تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل شانه

مفصل شانه یک مفصل تقریبا پیچیده می باشد که از سه قسمت تشکیل شده است که عبارتست از: مفصل گلنوهومرال یا مفصل واقعی شانه، مفصل اکرومیوکلاویکولار و مفصل استرنوکلاویکولار می باشد . در جراحی تعویض مفصل شانه، مفصل مصنوعی یا همان پروتز، جایگزین قسمت آسیب دیده این ناحیه می شود .

تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل شانه

علت تعویض مفصل شانه

بیماری آرتروز

مهم ترین عاملی که پزشک تصمیم به تعویض مفصل می گیرد آرتروز است . آرتروز یا استئوآرتریت بیماری است که باعث می شود غضروف های مفصلی بتدریج ساییده شود در همه ی مفاصل این اتفاق می افتد و شایع ترین مفصل که بیماری آرتروز در آن اتفاق می افتد مفصل زانو است . یکی از مهم ترین دلایل بروز بیماری آرتروز افزایش سن می باشد . در آرتروز یک مفصل دچار آرتروز می شود و الزاما دو مفصل به طور قرینه دچار ساییدگی نمی شوند .

آسیب های تاندونی

پارگی های تاندون های شانه که وسعت زیادی دارند و یکی از دلایلی هستند که می توانند سبب بیماری آرتروز یا همان ساییدگی شدید مفصلی شوند از جمله علل جراحی تعویض مفصل شانه می باشند .

شکستگی های شدید

افرادی که دچار شکستگی مفصل شانه می شوند و مطابق این شکستگی ها درمان مناسبی صورت نمی گیرد و یا اینکه درمان مناسبی می شوند و به علت آن آناتومی و شکل واقعی شانه قابل بازسازی نیست آن ها افرادی هستند که مستعد بیماری استئوآرتریت شانه یا آرتروز مفصل شانه می باشند . گرچه در یک سری از بیماران به علت شدت شکستگی از همان ابتدا تعویض مفصل شانه انجام می شود .

بیماری روماتیسمی

در افراد مبتلا به بیماری روماتیسمی به حدی مفصل تخریب می شود که برای درمان این افراد باید جراحی تعویض مفصل شانه انجام شود .

دوره نقاهت تعویض مفصل شانه

مدت زمان بستری این افراد در صورت اینکه تنها به دلیل جراحی ارتوپدی باشد حداقل یک شب و حداکثر دو شب می باشد و در صورت وجود بیماری های دیگر مدت زمان بستری با توجه به صلاح دید پزشک متفاوت می باشد .

دوره نقاهت بعد از تعویض مفصل شانه بسته به نوع پروتز شانه و ترمیم تاندون متفاوت می باشد . در افرادی که پروتز های آن ها سیمانی است و نیاز به ترمیم تاندون نداشتند معمولا یک دوره کوتاه تر است و فرد خیلی سریع تر می تواند حرکات شانه داشته باشند اما در پروتز های غیرسیمانی دوره نقاهت کمی بیشتر طول می کشد ولی تعویض مفصل شانه برخلاف ترمیم ها دوره ریکاوری و برگشت فعالیت های فرد خیلی سریع انجام می شود . نهایت فرد بعد از یک ماه و یا یک ماه و نیم می توانند تمامی حرکات مفصل شانه را داشته باشد .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

جراحی تعویض شانه

با یک برش طولانی به اندازه ده سانتیمتر کنار جلویی مفصل شانه، مفصل شانه باز می شود و عضلات اطراف بازو کنار داده می شود و سپس نواحی تخریب شده غضروف مفصلی به طور کامل مشاهده می شود . نواحی آسیب دیده به وسیله اره های مخصوص جدا می گردد و آماده سازی استخوان بازو برای کارگزاری پروتز صورت می گیرد .

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی روش کاملا شناخته شده برای بررسی مشکلات پیچیده ی ناحیه شانه می باشد که به طور فزاینده ای برای درمان های جراحی بسته نیز به کار می رود . با استفاده از روش ورودی قدامی و خلفی می توان مستقیما به حفره ی گلنویید، کپسول مفصل، سطوح مفصلی، عضلات چرخاننده ی شانه و فضای زیر اکرومیون دسترسی پیدا کرد .

در مورد جراحی های بسته اقدامات زیادی شده است . پروتز های خاصی را داریم که امکان آن وجود دارد از طریق جراحی بسته یا آرتروسکوپی بر روی مفصل قرار داده شوند . البته این نوع پروتز ها محدود هستند و نمی توانند جایگزین تعویض مفصل کامل شانه شوند و بیشتر در افراد جوان که ضایعات محدود و تخریب مفصلی کمتری دارند برای درمان و بازسازی ضایعات محدود آرتروسکوپی شانه مورد استفاده قرار می گیرد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل لگن

درمان آسیب های ورزشی

آرنج تنیس بازان

پاسخ

پنج × 4 =

Call Now Button