تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو یکی از ابداعات بشر در قرن بیستم می باشد . اولین سوالی که پیش می آید این است که در چه کسانی باید انجام شود ؟ آیا در همه ی آرتروزها نیاز است ؟ آیا در همه ی درد های زانو نیاز است ؟ آیا در تمام سنین می توان این جراحی را انجام داد ؟ در این مقاله به سوالات شما عزیزان می پردازیم .

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

آسیب های مفصل زانو

ثبات مفصل زانو به چهار لیگامان اصلی و عضله چهار سر ران بستگی دارد . اهمیت عضله ی چهار سر ران در ثبات زانو شایان توجه است به طوری که عضله ی چهار سر قدرتمند می تواند با وجود شلی قابل توجه لیگامان ها، زانو را کنترل نماید . در بسیاری از بیماری ها و آسیب های زانو، عضله چهار سر ران تحلیل می رود و وضعیت این عضله تا حدودی شاخص وضعیت زانو می باشد: اگر آتروفی این عضله وجود دارد، اختلالی قابل توجه در زانو رخ داده است .

مفصل زانو جدای از این که نسبت به آسیب مستعد می باشد، به ویژه در تقریبا همه ی انواع آرتریت نیز درگیر می شود . به علاوه این مفصل شایع ترین مفصل درگیر در استئوکندریت دیسکان و ایجاد جسم آزاد داخل مفصلی است .

ناحیه ی اطراف زانو، فعال ترین ناحیه ی رشد استخوانی در اندام تحتانی می باشد (برخلاف اندام فوقانی که بیشترین رشد استخوانی در اطراف شانه و مچ دست رخ می دهد) . احتمالا به همین دلیل، متافیزهای اطراف زانو، محل های شایع استئومیلیت و تومورهای اولیه بدخیم استخوان هستند .

در واقع، مفصل زانو ناحیه ای است که تقریبا همه انواع اختلالات ارتوپدی ممکن است در آن روی دهند. در تشخیص علل شکایت زانو، آرتروسکوپی نقش ویژه ای در بررسی ضایعات داخل مفصلی ایفا می کند اگر چه MRI نسبت به آن نقش مهم تری دارد . تکنیک های جراحی با استفاده از آرتروسکوپی برای برخی اختلالات شایع مانند پارگی منیسک و اجسام آزاد داخل مفصلی به صورت معمول استفاده می شوند .

مزیت جراحی با استفاده از آرتروسکوپی این است که از باز کردن زانو اجتناب می شود و دوره ی بهبودی و نقاهت بیمار به طور قابل توجهی کاهش می یابد . مدت بستری در بیمارستان نیز کاهش می یابد به طوری که امروزه به طور فزاینده ای این اعمال جراحی به صورت “اعمال جراحی روزانه”  بدون نیاز به بستری در بیمارستان انجام می شوند .

در سال های اخیر، آرتروپلاستی جایگزینی کامل مفصل زانو به عنوان روش جراحی معمول برای درمان آرتریت ناتوان کننده (روماتویید یا دژنراتیو) به کار رفته است . نتایج روش جراحی جدیدتر آرتروپلاستی یک کمپارتمان زانو باعث شده است این روش به عنوان جایگزینی برای استئوتومی تیبیا برای درمان موارد آرتریت محدود به یک کمپارتمان تیبیو – فمورال مطرح گردد .

 متخصص ارتوپدی دکتر رضا شیروانی بختیاری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

کاندید جراحی تعویض مفصل زانو

اولین موردی که باید بدانید این است که در آرتروزهای ناتوان کننده جراحی تعویض مفصل انجام می شود و ناتوانی باید در حدی باشد که درد بیمار ما با درمان های دارویی، با فیزیوتراپی، با تزریقات مفصلی و آب درمانی ها خوب نشود و درد ادامه پیدا کند و یک درد مقاوم باشد، نیاز است تعویض مفصل انجام شود .

سن مناسب برای جراحی تعویض مفصل زانو

از طرفی براساس سن، اگر آرتروزی باشد که به شکل خیلی طبیعی پیشرفت کند بدین معنا که در همه ی افراد شروع می شود و پیشرفت می کند و اگر یک آرتروز معمولی باشد که درد بیمار هم با درمان های معمول جواب دهد . معمولا تا سن ۵۵، ۶۰ و حتی تا ۶۵ سالگی شاید نیاز به تعویض مفصل نباشد . اما بعضی از مواقع می بینیم که آرتروز بیمار به قدری پیشرفته است یا مشکلات زمینه ای در همان مفصل داشته که باعث آرتروز پیشرفته شده است و آنقدر این آرتروز پیشرفته است که به هیچ درمانی بیمار جواب نمی دهد مثلا در سن چهل، چهل و پنج سالگی ناتوان است در اینجا شرایط سنی حاکم نیست و باید تعویض مفصل انجام شود و بتواند بیمارمان زندگی خوبی داشته باشد . هدف ما از تعویض مفصل بالا بردن کیفیت زندگی و لایف استایل بیماران است، اگر این ها نتوانند یک زندگی خوبی داشته باشند مسلما باعث عوارض جسمانی مثل درگیری سایر مفاصل، درگیری مفاصل فاست جوینت ها، کمر، مفصل زانو مقابل یا مفصل لگن که می تواند باعث درگیری اینها هم شود . پس ما برای اینکه سایر مفاصل فشار بیشتری به آن ها نیایید و برای اینکه بیمار از نظر روانی حال خوبی داشته باشد و درد نداشته باشد تا بتواند به کارهای روزانه اش برسد در این صورت از تعویض مفصل استفاده می کنیم . مسلما در کسانی که آرتروز های بسیار شدید داشته باشند بدون توجه به سن نیاز به تعویض مفصل می شود .

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

روش جراحی تعویض مفصل زانو

در بعضی از مواقع آرتروز در یک قسمت کوچکی از زانو است که الان با توجه به تغییرات و پیشرفت مدرنی که در تعویض مفصل ها ایجاد شده ما می توانیم همان قسمت را فقط تعویض کنیم . برای قسمت های زانو که غضروف خوب و مفصل خوبی دارند را نگه داریم و تعویض مفصل انجام نشود . بعضی از مواقع لازم است خود مفصل لولایی تعویض مفصل شود و گاهی اوقات لازم است علاوه بر مفصل لولایی زانو، کشکک یا پتلا (patella) بیمارهم تعویض شود که براساس شرایط بیمار، میزان آرتروز و پیشرفت آن حین عمل و همچنین برنامه های که قبل از عمل داریم تصمیم می گیریم چه کاری بهتر برای بیمارمان انجام دهیم .

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

بعد از تعویض مفصل بیماران می توانند عصر همان روز راه بروند . روز بعد از عمل لب تخت می توانند بنشینند . خود می توانند از سرویس فرنگی بهداشتی استفاده نمایند و وزن کامل بگذارند روی اندامشان و موردی که مهم این است نباید بیماران چهار زانو و دو زانو بنشینند دلیل آن این نیست که بعد از عمل امکان آن وجود نداشته باشد . بعد از عمل دامنه حرکتی خیلی کاملی بیماران دارند ولی با نشستن های عمیق و deep sitting عمر پروتزمان کم می شود . پروتز های نسل های جدید بیست و پنج تا سی سال عمر دارند و در بعضی از افراد ممکن است به علت استفاده نادرست و وزن بالا یا ویرینگ شدید ۱۵ ساله نیاز به تعویض مفصل مجدد یا ریویژن باشد . در بعضی از افراد و بیماران ما دیده می شود بعد از ۴۰ سال نیاز به تعویض مفصل مجدد دارند . پس علاوه جنس پروتز، نوع تکنیک جراحی و خود بیمارهم مهم است که عمر پروتز را تعیین می کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

5 thoughts on “تعویض مفصل زانو

 1. نوشین راد - شهریور ۲۰, ۱۳۹۷ در ۶:۴۸ ب.ظ

  با عرض سلام و تشکر ویژه از جناب آقای دکتر.ما راه رفتن دوباره مادربزرگم را مدیون عمل بی نقص شما هستیم.هر چند این تشکر در برابر زحمات شما ناچیز هست.خدا را شکر میکنم که پزشک با اخلاق و حرفه ای چون شمارو پیش روی ما گذاشت.

  پاسخ
  • drshirvani - شهریور ۲۰, ۱۳۹۷ در ۷:۳۲ ب.ظ

   سلام خانم دكتر راد گرامى، خواهش ميكنم، ممنونم از لطف شما، بنده فقط انجام وظيفه كردم .

   پاسخ
 2. بهار - آذر ۸, ۱۳۹۷ در ۳:۱۳ ب.ظ

  سلام اقای دکتر، پدر من آرتروز شدید زانو داره و اینکه بعضی وقتها زانوهاش خیلی درد میگیره یه دکتر رفتیم گفتن باید جراحی کنه . خواستم بپرسم همین طور هست برای اینکه خوب بشه فقط باید جراحی بشه یا راه دیگه ای ام هست . ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • drshirvani - آذر ۱۱, ۱۳۹۷ در ۶:۳۳ ق.ظ

   سلام
   بايد راديوگرافى را ببينم، دركل ارتروز اگر قابل تحمل نباشد به جراحى نياز دارد

   پاسخ

پاسخ

2 × یک =

Call Now Button