انحراف شست پا

انحراف شست پا

بیماری هالوکس والگوس (Hallux Valgus) یا انحراف شست پا در زنان سنین پس از میانسالی شایع است و در زنان جوان نیز ناشایع نمی باشد . این عارضه در محل مفصل متاتارسوفالنژیال به سمت خارج منحرف شده است . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

 • اسپلینت شست پا
 • درمان قوز شست پا با ورزش
 • عمل جراحی قوز شست پا
 • هزینه عمل قوز شست پا
 • درمان شست پای کج
 • انحراف شست پا در کودکان
 • درمان کجی انگشتان پا
 • جراحی شست پای کج
انحراف شست پا

انحراف شست پا

علت انحراف شست پا

در برخی موارد، به ویژه در کودکان و سنین بلوغ، عوامل وراثتی در ایجاد این عارضه نقش دارند . اما در اکثر موارد، این بدشکلی به علت وارد آمدن فشار مداوم بر سطح خارجی انگشت شست پا به علت پوشیدن کفش های با پنجه باریک ایجاد می شود . پوشیدن کفش های پاشنه بلند نیز به ایجاد این عارضه کمک می کند زیرا قسمت جلوی پا را به سمت پنجه ی باریک کفش می راند .

آسیب شناسی

انحراف شست پا به سمت خارج، واضح ترین ویژگی این عارضه است اما یک ویژگی نسبتا ثابت این عارضه، انحراف متاتارس اول به مت داخل است، به طوری که فاصله میان اول و دوم افزایش یافته است (metatarsus primus varus) . در واقع این امر غالبا مشکل اصلی می باشد . پس از گذشت چندین سال دو تغییر ثانویه نیز ایجاد می شود: اول این که یک بورس دارای جدار ضخیم (bunion) روی برجستگی داخلی سر متاتارس ایجاد کی شود که ممکن است بعدا دچار التهاب و یا حتی عفونت شود؛ دوم، بروز استئوآرتریت در مفصل متاتارسوفالنژیال به علت بد قرار گرفتن این دو استخوان می باشد .

درمان انحراف شست پا

در موارد خفیف به درمانی نیاز نیست اما در مورد انتخاب کفش باید دقت نمود که جلوی کفش به اندازه کافی پهن باشد . همچنین محافظت از بونیون با استفاده از یک بالشتک نمدی و استفاده از یک گوه از جنس پلاستیک بین انگشت شست و انگشت دوم پا می تواند به کاهش این عارضه کمک کند .

اگر این عارضه باعث ناتوانی و مشکل برای بیمار شده است،  انجام جراحی معقول می باشد . در مورد روش درمان انتخابی برای این عارضه بین جراحان، نظرات متفاوتی وجود دارد . در اینجا تنها چهار روش از میان روش های متعدد در دسترس نام برده می شود .

 • اصلاح اگزوستوز
 • استئوتومی توام با جابجایی گردن استخوان متاتارس اول
 • آرترودز
 • آرتروپلاستی توام با برش استخوان
دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

آرتروپلاستی توام با برش استخوان

این روش با تکنیک keller به طور گسترده ای برای بیماران مسن استفاده می شود . هدف از این عمل جراحی، ایجاد یک مفصل کاذب شناور و کاملا متحرک بین متاتارس اول و بند اول انگشت شست و اصلاح وضعیت قرارگیری این استخوان ها می باشد . برای دستیابی به این هدف، قسمت پروگزیمال بند اول انگشت شست برداشته می شود تا فضایی بین دو استخوان ایجاد شود؛ همزمان، بورس نیز برداشته شده، برجستگی داخلی سر استخوان متاتارس اول نیز صاف می شود .

فضای ایجاد شده با برداشتن قسمت پروگزیمال بند اول انگشت شست با بافت فیبری ارتجاعی پر می شود و مفصل کاذبی که ایجاد می گردد؛ محدوده ی حرکات قابل توجهی خواهد داشت .

با این عمل جراحی، اندازه انگشت شست کوتاه تر شده، حالت شل پیدا می کند و کنترل حرکات انگشت شست نیز کاهش می یابد . در مورد بروز این عوارض باید به بیمار هشدار داد . با این حال نتایج این عمل جراحی معمولا در بیماران مسن که نمی خواهند مسافت زیادی پیاده روی کنند یا در فعالیت های ورزشی شرکت نمایند، رضایت بخش می باشد و علائم اصلی ای عارضه بهبود می یابند .

آرترودز مفصل متاتارسوفارنژیال شصت در وضعیت اکستنشن خفیف نیز بدشکلی والگوس انگشت شست را به طور دائمی و کامل حتی در موارد بسیار شدید، برطرف می نمایند (اما به هزینه ی از دست دادن حرکات مفصل).

هنگامی که هالوکس والگوس شدید در یک بیمار مسن با صاف شدن قوس کف پا و خمیدگی قابل توجه انگشتان پا همراه است هر گونه عمل جراحی، نتایج ناامید کننده ای خواهد داشت و استفاده از کفش های جراحی معقول تر می باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی

تعویض مفصل زانو

درمان آسیب های ورزشی

تعویض مفصل لگن

پاسخ

4 × 4 =

Call Now Button