی زانو پرانتزی

پای پرانتزی

یکی از اختلالات شایع اسکلتی در بین عموم افراد جامعه زانو پرانتزی می باشد . راستای اندام تحتانی از ناحیه ران یا مچ پا یک شکل نرمال دارد . برای اینکه وزن ما به صورت متقارن در کل اندام و در نهایت به زمین وارد شود باید در یک امتداد باشد . حال تغییر و انحراف از این محور مشکلات مختلفی را به وجود می آورد اگر از این محور انحراف به خارج را داشته باشیم واروس، ژنوواروم یا زانو پرانتزی می گویند و اگر به سمت داخل انحراف پیدا کند والگوس، یا ژنووالگوم یا زانو ضربدری می گویند .

جراحی زانو پرانتزی

جراحی زانو پرانتزی

علل بروز پای پرانتزی

در کسانی که بدون علت به زانو پرانتزی مبتلا می شوند می تواند ژنتیک نقش داشته باشد . اما همه ی این ها این طور نیستند، بعضی از اختلالات دیگر در کودکی مانند کمبود ویتامین دی (راشیتیسم) زمانی که بچه می خواهد راه بیفتد به خاطر فشاری که به اندام وارد می شود تغییر راستا پیدا می کند .

وقتی که فرزندی به دنیا می آید تا وقتی که هنوز شروع به راه رفتن نکرده باشد این حالت وجود ندارد اما زمانی که شروع به راه رفتن می کند در اوایل حتی ممکن است دچار انحرافات، حتی انحرافات شدید زانو شود اما باید گفت زمانی که متقارن باشد و تا سن هجده ماه تا دو سال رفع می شود، جایی هیچ گونه نگرانی نیست .

پای پرانتزی چه مشکلاتی را به وجود می آورد ؟

در افرادی که این عارضه رفع نشود و تا سنین بزرگسالی باقی بماند و صفحات رشد بسته شود به همین دلیل فشار وزن به داخل زانو وارد می شود به جای اینکه از وسط زانو عبور کند در این مواقع، این افراد مستعد یک سری مشکلات هستند .

این افراد به دنبال ورزش های فوتبال و بسکتبال به دلیل وجود انحراف و فشار وزن به داخل زانو و ساق دچار دردهای شدید ساق می شوند و به مرور زمان با افزایش سن دچار آرتروز های قسمت های داخلی زانو شده و آسیب های غضروف و منیسک خیلی شایع تر است و در بعضی از مواقع سبب ناپایداری های زانو می شود .

پیشگیری از پای پرانتزی

در مواقعی که هنوز صفحات رشد باز است، قبل از سنین نوجوانی و بلوغ می توان این عارضه را درمان کرد و درمان آن حتی با بعضی از بریس ها و انواع کفی امکان پذیر است ولی زمانی که صفحات رشد بسته شود نمی توان این عارضه را درمان کرد . بعد از بسته شدن صفحات رشد با بریس، کفی ها، فیزیوتراپی و ورزش های مختلف نمی توان این عارضه را بهبود بخشید اما ممکن است باعث کاهش علائم شود .

عوارض جراحی پای پرانتزی

هر عمل جراحی ممکن است عوارض داشته باشد اما نتیجه این عمل ها بسیار خوب است ولی قاعدتا عوارض آن بسیار کمتر است آن حالتی است که بخواهد با زانو پرانتزی به زندگی خود ادامه دهید و دچار آرتروز شوید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

جراحی پای پرانتزی

در ابتدا برای درمان زانو پرانتزی انجام رادیوگرافی انجام شود . اما درمان زانو پرانتزی در چه افرادی اتفاق می افتد و اینکه باید گفت درمان ژنوواروم یک درمان زیبایی نیست و درمان در افرادی انجام می شود که علامت دارند که این علامت ها عبارتنداز: دردهای قسمت های داخلی زانو، ناتوانی در راه رفتن و فشار آوردن به اندام ها، ناپایداری های  زانو یا کسانی که دچار آرتروز داخلی و خارجی زانو شده باشند می توانند درمان انجام می شود . در این جراحی گرفت یا پیوند استخوانی از خود بیمار به صورت آلوگرافت استفاده می شود و در آن ناحیه تعبیه می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی

تعویض مفصل زانو

درمان آسیب های ورزشی

پاسخ

2 × 4 =

Call Now Button