آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه

بعد از زانو شایع ترین مفصلی که جراحی های آرتروسکوپیک در مورد آنها انجام می گیرد مفصل شانه است . آرتروسکوپی روش کاملا شناخته شده برای بررسی مشکلات پیچیده ی ناحیه شانه می باشد که به طور فزاینده ای برای درمان های جراحی بسته نیز به کار می رود . با استفاده از روش ورودی قدامی و خلفی می توان مستقیما به حفره ی گلنویید، کپسول مفصل، سطوح مفصلی، عضلات چرخاننده ی شانه و فضای زیر اکرومیون دسترسی پیدا کرد .

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه

در مورد جراحی های بسته اقدامات زیادی شده است . پروتز های خاصی را داریم که امکان آن وجود دارد از طریق جراحی بسته یا آرتروسکوپی بر روی مفصل قرار داده شوند . البته این نوع پروتز ها محدود هستند و نمی توانند جایگزین تعویض مفصل کامل شانه شوند و بیشتر در افراد جوان که ضایعات محدود و تخریب مفصلی کمتری دارند برای درمان و بازسازی ضایعات محدود آرتروسکوپی شانه مورد استفاده قرار می گیرد .

آناتومی مفصل شانه

مفصل شانه متحرک ترین مفصل در کل بدن است و مفصل شانه یک مفصل تقریبا پیچیده می باشد که از سه قسمت تشکیل شده است که عبارتست از: مفصل گلنوهومرال یا مفصل واقعی شانه، مفصل اکرومیوکلاویکولار و مفصل استرنوکلاویکولار می باشد .

 

 

نحوه انجام آرتروسکوپی شانه

یک روش کم تهاجمی است که متخصص ارتوپد با یک برش حدودا کمتر از یک سانت با استفاده از آرتروسکوپ وارد مفصل شانه می شود و با لنزی که زاویه های مختلف دارد، در اعمال مختلف و در مفاصل مختلف این زاویه های لنز فرق می کند که براساس آن زاویه میدان دید کافی براساس مفصل به پزشک می دهد . پزشک با آن لنز می تواند کل سطح مفصل را مشاهده نمایید . اگر نیاز به انجام عمل دیگری باشد در طرف مقابل دیگر مفصل یا طرف مقابل محلی که وارد شده ایم، در آرتروسکوپی یک برش نیم سانتی دیگر ایجاد می کنیم و وسایل مخصوصی که نیاز است وارد مفصل شود مثلا برای لیگامان ها را بخواهیم لمس کنیم وسیله پروب را وارد می کنیم و یا اگر بخواهیم بافتی را بتراشیم و شیوع کنیم از شیور استفاده می کنیم، سپس پوستی که التهاب پیدا کرده و منشا درد است آرام آرام به صورت قطعه قطعه خارج می نماییم و آن ناحیه را تمیز می نماییم . سپس با استفاده از ابزاری به نام بل اقدام به برداشتن استخوان اضافه در این ناحیه می نماییم و مجدد فضای از بین رفته را ایجاد می نماییم تا تاندون ها بتوانند به راحتی حرکت کنند و درد بیماران کم شود .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

زمان مناسب استفاده از آرتروسکوپی

در مواقعی که پارگی تاندون روتاتور کاف و سندرم ایمپینجمنت داشته باشیم و درمان های غیر جراحی پاسخ نداده باشد می توان با استفاده از آرتروسکوپ اقدام به تمیز نمودن فضای زیر اکرومیون، سپس استخوان اضافه را برداشته و اقدام به ترمیم تاندون های پاره شده نماییم .

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی شانه

به طور معمول دوره بهبود کامل افراد متفاوت است . در آرتروسکوپی دوره نقاهت نسبت به جراحی تعویض مفصل شانه سریع تر می باشد . بعد از انجام آرتروسکوپی داشتن دردی مختصر طبیعی می باشد، جهت کاهش درد و تورم بهتر است از کمپرس سرد استفاده نمایید . در صورت تجویز هر نوع دارو توسط متخصص ارتوپد بهتر است آن را طبق دستور پزشک مصرف نمایید . در برخی از اوقات استفاده از بانداژ کردن ناحیه مورد نظر برای فرد مشکلی را به همراه نخواهد داشت ولی بهتر است حتما در این خصوص با متخصص ارتوپد مشورت نمایید و از انجام هرگونه عمل خودسرانه بپرهیزید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل لگن

درمان آسیب های ورزشی

آرنج تنیس بازان

پاسخ

هشت + 4 =

Call Now Button