تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

مفصل لگن از سر توپی شکل و سوکت تشکیل شده است. سوکت نیز خود متشکل از استخوان و غضروف می باشد و سر توپی شکل نیز در قسمت فوقانی استخوان ران واقع شده است، که با عنوان سر استخوان فمور نیز شناخته می شود.

در جراحی تعویض مفصل لگن، مفصل مصنوعی یا همان پروتز، جایگزین قسمت آسیب دیده این دو ناحیه می شود.

در برخی موارد، هر دو قسمت سوکت مفصل و استخوان ران دچار آسیب می شود، در چنین شرایطی، بیمار متحمل درد شدید خواهد بود و راه رفتن و یا انجام بسیاری از حرکات روزانه و عادی برایش سخت می شود. اکثر بیماران، از انجام روش های تسکین دهنده درد مانند مصرف دارو، استفاده از عصا و یا فیزیوتراپی خسته می شوند، به همین خاطر به این افراد، جراحی تعویض مفصل لگن توصیه می شود.

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

این جراحی عمدتا در سنین ۵۰ تا ۸۰ سالگی و جهت درمان آرتروز انجام می شود. آرتروز، التهابی است که با درد و سفتی مفاصل همراه می باشد، آن هم به دلیل کاهش مایع غضروفی میان مفاصل، و ساییده شدن استخوان ها بر روی هم.

برخی دیگر دلایل انجام جراحی تعویض مفصل لگن عبارت است از:

 • آرتریت روماتوئید. بیماری اتوایمیونی که منجر به التهاب مفصل می شود
 • آرتریت ناشی از آسیب و صدمه. آسیب مفصل ناشی از ضربه و صدمه
 • استئوآرتریت. فرم تخریبی آرتروز که بیشتر در بزرگسالان شایع می باشد

متخصصین ارتوپدی، معمولا جهت تسکین درد و ناراحتی بیمار، استفاده از عصا و یا واکر، ورزش های بسیار سبک، و یا مصرف داروهای ضد التهابی مانند ژلوفن را توصیه می کنند. در صورت عدم بهبودی با موارد گفته شده، جراحی تعویض مفصل لگن انجام می شود، به خصوص در مواردی که فرد به دلیل درد شدید،  شب ها نمی خوابد و یا قادر به انجام بسیاری از کارها و فعالیت های خود نمی باشد.

جراحی تعویض مفصل لگن، جهت تثبیت شکستگی لگن نیز انجام می شود.

پیش از انجام جراحی، متخصص ارتوپدی به بررسی علائم و نشانه ها و سوابق پزشکی بیمار می پردازد. و با انجام آزمایشاتی مانند سی تی اسکن و MRI، از سلامت جسمانی فرد، و این که آیا گزینه مناسبی برای جراحی می باشد یا خیر، اطمینان می یابد.

بهتر است شش تا هشت ساعت قبل از جراحی، فرد چیزی نخورد و نیاشامد.

افرادی که سیگاری هستند، بهتر است سیگار را کنار بگذارند، نیکوتین موجود در سیگار، باعث می شود تا روند بهبودی به کند صورت بگیرد.

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

روند جراحی تعویض مفصل لگن

در این شیوه جراحی، ابتدا برشی در قسمت جلو و یا کناره مفصل لگن ایجاد می شود، سپس غضروف و یا استخوان آسیب دیده برداشته و غضروف سالم جایگزین خواهد شد. پروتز در داخل استخوان لگن قرار می گیرد و جایگزین سوکت آسیب دیده می شود.

این جراحی تنها در مواردی از قبیل آسیب های شدید ناشی از تصادف، که وضعیت اورژانسی محسوب می شود، چند هفته ای به تعویق می افتد. ممکن است در برخی موارد نیاز باشد بیمار پیش از انجام جراحی، وزن کم کند. مصرف برخی داروها، مانند داروهای رقیق کننده خون و یا آسپیرین، بایستی چند هفته قبل از جراحی قطع، و داروهای جایگزین مصرف شود.

بعد از جراحی، فرد نمی تواند غذا و یا آب بخورد، به همین خاطر، مواد غذایی و یا حتی دارو، از راه تزریق وریدی به بدن بیمار منتقل خواهد شد.

اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

بعد از جراحی و در اتاق ریکاوری، موارد حیاتی مانند ضربان قلب و یا فشار خون بیمار، بررسی، و در صورت احساس درد در بیمار، داروهای مسکن تجویز خواهد شد.

چند روز بعد از جراحی و با تسکین درد، فرد به کمک تمرینات فیزیوتراپی قادر به تکان دادن پا و مفصل درگیر خواهد بود. فیزیوتراپی به تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی بیمار کمک می کند. فعالیت های سبک ورزشی مانند شنا و راه رفتن، از جمله اقداماتی است که از سوی تمامی متخصصین ارتوپدی به بیماران و بعد از جراحی توصیه می شود.

دیگر مواردی که از سوی بیمار بایستی رعایت شود، عبارتند از:

 • همراهی یکی از نزدیکان بعد از جراحی
 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده از سوی پزشک
 • استفاده از عصا و یا واکر، تا زمان بهبودی کامل
 • منع کامل از بالا رفتن و یا پایین آمدن از پله ها تا زمان بهبودی کامل
 • استراحت کردن
 • قرار دادن بالشتی میان پاها هنگام خوابیدن

طول دوره نقاهت این جراحی، به شرایط بدنی بیمار و سلامت جسمانی وی بستگی دارد.

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

درصد موفقیت جراحی تعویض مفصل لگن، بسیار بالا می باشد، در حقیقت می توان گفت که این جراحی، یکی از موفقیت آمیزترین جراحی ها در حیطه پزشکی و ارتوپدی است. از جمله مزایای جراحی می توان به بهبود دامنه حرکتی بیمار و یا کاهش درد اشاره کرد. بعد از جراحی داشتن رژیم غذایی متعادل و یا مصرف مکمل های آهن توصیه می شود تا روند بهبودی و تقویت عضلات تسریع یابد.

در برخی موارد، بیماران از جابجا شدن پروتز شکایت می کنند، آن هم به دلیل رعایت نکردن نکات گفته از سوی پزشک و طی نشدن دوره نقاهت و بهبودی می باشد. عفونت و یا لخته شدن خون، از دیگر عوارض احتمالی این جراحی می باشد، اما با در نظر گرفتن مراقبت های گفته شده، احتمال بروز عوارض این چنینی به حداقل خواهد رسید.

جهت پیشگیری از لخته شدن خون، بهتر است مدتی بعد از جراحی فرد سعی کند راه برود، که  می تواند از فردی برای راه رفتن کمک بگیرد. مصرف داروهای رقیق کننده خون نیز از بروز چنین عارضه ای پیشگیری می کند.

پروتز به کار رفته در جراحی تعویض مفصل لگن، ماندگاری بالایی دارد، اما در صورتی که آسیب شدید در پی فعالیت های شدید به مفصل و پروتز وارد شود، و یا فرد دچار اضافه وزن شود، احتمال آسیب دیدگی پروتز و انجام جراحی مجدد وجود خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

2 thoughts on “تعویض مفصل لگن

 1. نوشین راد - سپتامبر 11, 2018 در 6:44 ب.ظ

  با عرض سلام و تشکر ویژه از جناب آقای دکتر.خانواده ما راه رفتن دوباره مادربزرگم را مدیون عمل بی نقص شما هست.هر چند این تشکر در برابر زحمات شما ناچیز هست.
  خدا را شکر میکنم که پزشک با اخلاق و حرفه ای چون شمارو پیش روی ما گذاشت.

  پاسخ
  • drshirvani - سپتامبر 11, 2018 در 7:33 ب.ظ

   سلام خانم دكتر راد گرامى، خواهش ميكنم، ممنونم از لطف شما، بنده فقط انجام وظيفه كردم .

   پاسخ

پاسخ

یک + 13 =

Call Now Button