آرتروسکوپی

آرتروسکوپی

یکی از اعمال جراحی که برای بیماران انجام می دهیم آرتروسکوپی زانو است .

آرتروسکوپی چیست ؟

یک روش مینیمال اینویسیو یا کم تهاجمی است که پزشک با یک برش حدودا نیم سانت و کمتر از یک سانت وارد مفصل زانو، مفصل شانه، مچ پا یا مچ دست می شویم و با لنزی که زاویه های مختلف دارد، در اعمال مختلف و در مفاصل مختلف این زاویه های لنز فرق می کند که براساس آن زاویه میدان دید کافی براساس مفصل به پزشک می دهد . با آن لنز وارد می شویم و در واقع کل سطح مفصل را می توانیم ببینیم . اگر نیاز به انجام عمل دیگری باشد در طرف مقابل دیگر مفصل یا طرف مقابل محلی که وارد شده ایم، یک برش نیم سانتی دیگر ایجاد می کنیم و وسایل مخصوصی که نیاز است وارد مفصل شود مثلا برای لیگامان ها را بخواهیم لمس کنیم وسیله پروب را وارد می کنیم و یا اگر بخواهیم قسمتی مانند منیسک را بخواهیم برداریم وسیله پانچ را وارد می کنیم و یا اگر بخواهیم بافتی را بتراشیم و شیوع کنیم از شیور استفاده می کنیم .

آرتروسکوپی

آرتروسکوپی

مزایایی آرتروسکوپی

مهمترین مزیت آن، این است که یک روش بسیارکم تهاجی است و احتمال اینکه بخواهیم به قسمت های دیگر آسیب بزنیم بسیار بسیار کمتر است در عین حال که بخاطر زخم های بسیار بسیار کوچک، محل برش های بسیار کوچکی که ایجاد می کنیم مسلما ترمیم و هیلینگ زخم بسیار سریع تر، بهتر و برای بیمار قابل قبول تر است . از طرفی چون پزشک با لنز و دوربین داخل مفصل را نگاه می کنیم میدان دید بسیار وسیع به کل مفصل داریم و هر لحظه که بخواهیم می توانیم قسمت های مختلف مفصل را ببینیم .

امروزه برای جراحی هایی مانند پارگی های مینیسک، بازسازی های لیگامانی همانند بازسازی رباط صلیبی، برای ترمیم پارگی روتورکاف های شانه، ترمیم لابروم شانه در کسانی که دچار دررفتگی مکرر شانه می شوند از آتروسکوپ و آرتروسکوپی استفاده می کنیم . نتایج بسیار خوبی داشته است و در کل دنیا از این روش استفاده می شود و جراحان در رشته های مختلف براساس نوع مفصلی که ماهرتر هستند کارهایشان را با آرتروسکوپی انجام می دهند . امیدوارم که این اطلاعات به شما کمک کند اگر خدایی نکرده نیاز به جراحی داشته اید بتوانید با آگاهی بیشتر روش جراحی خود را انتخاب کنید .

دلایل انجام آرتروسکوپی

تشخیص هر گونه آسیب و اختلال در مفاصل، از طریق بررسی سوابق پزشکی، معاینات بالینی و فیزیکی و هم چنین تست های عکس برداری مانند سی تی اسکن و اشعه ایکس امکان پذیر می باشد. آرتروسکوپی، با استفاده از ابزاری به نام آرتروسکوپ، امکان تشخیص قطعی و نهایی را برای پزشک ممکن می سازد.

بیماری ها و آسیب های ارتوپدی، می تواند منجر به بروز آسیب استخوان ها، غضروف، رباط ها، تاندون ها و عضلات ناحیه درگیر شود. آرتروسکوپی به تشخیص شرایط زیر کمک می کند:

 • التهاب

به عنوان مثال، سینوویت یا التهاب غشای سینوویال در زانو، شانه و یا مچ پا.

 • آسیب های حاد و مزمن

از قبیل پارگی تاندون ها، پارگی مینیسک زانو.

آرتروسکوپی در درمان برخی شرایط پزشکی مانند آرتروز نیز موثر می باشد. پس می توان گفت آرتروسکوپی، جنبه تشخیصی و درمانی دارد.

متخصص ارتوپدی دکتر رضا شیروانی بختیاری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

اقدامات قبل از آرتروسکوپی

 • مصرف برخی داروها بایستی پیش از جراحی قطع، و داروهای جدید جایگزین شوند.
 • با توجه به نوع بیهوشی، مصرف برخی مواد غذایی به بیمار توصیه می شود.
 • بهتر است بیمار لباس های گشاد و راحت بپوشد، به خصوص اگر قرار باشد بیمار تحت جراحی آرتروسکوپی زانو قرار بگیرد.

نحوه انجام آرتروسکوپی

روند انجام جراحی آرتروسکوپی، به مراتب راحت تر از جراحی باز می باشد، اما با این حال این جراحی با بی هوشی و توسط تیم جراحی ماهر انجام خواهد شد.

در این جراحی، برش بسیار کوچکی جهت وارد شدن آرتروسکوپ، در ناحیه مورد نظر ایجاد می شود. احتمال ایجاد برش های بیشتر، جهت مشاهده بهتر مفصل و تسهیل حرکت مفصل، وجود دارد. در ابتدا، این جراحی به عنوان ابزاری بود که در جراحی باز مورد استفاده قرار می گرفت، اما امرزه این جراحی، یکی از موثرترین روش ها در درمان مواردی مانند پارگی مینیسک و تاندون ها می باشد.

بعد از اتمام جراحی، پانسمانی برروی برش ها قرار داده می شود. میزان انجام فعالیت ها، و این که چه زمانی می توان کارها را دوباره از سر گرفت، از سوی متخصص ارتوپدی برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

طول دوره نقاهت و بهبودی به عواملی مانند فیزیک بدنی و سلامت جسمانی بیمار و هم چنین پیچیدگی جراحی بستگی دارد. خوش بختانه در طول جراحی آرتروسکوپی، امکان تشخیص و درمان شرایط خاص پزشکی نیز وجود دارد.

آرتروسکوپی

دوره نقاهت و بهبودی آرتروسکوپی

زخم های کوچک موجود در ناحیه، طی چند روز بهبود می یابند. پانسمان نیز یک روز بعد از جراحی، برداشته خواهد شد. با این که احتمال بروز درد بعد از جراحی بسیار کم است، اما با این حال داروهای مسکنی برای بیمار در نظر گرفته می شود، که بهتر است به موقع و طبق تجویز پزشک مصرف شوند.

برنامه فیزیوتراپی و تمرینات خاص برای بیمار، از سوی متخصص در نظر گرفته می شود. برخی بیماران، چند روز بعد از جراحی قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه و روتین خود می باشند. اما افرادی مانند ورزشکاران، ممکن است چند هفته ای بیشتر به استراحت نیاز داشته باشند.

در کل، بعد از جراحی آرتروسکوپی فرد بایستی چند هفته ای را در منزل و تا زمان بهبودی کامل، استراحت کند. طول دوره نقاهت و استراحت در منزل، در هر فردی متفاوت است، رعایت نکات گفته شده از سوی متخصص به تسریع روند بهبودی فرد کمک می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

10 thoughts on “آرتروسکوپی

 1. sasan - سپتامبر 11, 2018 در 6:38 ب.ظ

  سلام خسته نباشید آقای دکتر ببخشید یک سوالی ازتون دارم من می خوام آتروسکوپی انجام بدم و ورزش کردن خیلی دوست دارم بعد از انجام آرتروسکوپی می تونم ورزش کنم ؟

  پاسخ
  • drshirvani - سپتامبر 11, 2018 در 7:34 ب.ظ

   سلام .
   بله حتما به ورزش برمی گرديد و هدف ما هم از آرتروسكوپى بازگرداندن ورزشكاران به ميادين ورزشى است .

   پاسخ
 2. بابک خرمی - اکتبر 7, 2018 در 8:27 ب.ظ

  سلام. خداقوت. میخواستم بپرسم استفاده از آرتروسکوپ وشیور برای رباط صلیبی که قبلامورد جراحی قرارگرفته ومجددا دچار آسیب شده وآنقدردچارکشیدگی شده که خاصیت خود ازدست داده وزانوخالی می‌کند، چه تاثیری دارد؟ متشکرم ازشما

  پاسخ
  • drshirvani - اکتبر 29, 2018 در 8:57 ق.ظ

   سلام، اگر مجدد دوباره آسیب شده است و زانو خالی می کند نشان می دهد که رباط صلیبی مجدد پاره شده است و باید معاینه شوند و ام آر آی شوند. در صورت نیاز عمل جراحی مجدد برای آن ها باید انجام شود . شیو و آرتروسکوپی به تنهایی ممکن است کفایت نکند .

   پاسخ
 3. ساناز - نوامبر 29, 2018 در 3:25 ب.ظ

  سلام . خداقوت
  شوهرم یه ساله مینسک زانوش پاره شده گاهی درد میکنه و تق تق صدا میده
  درمانش چیه باید ارتروسکوپی انجام بده ؟
  فیزوتراپی هم رفته

  پاسخ
  • drshirvani - دسامبر 2, 2018 در 6:34 ق.ظ

   باسلام
   بايد ام آر آى رو ببينم

   پاسخ
 4. بهروز - فوریه 23, 2019 در 6:41 ق.ظ

  سلام جناب آقای دکتر
  من سال ۹۱ بعلت پارگی مینیسک زانوی چپ آرتروسکوپی انجام دادم
  یک ماهی هست زانوی چپم در فوتسال دوباره آسیب دیده و acl دچار پارگی شده(البته کاملا پاره نشده)
  آیا جراحی نیاز هست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • drshirvani - نوامبر 2, 2019 در 10:51 ق.ظ

   باید حضوری معاینه شوید

   پاسخ
 5. محمد - جولای 29, 2019 در 10:51 ق.ظ

  با عرض سلام
  من حدود ۶ هفته پیش در بازی فوتبال از ناحیه زانو دچار اسیب شدم به دکتر مراجعه کردم و گفت باید mri بگیری و و بعد از گرفتن mri گفت رباط صلیبی پاره شده ولی گفت یه ۱۵ جلسه فیزیوتراپی برو اگه زانو پایدار بود احتیاجی به عمل نداره ولی اگه خالی کرد باید جراحی کنی. ولی مشکلی که منو نگران کرده این هست که زانوم حداکثر تا ۹۰ درجه خم میشه بعد ۶ هفته و حدود ۸ جلسه فیزیوتراپی رفتن. می خواستم نظر شمار رو در این مورد بدونم. با تشکر

  پاسخ
  • drshirvani - آگوست 28, 2019 در 12:28 ب.ظ

   فيزيوتراپى ادامه پيدا كنه تا دامنه حركتى كامل بشه و ام ار اى رو هم بايد ببينم

   پاسخ

پاسخ

ده − 1 =

Call Now Button