آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن

هدف از این مطالعه نشان دادن این است که مشکلات مفصل ران را می توان با آرتروسکوپی لگن درمان کرد . آرتروسکوپی یک روش کم تهاجمی است که نسبت به آرتروسکوپی زانو و شانه پیچیده تر می باشد . در این جراحی با ایجاد یک تا دو حفره بر روی مفصل یک آرتروسکوپ جهت شناسایی و ترمیم عارضه به داخل مفصل وارد می شود . آرتروسکوپ یک وسیله جراحی است که بر سر آن یک دوربین تعبیه شده است که از این طریق متخصص ارتوپد می تواند آسیب مفصل را مشاهده نماید و به ترمیم آن بپردازد .

آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن

کاندید آرتروسکوپی لگن

با انجام عمل آرتروسکوپی مشکلات و اختلالات در مفصل لگن می توان درمان نمود .

قفل شدن یا گیرافتادگی مفصل

به طور معمول این عارضه زمانی اتفاق می افتد که فرد در حین حرکت احساس درد کند در این زمان با انجام عمل آرتروسکوپی لگن می توان این عارضه را درمان کرد .

پارگی لابروم

یکی از علت های شایع درد در مفصل لگن پارگی لابروم می باشد . لابروم حلقه ای از غضروف در مفصل لگن است که به حمایت از مفصل لگن کمک می کند . زمانی که دچار پارگی می شود ممکن است در ابتدا علائم و عارضه ای آنچنان نداشته باشد اما باید گفت که نیاز است علت اصلی درمان و رفع شود که با عمل آرتروسکوپی می توان این عارضه را برطرف کرد .

اجسام شناور

زمانی که غضروفی در داخل مفصل شکسته و رها می شود . ممکن است در حین حرکت این غضروف رها شده در قسمت های مختلف مفصل گیر افتاده و موجب قفل شدن مفصل شود که منجر به بروز درد می شود لذا با انجام جراحی آرتروسکوپی می توان این عارضه را درمان کرد .

سینوویت

در ابتدا باید علت اصلی سینوویت مشخص گردد در غیر این صورت مجدد این عارضه برمی گردد . در مواقعی که پوشش مفصل لگن التهاب داشته باشد و منجر به درد شود این عارضه را می توان با انجام عمل آرتروسکوپی برطرف کرد .

سندرم مفصل ران صدادار

یکی از عارضه های شایع در بین عموم افراد صدادار بودن مفصل لگن می باشد که این عارضه بیشتر در هنگام حرکت بروز می کند و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد . لازم ذکر است که این عارضه را می توان با کمک آرتروسکوپی رفع کرد .

آسیب به غضروف‌ها

آرتروز یکی از عارضه های شایع است که موجب تخریب و ساییدگی غضروف می شود که متخصص ارتوپد با توجه به ناحیه مورد نظر و میزان ضایعه وارد شده می تواند جهت درمان این نوع روش درمانی را پیشنهاد نماید .

مزایای عمل آرتروسکوپی لگن

عمل آرتروسکوپی یک روش جراحی بسته به شمار می آید به همین جهت بسیار بهتر از جراحی باز می باشد و دوره نقاهت و بهبود آن نبست به دیگر روش های جراحی کوتاه تر می باشد . در این عمل جراحی بریدگی بسیار کمتر و بروز عوارضی مانند عفونت بسیار کم است . یکی دیگر از مزایای این روش درمانی آسیب کمتر به عضلات، رباط ها و بافت های اطراف مفصل بسیار کمتر می باشد .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

عوارض عمل آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن یک از روش های جراحی بدون عارضه می باشد اما برخی از عوارض مانند: تورم احتمالی و موقت بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود . از دیگر عوارض این عمل آرتروسکوپی آسیب به غضروف های مفصلی که به دلیل برخورد وسایل جراحی ایجاد می شود که این عارضه در تمام عمل های جراحی وجود دارد لذا باید گفت چنین عارضه های توسط افراد غیر متخصص رخ می دهد . شایان ذکر است، برای پیشگیری از چنین خطرات و عوارضی بهتر است به افراد متخصص ارتوپد مراجعه نمایید .

نحوه انجام عمل آرتروسکوپی لگن

ابتدا فرد تحت بیهوشی قرار گرفته سپس یک برش کمتر از یک سانت بر روی مفصل ایجاد می گردد . در عمل آرتروسکوپی لگن پزشک یک آرتروسکوپ که یک لنز بر سر آن تعبیه شده است را وارد مفصل لگن می کنند در این صورت پزشک می تواند تمام زوایای مفصل لگن را مورد بررسی قرار داده و به درمان آسیب های آن بپردازد .

مراقبت های پس از عمل آرتروسکوپی لگن

متخصص ارتوپد به منظور کاهش دوره نقاهت و پیشگیری از بروز عوارض توصیه می کنند موارد ذیل را به مدت چند هفته پس از جراحی رعایت نمایید .

  • داشتن برنامه غذایی سالم
  • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین
  • انجام تمرینات ورزشی
  • عدم استعمال دخانیات
  • مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک
  • فیزیوتراپی
  • استفاده از عصا

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی شانه

تعویض مفصل لگن

درمان آسیب های ورزشی

تعویض مفصل زانو

پاسخ

2 × چهار =

Call Now Button