آرتروز شانه

آرتروز شانه

آرتروز مفصل شانه خوشبختانه بیماری چندان شایع نیست . در این ناحیه چهار مفصل داریم یکی از مفاصلی که دچار آرتروز می شود مفصل سرشانه است که بسیار شایع است .

اندام فوقانی بدن انسان به دلیل اینکه تحمل وزن بدن را بر عهده ندارند معمولا بیماری آرتروز و ساییدگی در مفاصل در این اندام خیلی شایع نیست و خوشبختانه این عارضه در مفاصل اندام فوقانی کمتر است .

آرتروز شانه

آرتروز شانه

آرتروز چیست ؟

آرتروز بیماری است که در آن غضروف مفصلی دچار سایش و ار بین رفتگی می شود . تمام مفاصل بدن انسان از غضروف مفصلی تشکیل شده است، زمانی که غضروف مفصلی از بین رود یا به عبارتی دیگر آن سطوح صافی که بر روی غضروف ها قرار دارد از بین رود این بیماری را تحت عنوان آرتروز یا استئوآرتریت می شناسیم .

علت بروز بیماری آرتروز شانه

به طور معمول یکی از علل بروز بیماری آرتروز مفصل شانه وجود مشکلات زمینه ای می باشد . بیماری روماتوئید، ضربه، شکستگی و سابقه ای از دررفتگی های مکرر شانه از علل بروز بیماری آرتروز شانه یا استئوآرتریت می باشد .

افرادی که شغل ها یا ورزش ها خاصی را انجام می دهند، این عمل ها فشار مضاعفی را به مفصل این افراد وارد می کند که موجب ساییدگی غضروف ها می شود . شایان ذکر است از دیگر علل بروز بیماری ساییدگی مفاصل مصرف داروهای کورتون می باشد که با مصرف این نوع دارو سبب تخریب یا سیاه شدن مفصل شانه می شود و فرد را مستعد بیماری آرتروز می نماید .

شکستگی مفصل شانه

زمانی که فردی دچار شکستگی مفصل شانه می شود، ممکن است مفصل آن شکل و تطابقی که نسبت به هم دارند را از دست بدهند، بنابراین آن حرکاتی که نسبت به هم دارند باعث می شود تا غضروف مفصل ساییده شود .

پارگی های تاندون شانه

یکی از علل شایع بیماری آرتروز شانه پارگی های تاندون شانه می باشد . افرادی که نسبت به پارگی تاندون روتوتورکاف شانه بی توجه هستند و درمان نمی کنند به مرور به علت این که بایومکانیک شانه از بین می رود و شانه آن حرکات طبیعی خود را ندارد دچار ساییدگی غضروف مفصلی می شوند .

بیماری های سیستمیک

این افراد هم به دلیل بیماری های التهابات مفصلی مستعد آرتروز هستند . لازم ذکر است به دلیل التهابات مفصلی موادی داخل مفصل توسط بافت ملتهب آزاد می شود که سبب مشکل غضروفات مفصلی می شود.

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان آرتروز شانه

آرتروز به معنای ساییدگی مفاصل است . آسیب آرتروز در نتیجه اول به ناحیه غضروف ها است در صورت این که غضروفی ساییده شود نمی توان آن را به حالت اولیه خود بازگرداند . تعدادی از بافت های بدن هستند که قابل بازسازی نیستند و یکی از آن ها غضروف است و به همین دلیل است که درمان آرتروز سخت است ولی می توان با استفاده از روش های درمانی گوناگون درد ناشی از آرتروز را برطرف کرد . اما در صورتی که آرتروز شدید باشد دیگر راهی جز جراحی وجود ندارد .

معمولا آرتروز مفاصل از چهار گرید، نوع خفیف تا نوع بسیار شدید تشکیل شده است . در مراحل اولیه درمان ها تغییر می کند و معمولا از درمان های غیرجراحی استفاده می شود و بهترین نوع درمان در مراحل ابتدایی دارو درمانی می باشد . درمان بیماری آرتروز با توجه به نوع و شدت آن متفاوت می باشد و در مراحل بعدی جهت درمان از فیزیوتراپی استفاده می شود .

یکی از درمان های بیماری آرتروز شانه در مراحل پیشرفته، تعویض مفصل شانه است و در صورتی که فردی دچار بیماری است بهتر است به متخصص ارتوپد اطلاع داده شود . معمولا پزشکان قبل از انجام این نوع اقدامات آزمایشاتی را انجام می دهند و بهتر است که پزشک در جریان قرار گرفته شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی

تعویض مفصل زانو

درمان آسیب های ورزشی

پاسخ

بیست − 11 =

Call Now Button