آرتروز مفصل لگن

آرتروز مفصل لگن

استئوآرتریت یا آرتروز تخریب غضروف مفصلی است که در مفصل لگن اتفاق می افتد، بیست و پنج درصد جمعیت ایالت متحده به این بیماری مبتلا هستند، بنابراین این بیماری کاملا شایع است . یکی از شایع ترین بیماری های مفاصل، آرتروز می باشد . شصت درصد از افراد بالای شصت سال و چهل درصد از افراد در سن چهل سالگی آرتروز دارند و از بیماری خود آگاه نیستند . آرتروز یا استئوآرتریت بیماری است با مشخصه ی تحلیل و از بین رفتن غضروف مفصلی و رشد خارهای استخوانی که باعث التهاب بافت های اطراف می شود .

آرتروز مفصل لگن

آرتروز مفصل لگن

آرتروز از شایع ترین بیماری های سالخوردگی است و به دلیل برخی عادات، روش های نادرست و بهره گیری از مفاصل در جامعه ما همه گیر و عمومیت بسیار دارد و علل مختلفی را برای این بیماری برشمرده اند هرچند علت این اختلاف در موارد مختلف هنوز ناشناخته است ولی می توان طیف گسترده و وسیعی از ترکیب یا عوامل مکانیکی، زیست شناختی، بیوشیمیایی، التهابی و ایمنی را برای ایجاد تشدید عارضه و بیماری آرتروز برشمارد .

علائم آرتروز مفصل لگن

ابتدا مشاهدات و معاینات پزشکی صورت می گیرد، همین طور یک تعداد یافته ها در مورد این بیماری وجود دارد که توسط بیمار گزارش داده می شود .

شکایات اصلی بیماران در اغلب موارد درد در کشاله ران است که با برخواستن از صندلی یا زمین، خود را نشان می دهد . در مراحل اولیه بیماری ممکن است دردها با برداشتن چند قدم کمتر شود ولی با پیشرفت آرتروز دردها به صورت ثابت ماندگار خواهد شد .

از دیگر علائم این بیماری خشکی مفصل است، که با راه رفتن خود را نشان می دهد . درد مفصل آسیب دیده علامت مهم دیگری است که بیماران خیلی از آن شکایت می کنند، به طور مثال درد به هنگام پوشیدن جوارب و کفش مفصل بیشتر می شود و از دیگر علائم این بیماری لنگش می باشد .

اما در معاینه فیزیکی یافته ای که بیش از همه مشاهده می شود، کاهش دامنه ی حرکتی مفصل لگن می باشد . خوابیدن بر روی مفصل آسیب دیده می تواند علائم بیماری را تشدید کند . کاهش فاصله مفصلی که از شایع ترین یافته های این بیماری می باشد .

تشخیص آرتروز مفصل لگن

در خصوص تشخیص و روش های تصویر برداری گرفتن رادیوگرافی در حالت ایستاده خیلی مهم است و باید رادیوگرافی ساده در حالت ایستاده از فرد گرفته شود .

برای تشخیص آرتروز مفصل لگن نیاز به درخواست ام.آر.آی نیست و به هیچ عنوان ام.آر.آی جایگزین مناسبی برای عکس ساده نخواهد بود . بنابراین باید به بیماران یادآوری شود که اغلب اوقات گرفتن عکس ساده برای تشخیص بیماری کفایت می کند .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان آرتروز مفصل لگن

دو روش اصلی برای درمان آرتروز وجود دارد . درمان غیر جراحی و جراحی . پزشک و بیمار باید در خصوص انتخاب یکی از این دو روش اصلی درمان با توجه به شرایط بیمار تصمیم گیری نمایند .

چه فاکتورهای در انتخاب روش درمان دخیل است ؟

  • سن بیمار
  • نیازها و انتظارات بیمار
  • شدت و علائم بیماری

درمان های غیر جراحی آرتروز مفصل لگن

حتما به بیمار توصیه شود از فشار بیش از حد به مفصل آسیب دیده پرهیز نمایند . فعالیت های که باعث تشدید درد می شود، مانند فعالیت های ورزشی تا زمانی که علائم کاهش نیافته است، از انجام آن اجتناب ورزید و یا اینکه به حداقل برسانید .

کاهش وزن مانند هر مشکل مفصلی دیگر بسیار موثر می باشد . باید حتما به بیماران توصیه شود که برای روند درمان بهتر وزن متناسب داشته باشند .

استفاده از وسایل کمکی به خصوص عصا برای بهبودی بیماران توصیه می شود .

استفاده از کفش های پاشنه دار می تواند باعث شود زمان تماس پاشنه پا بیمار را با زمین افزایش دهد و فشار کمتری را بر روی مفصل بیاورد، می تواند جلوی بخشی از فشار مفصل را بگیرد .

مصرف داروهای مسکن می تواند نقش موثری در درمان آرتروز مفصل لگن داشته باشد .

در صورت اینکه به درمان های غیر جراحی فوق به مدت چهار تا شش هفته که برای بیماران در نظر گرفته شد و این درمان ها موثر واقع نشد . گام بعدی تزریق داروهای کورتن است که اثر این داروها با توجه به میزان دارو متفاوت است و تزریق با توجه به شرایط فرد قابل تکرار است .

درمان جراحی آرتروز مفصل لگن

در صورتی که بیمار استئوآرتریت شدیدی داشته باشد و درمان های غیر جراحی موثر واقع نشود . گام بعدی استفاده از جراحی تعویض مفصل لگن می باشد. بهتر است بدانید جراحی در بهبود عملکرد بیمار و کاهش درد بسیار موثر است، بنابراین بیماران در خصوص انجام جراحی نگران نباشند .

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی لگن

تعویض مفصل زانو

درمان آسیب های ورزشی

پاسخ

دو × 5 =

Call Now Button